×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. maijs, 2016
Drukāt

Rēķina, cik miljonu pārmaksāts par OIK (13)

Foto LETAFoto LETA

Valsts atbalsts atjaunojamo energoresursu ražotājiem iekļauts maksājumos par elektroenerģiju tā sauktā obligātās iepirkuma komponentes (OIK) veidā. Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktore Aija Timofejeva atzīst, ka pagājušā gada decembrī Eiropas Komisija (EK) rakstiski ieteikusi Latvijai samazināt šo OIK, jo šāds atbalsts atjaunojamo energoresursu ražotājiem patiešām esot par lielu. Briselē norādījuši, ka Latvija, sniedzot atbalstu komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā, nedrīkst maksāt vairāk, nekā to pieļauj valsts atbalsta regulējums Eiropas Savienībā (ES).

Cik daudz uz OIK rēķina pārmaksāts, to ministrijā vēl izrēķināšot līdz nākamās nedēļas sākumam. Bet ministrijas pārstāve atzīst, ka pārmaksātās summas varētu sniegties miljonos.

“Lai novērstu līdz šim īstenoto pārmērīgi lielo atbalstu, piedāvāsim komersantiem, kuri ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā, noteikt iekšējās peļņas normu (IRR) 9% apmērā. Ja kāds ražotājs pārsniegs to, tad samazinās izmaksājamo OIK summu. To paredz ministrijā jau sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā un noteikumos par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību,” skaidro Aija Timofejeva. Pirms šo noteikumu grozījumu iesniegšanas valdībai tos vēl saskaņos ar EK.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens vēsta, ka Latvijas valdībai esot pēc iespējas ātrāk jāizlemj par grozījumiem pašlaik spēkā esošajos atbalsta nosacījumos komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, lai sniegtu atbalstu tā sauktajiem energointensīvajiem uzņēmumiem. To jau gadiem ilgi darot citās valstīs, tādējādi būtiski paaugstinot ražošanas uzņēmumu konkurētspēju un dodot iespēju saglabāt esošās un radīt jaunas darba vietas.

“Par šādiem Ekonomikas ministrijā gatavotajiem grozījumiem neesam sajūsmā,” saka Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe, “būtībā ar tiem grib lauzt ar atjaunojamo energoresursu ražotājiem noslēgto vienošanos uz 20 gadiem, ko paredz 2010. gada 16. martā valdības izdotie noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību. Varētu vēl pieņemt, ka citus noteikumus izdod tiem uzņēmējiem, kuri plāno ražot elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem. Bet šāda “spēles noteikumu” maiņa ir nepieņemama tiem, kuri jau ir ieguldījuši lielas summas šo elektroenerģijas ražotņu izveidē.”

Plašāk – 20.maija “LA” numurā

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Atjaunojamo energoresursu garantēts bizness savējiem. Nav gan redzams, ka sabiedrībai būtu kāds labums.

 2. atkal patiesibu noklusē Atbildēt

  un valsts shēmu kā aplaupit tautu slēpj aiz privātajiem. izmanto naidu pret bagātākiem lai noslēptu patiesibu. realiktāte ir tāda ka oik saņem ari latvenergo uzņēmumi kā tec hes un pat vēja parks ko jau vismaz 10 gadus aizmirst izslēgt no atbalstāmo uzņemumu saraklsta. pats elektrības ražotājs ar plānotu ražošanu saņem obligātā iepirkuma naudu!!!!! un tik tāpec ka juridiski teci, hesi …. ir “neatkarigi uzņēmumi”un ir vajadzigajā laikā rekonstruēti lai uz tiem attiektos oik. tur aiziet lauvas tiesa oik naudas , kas nonāk latvenergo kabatās un beigās kā dividendes tiek ieskaititas valsts makā.
  bet troksni taisa ap privātajiem ražotājiem kas sanem niecigu daļu no iekasetā oik, bet tiek pataisiti par lielākajiem tautas ienaidniekiem

 3. Vai tad jau pašā šīs afēras sākumā gudrās galvas neapjēdza,ka pasākums tautai nesīs zaudējumus??? Apjēdza gan!!! Bet bija smalki aprēķinājuši,cik PAŠI varēs iebāzt savā kabatā. Ņirdziens nāk – tagad atjēgušies “ārprāc,kādas šausmas”!

 4. Jautājums- kurš bija tas kurš ‘šādu vienošanos noslēdza uz 20 gadiem.( vai pēdējā savas valdīšanasanas dienā nodrošināja iztiku ??).jau laikam lieks….
  Un kā tiks iedzīvotājiem kompensēts šis sadārdzinājums.
  Man nekādi nebija skaidrs kapēc Igaunijā elektroenerģija lētāka, kaut par nieka n-to daļu, bet kopā pa gadu salasās.

  • pie šīs ekonomikas ministrijas drīz pirksim elektrību no Igaunijas un Lietuvas, jo ekonomija iet tikai vienotības kabatā.

  • Uz pirmo jautājumu atbilde tālu nav jāmeklē.Kā parasti,ja arī vainīgais tiks” atrasts” (nešaubos-tas ir labi zināms),to visiem līdzekļiem attaisnos. Otrais jautājums arī nav grūti atrisināms: vienkārši nekompensēs,jo,kā vienmēr ,naudas ir tik, cik ir(standartfrāze visiem gadījumiem).Tā kā OIKojam vien tālāk!

 5. Iedzīvotājiem jāgriežās Eiropas tiesās par piedziņu no vainīgām amatpersonām un Saeimas.

 6. Katram savs laiks gan viņi aizrīsies un neviens viņus nežēlos,tauta sapratīs ka viņu patstāvīgi kāš.

 7. cik tad ilgi rēķinās? vai tam, jau sen nebij jābūt zināmam, ja jau grib kaut ko mainīt., kaut kā nav dzirdēts, eiropas komisija par šo tematu būtu kaut ko bildusi, rādiet! ,un tad izvēršat apgalvojumus, citādi tā ir ,tukša gvelšana. Un vēl arī sarēķiniet, cik latvenergo par visām šīm neģēlībām maksā! nomelnot citus un pašiem strādāt ar miljoniem peļņu! cik Ašerādens ieliek kabatā?

 8. Atbalsts varētu būt nepieciešams tiem atjaunojamās enerģijas lietotājiem, kuru tehnoloģijas ir eksperimentālā stadijā, pārējiem atbalsts nepienākas. Atbalsts dabas gāzes koģenerācijas izmantotājiem ir lobiju bīdīta avantūra, kas kropļo ekonomiku, rada bezdarbu.

 9. Ko Jūs? Taupīgie taču vainīgi! Tāpēc abonentmaksa jāievieš!

 10. Pensionāri samaksās!

 11. Vai nav jau par vēlu. Daudz uzņēmumi kā Liepājas metalurgs , jau komersantiem (draugiem) piešķirtā nesamērojami augstā OIK dēļ bankrotējuši.Tikai muļķu mājsaimniecības vēl pacieš šo korumpantu patvaļu. Tā iznīcinās vēl pēdējos ražojošos uzņēmumus Latvijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+