×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Sācies kļavu sulu laiks! Kas jāzina par to tecināšanu? (4)

Foto - www.lvm.lv/Foto - www.lvm.lv/

Kad sniega sega jau daudzviet nokususi, siltajos saules staros nedaudz ātrāk nekā ierasts – kļavās sācies sulu laiks. Kļavu sulas tiek tecinātas nedaudz ātrāk par bērzu sulām.

Tā kā kļavu sula ir cukura un minerālvielu avots, kas kokam nepieciešams lapu plaukšanai un ziedēšanai, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) iesaka domāt ne vien par veselīgo kļavu sulu ietekmi uz cilvēka organismu, bet arī par pašu koku. Kokam nevajadzētu atņemt pārāk daudz enerģijas. Turklāt jāsaprot, ka katrs urbums kokam rada mehānisku bojājumu, caur kuru var iemājot dažādi mikroorganismi un izraisīs koksnes iekrāsošanos, vēlāk trupi. Ir svarīgi, ka urbums netiek veikts pārāk dziļi, un, kad sulas satecinātas, tas tiek pareizi aiztaisīts.

trupe

Lai sulas tecinot nodarītu pēc iespējas mazāku postu, LVM aicina ievērot vairākus svarīgus priekšnoteikumus:

LVM apsaimniekotajās teritorijās sulas drīkst urbt tikai pašpatēriņa vajadzībām vienā kokā. Urbšanas vietā (līdz 50 centimetriem no zemes) kokam jābūt vismaz ar 40 centimetriem diametrā, turklāt urbums jāveido ne dziļāk par 5 centimetriem, jo sula tek gar koka mizu, ne no kodola.

Kad sula iegūta, urbums obligāti jāaiztaisa ciet. To veic ar koka tapu, kas atbilst urbuma diametram vai ir nedaudz lielāka.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. es kļavu sulas tecinot izmantoju vectēva metodi un nekādus urbumus kokos neveidoju. Tek ne sliktāk kā kaimiņam kurš tecina no urbuma. Ja, kas šogad pirmās sulas jau dzēru janvāra beigās.

  2. Kad beigs izplatīt uzskatu ,ka urbums jāaiztaisa ar tapu. Tas ir tāpat kā sev pušumu aiztaisīt ar tapu. Paskatieties ,kā aizaug caurums atstāts tāpat un kā ar tapu {sapuvušu } .

Draugiem Facebook Twitter Google+