×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. novembris, 2013
Drukāt

Sāk pārbaudi par iespējamu Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo datu noplūdi (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Notiek drupās aprakto cilvēku glābšanas darbi lielveikalā "Maxima" Priedaines ielā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) pirmdien sācis dienesta izmeklēšanu par informācijas noplūdi Zolitūdes traģēdijas laikā, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās bojāgājušo vārdi ar atsauci uz dienestu, portālu “LA.lv” informēja NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Pārbaude sākta par faktu, ka no dienesta darbinieka e-pasta, kurš nebija iesaistīts traģēdijas seku likvidēšanā un palīdzības koordinēšanā, piektdien, 22,novembrī, ir nosūtīta informācija trešajām pusēm, kas saistīta ar Zolitūdes traģēdiju un norādīja ziņas par it kā bojāgājušiem cilvēkiem. Šāda informācija medijos sākotnēji parādījās ar atsauci uz NMPD kā uz informācijas avotu.

Bukša skaidroja, ka, pārbaudot publicēto informāciju, novērota publicētā saraksta un NMPD rīcībā esošā saraksta sakritība. Vienlaikus dienestā norāda – NMPD rīcībā esošais bojāgājušo saraksts bija nepārbaudīts, tas nebija precīzs, jo bojāgājušie vēl nebija atpazīti. Šo procesu veica Valsts policija, un tiklīdz tuvinieki bija atpazinuši visus traģēdija bojāgājušos, precīzais un patiesais saraksts nodots plašsaziņas līdzekļiem.

Līdz ar to sākotnēji publicētajā nopludinātajā sarakstā, piemēram, bija minēta persona, kas nemaz nebija atradusies negadījuma vietā, bet kuras dokumenti bija atrasti pie bojāgājušā – šo informāciju policija varēja noskaidrot tikai atpazīšanas procesā, skaidro Bukša.

Turklāt NMPD sarakstā bija ziņas par traģēdijā cietušajiem, personas dati un sākotnējās diagnozes, kas ir ar likumu aizsargāta informācija un nav nododama trešajām pusēm bez pašu cietušo piekrišanas, taču kas, iespējams, notikušā rezultātā nodota trešajām pusēm, akcentē NMPD.

Dienestā atkārtoti uzsver – mediķu rīcībā pēc avārijām un citiem negadījumiem nevar būt precīzi dati par bojāgājušo personībām, jo mediķi neveic atpazīšanu un personu identifikāciju.

Lai nepieļautu šādas situācijas un noskaidrotu visus notikušā apstākļus, NMPD izveidota izmeklēšanas komisija, kurai jānoskaidro notikušā apstākļi un vainīgās personas. Atkarībā no komisijas atklātā NMPD, ja būs nepieciešams, vērsīsies arī tiesībsargājošās institūcijās.

Jau vēstīts, ka ceturtdien Zolitūdē, sabrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Nelaime Zolitūdē ir lielākā Latvijā kopš valsts neatkarības atgūšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Ploriņam jāatkapjas. Atbildēt

  Jautājums par Šicu nav sarežģīts. Viņš tūdaļ jāatjauno darbā. Viņš nozīmējams par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktoru.

  1. Izlasot visu NMPD dokumentus, neatradu instrukciju, kā publiskojami mirušo saraksti „masu slepkavības gadījumā” ( Bērziņš)
  2. Neizlasīju, ka ar mirušajiem personīgi būtu jāsaskaņo sarakstu publicēšanas atļauja, ar katru personīgi vai grupā un nav reglamentēts vai tas jādara pirms, vai pēc slepkavības.
  3. Sakarā ar to, ka ugunsgrēks, diemžēl neizcēlās un visi bojāgājušie, mirušie atstāja dzīvi no saskares ar dažādiem būvniecības materiāliem, (kas Ņūtona likumā aprakstīts un pamatojas uz universālo – Masas pievilkšanās, gravitācijas spēku. Performance bija sagatavota un īstenota Nila Uškova un biedra Amerika virsvadībā (abi augšminētie kungi nav atbildīgi par Fizikas likumu universalitāti, par to atbild Dievs, bet lai nenotiek nelaime turpmāk, cietumā jāliek Nils un Amis.).
  4. Tātad varam secināt, ka „Šica „ļaunprātīgi, kaitnieciskā nolūkā nopludinātā informācija” bija vienīgais veids lai desmitiem miljonu cilvēku pasaulē (Rīga internacionāla pilsēta) varētu „izpūst gaisu” (Paldies Dievam! Mani personīgi, tas nav skāris) – Sēras ir „notikums”, un daži simti uzzinātu, ka „noticis nenovēršamais”. Paldies Varonim! Ja Rīgas Būvvaldē būtu kaut viens šāds GODA VĪRS, traģēdija būtu novērsta.
  5. Ja Armands Ploriņš līdzšinējais – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors – būtu rīkojies kā Šics, viņš jau sen būtu pieprasījis lai neviens Prezidentu Pilis, Muzejus, Slimnīcas, Pansionātus, Kuģus, Tirgus, Teātris, Veikals, Rūpnīca, Iestāde, Skola, Bēnudārzs, Kapliča utt. netiktu ekspluatēta bez stingras instrukcijas Uguns un citu „signalizāciju” trauksmes gadienos. Jānotiek regulārām pārbaudēm, ne tikai signalizācijas tehnikai, bet arī ļaužu prasmei reaģēt uz to. (Lidmašīnā iekāpjot – nav problēmu, viss skaidrs un 100 x paskaidrots, kas jādara, ja iestājas „ārkārtas situācija”.) Tādēļ Ploriņam jāatkāpjas, bet Šicam jāpārņem Direktora pienākumi!

 2. Izraēlā eksistē kārtība, kā jāpaziņo nāves ziņa. Tas viņiem, pateicoties palestīniešiem, pierastāka lieta. No sākuma esot jāpaziņo personīgi, vai telefoniski piederīgajiem. To dara brigādes, vismaz pa diviem, vienam jābūt ar ārsta izglītību un spējīgam sniegt piederīgajiem medicīnisku atbalstu, otrs “mācīts psihologs”. Kad tas paveikts un noskaidroti , apzināti un informēti pārējie radinieki, ziņa nonāk MSL.
  Ploriņam jāpamet direktora postenis- palasiet viņa CV – ne dienu nav strādājis medicīnā, no muitnieka līdz Veselības ministrijas Valsts sekretāram – visu laiku tik papīrus „grauzis” un Ārstus komandējis, no tā naids un skaudība…
  Starp citu – Vācijā katrā liftā rakstīts – „Ugunsgrēka gadienā neizmantot!” Visas (publiskās) ārdurvis veras uz ārpusi, publiskās telpās, kaut tā rokoko karaļpils vai veikals, visur norādīti evakuācijas ceļi, izejas, tās vienmēr atvērtas vai tās iespējams atvērt no telpu iekšpuses, koridoros, kāpnēs pastāvīgas „dežūrgaismas” nodrošina apgaismojumu 24 st. pat ēkās, kas netiek apsargātas. … utt. Latvijā šādas lietas praktiski nav sastopamas. Liekas, ka NMPD varētu Latvijā šo dažādo ietaišu, sensoru, signalizācijas utt. esamību(Jo tās ļoti dažādas, un būtu vajadzība pēc kantora, kurš kontrolē tās visas) kontrolēt, kā arī sekot to regulārai pārbaudei un personāla izglītošanai to ekspluatācijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+