×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
16. marts, 2018
Drukāt

Agris Liepiņš: Lai patiesības koks nenonīktu, gadu no gada jāatceras par leģionāriem (39)

Foto - LETAFoto - LETA

Armijas veterāns piedalās ziedu nolikšanas pasākumā pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu.

Apmeklējot Nacionālo bibliotēku, ievēroju, ka pirmajā stāvā aplūkošanai izlikti spēlfilmas “Nameja gredzens” kostīmi. Biju dzirdējis, ka filmā velti meklēt vēsturisko patiesību, bet redzētais mani patiešām pārsteidza. Tērpos nav nekā no trīspadsmitā gadu simteņa zemgaļu apģērba! Vīriešiem kājās jocīgi kovboju zābaki, sievietēm apjoztas vīriešu apkaltās jostas, pilnīga neorientēšanās rotu materiālā – radās iespaids, ka filmas veidotājiem nav bijusi ne vismazākā vēlme iepazīties ar zemgaļu apģērba nēsāšanas ieradumiem. Stāstot savu varoņleģendu, kino veidotāju komandai tas licies mazsvarīgi. Sanācis viltus stāsts jeb brīvs māksliniecisks traktējums, sauc kā gribi.

Nevienam nav liegts savu nezināšanu saukt par savdabīgu māksliniecisku skatījumu. Radošiem cilvēkiem piemīt individuāls tēlu redzējums un alegoriskas vīzijas, kuras paplašina apziņas apvāršņus. Tā stāvot, prātojot un vērojot izbāžņus, nez kāpēc sāku domāt par gadskārtējo leģionāru piemiņas dienu. Pēkšņi sapratu, kāpēc tik svarīgi gadu no gada pieminēt sirmos karotājus un neļaut viņu gaitām aizaugt ar nezināšanas zāli. Nezināšana ir pateicīga augsne gan ļauniem meliem, gan labi iecerētiem muļķīgiem izdomājumiem. Kad pēdējie liecinieki, kuri cīnījās vācu armijas formās ar Latvijas sarkanbaltsarkano karodziņu uz rokas dosies mīt aizsaules takas, nezināšanas purvā varēs dēstīt jebkuru koku. Ļaundari iestādīs melu stumbeni, barodamies nezināšanas augsnē, tas sazaros kupliem zariem un viņu mestajā ēnā nonīks patiesība. Pavirši ļautiņi, labu gribēdami, uzņems skaisti sadomātu filmu ar nesaprotamās formās tērptiem aktieriem un rādīs to tikpat nezinošiem Eiropas skatītājiem. Nezināšanā barodamās, filma izaugs par krāšņu viltus ziņu. Nezināšanas purvā labi jutīsies kā meli, tā izdomātas labās pasakas, vienīgi patiesības koks tur neieaugsies.

Lai patiesības koks nenonīktu, gadu no gada jāatceras par leģionāriem. Ar patiesības raupjo plaukstu jānoglauda viņu sirmās galvas un ar patiesības stingro roku jāatbalsta viņu šodien jau pagurt sākušie soļi. Toreiz, Otrā pasaules kara sākumā, leģionāri bija jauni puiši, kuri tika audzināti savai valstij. Saulainai un skaistai Latvijas valstij. Ar sauli sirdī, ar dziesmu – lai latvju saule nenoriet, lai latvju zobens nesarūs – viņi devās cīnīties pret boļševikiem. Svešā armijā un uzģērbuši svešu mundieri, bet ar Latvijas sauli sirdī. Leģionāri ticēja, ka viņi patrieks komunistus no Latvijas un pēc kara tiks atjaunota Latvijas valsts. Velti ticēja, vāciešiem šāda nodoma nebija. Visprecīzāk leģionāru noskaņojumu pauž leģiona dziesma: “Karogs sarkanbalti sarkans/ Kritušos un dzīvos klāj./ Pretim sarkanajam mērim/ Latvju karavīri stāj.”

Pār Latviju uzausa komunisma saule, auksta un nemīlīga kā polārā nakts. Latvijas saule turpināja spīdēt, dziļi noslēpta leģionāru sirdīs. Tā sildīja un izžāvēja asaru pielieto dvēseli, kad padomju varas iestādes aplēja viņu radiniekus aukstiem dubļiem, kad leģionāru bērniem liedza iestāties augstskolā, kad neņēma darbā un izturējās aizvainojoši. Tā nožāvēja asaras, kad atjaunotajā Latvijā par viņiem centās aizmirst un leģionāru piemiņas dienā Brīvības piemineklim apkārt apjoza policijas žogu, liekot sirmajiem vīriem iet kā zvēriem caur krātiņu. No Latvijas saules leģionāri neatteicās visdrūmākajos laikos un neatteiksies arī šodien, tās staros sildīsies viņu dvēseles, ceļoties pāri veļu upei.

Veroties gadskārtējā leģionāru gājienā, man vienmēr licies, ka pretī nāk nevis dzīves elli izbriduši vīri, bet gaismas pielieti sirmgalvji. Lai saules mūžs jūsu ticībai, sirmie saules kareivji!

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Pievērsiet uzmanību faktam, ka vairāk nekā 90% Krievijas pilsoņu, kuri dzīvo Latvijā, svētdien nobalsoja
  par Putinu! Kamēr Krievijā tikai 77%. Tātad Trojas zirgs kopā ar simtiem tūkstošu nepilsoņu, kuriem visiem Latvija ir tikai dzīvesvieta, tepat vien ir, lai baudītu šīs valsts un ES privelēģijas. Nevis lai veidotu te demokrātisku valsti. Tā ka sarkanais Sibīrijas mēris tepat vien klīst un nekur nav pazudis. Šodien viņiem rokas par īsām, bet kā būs rīt?

 2. Ja ar ko varam lepoties , tad ar Latvijas Centrālo padomi , kurā tiešām apvienojās
  Latvijas patrioti . Viņu 1944 gada 17 martā izplatītais Memorands nepatiesi aizmirsts . Tāpat
  pavirši atceramies par ģenerāli Kureli .

 3. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 4. Leģionāri– tie ir mūsējie zēni, bet tagadējie NA dirsēji ir nožēlojami populisti un latviešu pagātnes zaimotāji

 5. pretī nāk nevis dzīves elli izbriduši vīri, bet gaismas pielieti sirmgalvji. Lai saules mūžs jūsu ticībai, sirmie saules kareivji!

 6. Pateicoties leģionāru varonīgajai cīņai Kurzemes cietoksnī,piemēram Vaira VF varēja spriņģot pa Marokas karstajām smiltīm,nevis klabināt zobiņus Sibīrijā,latviešu leģionāri ,Viestura rota apsargāja Nirnbergas procesu, bet te komentē ari daži vertuhaju,okupantu,kolaboracionistu pēcteči!

 7. vai Latvijā dzīvojam? Atbildēt

  cūkas { ‘:)’ ; VB ; tas “patiesibas koks” ; Kvadrāts ;
  krauklis ; Latvietis } – ŅIRGĀJAS par LATVIEŠIEM,
  it kā padomijas laiki vēl nebūtu beigušies !
  Varturu loloti un aizsargāti ar policijas ķēdēm !

 8. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 9. Tomēr taisnība, ka Latvijā 90 % “latvijcu” patoloģiski ienīst latviešus !
  Tikai uz savām “mātuškām” nav ar rungu aizdzenami…

  • “gods” un “slava” varturiem, kuri viņus te izmisīgi pietur !

  • kur mēs dzīvojam ? Atbildēt

   cūkas { ‘:)’ ; VB ; tas “patiesibas koks” ; Kvadrāts ;
   krauklis ; Latvietis } – ŅIRGĀJAS par LATVIEŠIEM,
   it kā padomijas laiki vēl nebūtu beigušies !
   Varturu loloti un aizsargāti ar policijas ķēdēm !

 10. Veci vīri iet mierīgi……
  ………………………………………………
  Dzintars ar Parādnieku ir tie vecie vīri?
  Cik tad palikuši to īsto leģionāru kuri karoja frontē un piedalās 16.marta gājienā pie Brīvības pieminekļa?
  Šķiet , ka neviens!

  • vecišiem ir izvēle? viņus paņem pie padusem un ved viņi pat gribedami nespētu pretoties tam marazmam kurā ievilkti. visticamak ka ja jautatu pašiem vecišiem tad viņi klusi mierigi ari aizietu lidz piemineklim ziedus nolikt, nu varbut kādu paligā pasauktu lai butu droši ka izdosies/pietiks spēka aiziet. ne jau veciī izdomaja no tā balagānu taisit. jā labi piekrītu ka 98 gadā tas bija izaicinājums, pliķis psrs un partijai….. tad to pat par brivibas ciņu vareja nosaukt, bet ne jau to izrādi šodien

   • cūkas { 🙂 ; VB ; tas “patiesibas koks” ; Kvadrāts ;
    krauklis ; Latvietis } – ŅIRGĀJAS par LATVIEŠIEM,
    it kā padomijas laiki vēl nebūtu beigušies !
    Varturu loloti un aizsargāti ar policijas ķēdēm !

  • Un kādas sankcijas Krievija ieviesīs par naida kurināšanu starp tautām?? Interesanti uzzināt

 11. Kāds sakars šim feisam ar leģionu? Forma par to neliecina!

 12. tas "patiesibas koks" Atbildēt

  jau ir tā teikt bez saknēm. māksligi uzslieta butaforija ko balsta viena partija sevis reklamešanai. ar reālo vēsturi, leģionāru piemiņu….. tam visam nav ne vismazākā sakara

 13. Katru dienu jāatkārto zvērests! Visi šitenie liepiņi u.c. “tīrie dzintari” gaidīt gaida jauna fīrera pavēli doties uz Volhovas purviem! “Dieva vārdā es svinīgi apsolos cīņā pret boļševismu vācu bruņoto spēku virspavēlniekam Ādolfam Hitleram bezierunu paklausību un kā drošsirdīgs karavīrs būšu vienmēr gatavs par šo zvērestu atdot savu dzīvību.”

 14. Redziet,Liepiņa kungs,nekas nekad nevar pazust no vēstures,lai kā to katrs traktētu.Paliek atmiņu pieraksti hronikās,stāsti,romāni,dzeja.Paliek liecības muzejos un mācību grāmatās.Nav jābaidās no aizmirstības un faktu viltojumiem nākotnē.Mazai atkāpei atgādināšu,ka krievu okupācijas laikā vietā un nevietā ,laikā un nelaikā visur rēgojās komunisma vadoņu attēli,bistes ,krūšu tēli…Lai cienītu,apbrīnotu,justu to klātbūtni dienu un nakti.Cik bija to,kam patika šāds psiholoģisks spiediens?16.martā ik gadu mēs to atdarinām.

 15. Gadu no gada publicē aizsarga bildi pie rakata par leģionāriem.

 16. Protams, ka jāatceras Atbildēt

  Jā, protams, ka jāatceras leģionāri. Bet tie tarakāni, kas katru gadu tur bļaustās par fašistiem, kaut pašiem rokas līdz elkoņiem ir nevainīgu cilvēku asinīs, būtu jāneitralizē pirms bļaustīšanās

 17. Visu cienu legionariem ! Bet kapec baidamies atzimet mezabralu pieminu ? Tad ari musu sabiedrotie mus saprastu !

 18. Hūtes bērnu financētā partija organizē šīs staigāšanas ap pieminekli martā. Un mērķi tam visam arī pavisam citi. Novērst uzmanību no tā, ka Hūte savas neizmērojamās alkatības dēļ pilnīgi sabojāja attiecības ar Krievijas tranzīta uzņēmumiem. Tad arī atļāva tūdaliņiem staigāt ap pieminekli, lai slēptu “ģeniālā biznesmeņa” pilnīgo izgāšanos. Tagad Latvijas ostas stāv tukšas, bet tūdaliņi joprojām samet balsis viņa bērnu partijai, lai zaglis var palikt pie varas un netiek notiesāts.

 19. Nu mūsu dižie jaunceptie kinomāļi jau skrien pēc naudas nevis patiesības.

 20. "Lai tas kociņš nenovīst/ ..." Atbildēt

  Gāja pāri sarkanie, gāja pāri brūnie; abiem vajadzēja lielgabalgaļu … Vai domājat, ka nākamreiz būs savādāk?

 21. Stipri par mūsu Latviju! Atbildēt

  Bija rakstīts: “Jānis Mencis, Kārlis Smiltēns, Kazimirs Šusts un Imants Zeltiņš atstāja nākamajiem karavīriem svarīgu reālos apstākļos apstiprināto atziņu par to, cik svarīgi būt gataviem un spējīgiem sevi militāri aizstāvēt.”

 22. Kāpēc ieinteresētie (iespējams saistīti ar okupantiem) atkal drīkst tiesāt cietušo tautu nevis vācu un krievu okupantus? Latviešu tauta, nebaidieties sacelties pret tumsonību un nekaunību, runājiet, diskutējiet, pierādiet, ka latvieši ir miermīlīga, demokrātiska un spiestā kārtā par daudz kareivīga un viesmīlīga tauta.

 23. ir nianses. viena lieta ir atcereties un pieminet kritušos. pavisam kas cits ir NA nacistu sarikotā cirka izrāde rīgas centrā sevis reklamešanai

  • Cirku rīko tā saucamie antifašisti (samozvanci). Vecie vīri iet klusi un mierīgi. Un te nav nekāda sakara ar reklāmu, ja neskaita “antifašistus”. Palasi vairāk par tiem laikiem, bet ne padomju laika sacerējumus. Aizej uz kara vai okupācijas muzeju. Vēl labāk – aprunājies ar kādu sirmgalvi, kas tos laikus pieredzējis vai pats bijis leģionā (labprātīgi vai iesaukts).

   • Veci vīri iet mierīgi……
    ………………………………………………
    Dzintars ar Parādnieku ir tie vecie vīri?
    Cik tad palikuši to īsto leģionāru kuri karoja frontē un piedalās 16.marta gājienā pie Brīvības pieminekļa?
    Šķiet , ka neviens!

  • balagānu eksperts Atbildēt

   Ja gribi zināt, kur ir balāgāns un kurš to organizē paskaties Krievijas vēlēšanu virzienā.

  • Traģikomisku cirku rīko t.s. antifašisi, kuri 70 gadus pēc fašistu un nacistu sakāves izmisīgi meklē ar ko cīnīties. Nu atraduši sirmus vīrus, kas izdzīvojuši karos un represijās piemin savus mirušos brāļus. Atraduši jauniešus, kas ar karogiem aizsedz policijas žogus, lai sirmglvji mazāk justos kā vēlreiz represēti.

   • jusu piesauktie jau tikai rīko atbildes akciju pret fašisma slavināšanu, neko vairāk. viņi jau neizdomāja ka vajag 16 datumā ar sākumpunktā saspraustiem karogiem maršet gar pieminekli, to izdomaja NAnacisti sevis reklamešanai. piesedz to protams ar “piemiņu leģionāriem”bet leģionārus piemin lestenē, un tur neviens ne pret ko neprotestē jo piemiņa ir piemiņa. protestē jau tikai pret šo partijas reklāmas pasākumu, kurā “vecie vīri iet klusejot”galvenokārt tāpec ka viņiem pašiem kauns kā tiek izmantoti reklāmai

    • Tu te nemuldi,labāk mācies vēsturi.Jābeidz vazāties 9.maijā gar štiku un tur ir jābloķē šim varzu gājienam visa Pārdaugava lai krievu častuškas un piedzērušo bļauri neskan pa visu apkārtni.Te ir darbs policijai .

     • tad pēc analoģijas jāaicina 9 maijā lai sākumā veic karogotu gājienu pie mildas un tad ar dziesmām dodas uz pārdaugavu svinēt. tad tas butu apmeram tas pats ka šodien pie mildas notiek. tik tad tu pats pirmais kviektu ka tā nav labi

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+