Foto – Karīna Miezāja

«Stradiņu» uzņemšanas nodaļā – bez pārmaiņām 0

Pagājis mēnesis, kopš rak­stīju par P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas uzņemšanas nodaļu, par mediķu pārcilvēcisko darbu un smagi slimu pacientu neapmierinātību, stundām gaidot medicīnisko palīdzību. Kas pa šo laiku mainījies? “Vēl nekādas pārmaiņas nejūtam,” saka slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra ārste Dina Balode.

Reklāma
Reklāma

 

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Lasīt citas ziņas

Joprojām trūkstot gultu, kur apguldīt atvestos pacientus, jo, slēdzot Rīgas 1. slimnīcu, viņu skaits ir četrkāršojies. Tātad ārstu un medicīnas māsu slodze nav kļuvusi mazāka. Var, protams, iebilst, sak, mēnesis ir pārāk īss laiks, lai procesi mainītos par labu mediķiem un slimniekiem. Taču rodas pamatots jautājums – vai atbildīgajām amatpersonām ir patiesa vēlēšanās uzlabot situāciju “Stradiņu” uzņemšanas nodaļā?

Slimnīcas valdes pārstāvis Guntis Bahs uzskata, ka ir, jo, lūk, tūdaļ tiks pabeigts remonts telpai, kur strādās ārsts, kas konsultēs tos pacientus, kas paši ierodas uzņemšanas nodaļā un kam nav nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība. Darbā tikšot pieņemti arī divi sociālie darbinieki, kuri atslogošot ārstus no darbiem, kas nav saistīti ar ārstniecību. Tiesa, tas varētu notikt tikai pēc diviem mēnešiem, jo sociālie darbinieki jāizvēlas konkursa kārtībā un tas prasa laiku, apgalvoja Bahs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz rudens pusi uzņemšanas nodaļa papildināsies par astoņām tā sauktajām observācijas jeb slimnieku novērošanas gultām, lai noskaidrotu, vai slimnieks turpmāk ārstējams slimnīcā vai ambulatori. Kā sacīja G. Bahs, telpu remonts un gultas varētu izmaksāt ap 50 tūkstošiem latu.

 

Kad gaismā nāca “Stradiņu” problēmas, veselības ministre Ingrīda Circene konstatēja, ka nodaļā ir nepieciešami papildu dežūrspeciālisti. Tieši tāds pats viedoklis bija arī uzņemšanas nodaļas vadītājam Valērijam Ratobiļskim. Taču patlaban par to vairs netiek runāts.

 

Nodaļas ārsti apgalvoja, ka ar vienu ambulatoro speciālistu un diviem sociālajiem darbiniekiem ir par maz, lai nodaļā normalizētu darbu un lai pacientiem nebūtu stundām jāgaida medicīniskā palīdzība.

Nav arī īsti skaidrs, kad Stradiņa slimnīcai no valsts budžeta piešķirs ap 100 tūkstošiem latu, kā to solīja ministre, iepriekš pieminētajiem nodaļas pārkārtojumiem. I. Circene man sacīja, ka nauda būšot tad, kad grozīs valsts budžetu. Iepazīstoties ar valdības pieņemto budžeta grozījumu izstrādes grafiku, redzams – Ministru kabinets parlamentam likumprojektu iesniegs ne agrāk kā augusta beigās un Saeima par to varētu balsot septembrī. Bet reāli naudu slimnīcas kontā droši vien ieskaitīs ne agrāk kā oktobrī.

Nekas cits neatliek kā vien atzīt, ka uzņemšanas nodaļā būtiski uzlabojumi pacientu interesēs vismaz šogad nenotiks. Nelielie pārkārtojumi, kas patlaban tiek veikti, ir ļoti lēni, jo valsts slimnīcām ir jāpārvar daudz lielāka birokrātija nekā pašvaldību slimnīcām. Daļa pašvaldību slimnīcu spēja pārkārtot visu savu darbu pat pusotra mēneša laikā, bet valsts klīnikā pārkārtojumi noris mēnešiem. Stradiņa slimnīcas uzņemšanas nodaļā pat niecīgi uzlabojumi tiek solīti tikai rudens pusē. Salīdzinājumam – Rīgas 1. slimnīcā, kur šogad sāka remontu, jau ir izremontētas vairākas nodaļas. Darbi ritot bez aizķeršanās. Taču Rīgas 1. slimnīca neatslogos “Stradiņu” uzņemšanas nodaļu, kā to cer šīs slimnīcas vadība. Pirms 1. slimnīcas slēgšanas gan “Stradiņu”, gan Rīgas Austrumu slimnīcas vadītāji solījuši, ka tikšot galā ar visiem akūtajiem pacientiem, ko ar ātro palīdzību ievedīs šajās ārstniecības iestādēs. Tāpēc 1. slimnīca pēc remonta pabeigšanas negrasās atjaunot diennakts neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tur būs plašs ambulatoro pakalpojumu klāsts, ģimenes ārstu prakses, dienas stacionāri, kā arī divas sociālās aprūpes nodaļas, kur, maksimums, divus mēnešus ārstēs hroniskus pacientus, kā arī tādus slimniekus, kam nepieciešama atlabšana pēc kādas akūtas kaites, un cilvēkus, kuru veselības stāvoklis ir tik smags, ka jāpalīdz ar cieņu nomirt. Šajās nodaļās uzņem slimniekus arī no reģioniem, taču tad par katru dienu pašam jāmaksā 13 lati. Slimnīcas vadība man sacīja, ka tur nav paredzētas gultas cilvēkiem, kam ir tikai un vienīgi sociālās problēmas.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.