Latvijā
Novados

Talsu koalīcija uz izjukšanas robežas17


Edgars Zelderis
Edgars Zelderis
Foto – Karīna Miezāja

Paužot neapmierinātību ar vadības darba stilu, Talsu novada domes valdošo koalīciju pametuši trīs deputāti. Opozīcija boikotēja ceturtdien paredzēto domes sēdi un aicina pašvaldības vadītāju Edgaru Zelderi atkāpties no amata. Viņš pats to negrasās darīt, jo viņu atbalstot daudzi tūkstoši Talsu pilsētas un novada iedzīvotāju.

Līdz ar šīm izmaiņām pozīcijas pārsvars pār opozīciju Talsu pašvaldībā sarucis līdz minimumam. Līdzšinējiem pieciem opozicionāriem (četri “Talsu novada attīstībai” pārstāvji un viena Latvijas Reģionu apvienības deputāte) pievienojušies Latvijas Zaļās partijas (LZP) pārstāvji Alfons Spēks un Tabita Kalniņa, kā arī Jaunās konservatīvās partijas pārstāve Inga Gluzda. Līdz ar to opozīcijā darbojas astoņi no 17 Talsu novada domes deputātiem, bet koalīcijā atlikuši deviņi deputāti, kuri pārstāv partijas “Mēs – Talsiem un novadam”, “Vienotība”, Nacionālā apvienība un Latvijas zemnieku savienība.

Pārmet sliktu komunikāciju

“Reāli šī koalīcija nekad nav pilnvērtīgi darbojusies. Es tieku turēta neziņā, ar mani neizrunā jautājumus, neiesaista procesu virzībā, ignorē manu viedokli. Piemēram, bibliotēkas projekta izvērtējumā man nebija pieejas ekspertu atzinumiem. Kad izteicu bažas par šī projekta iekavēšanos, man paziņo, lai aizeju nokaunēties. Manuprāt, tas no domes vadītāja puses nav korekts veids, kā komunicēt ar kolēģiem,” savu aiziešanu no pozīcijas pamatoja I. Gluzda. Abi “LZP” pārstāvji izvairījās skaidrot iemeslus savai aiziešanai. Taču citi uzrunātie opozicionāri sūdzējās par valdonīgu un autoritatīvu vadības stilu no Zeldera puses. Tomēr galvenais pārmetums ir attīstības projektu vilcināšana, galvenokārt – Talsu bibliotēkas atjaunošanas projekts. Tas tika sākts vēl iepriekšējā sasaukuma laikā, bet jaunā dome to piebremzējusi, bažījoties par nepamatoti uzpūstām izmaksām.

Visi astoņi opozicionāri ceturtdien vērsās pašvaldībā ar iesniegumu, kurā pauž bažas, ka Zeldera un domes priekšsēdētāja vietnieces attīstības, kultūras un sporta jautājumos Ilzes Indriksones (NA) darbības rezultātā pašvaldībai pastāvot risks neizpildīt savas saistības, tiekot radīti tiesvedības draudi, iespējami materiāli zaudējumi un apdraudēta vairāku projektu īstenošana. “Abu minēto personu autoritārā vadības stila un darbinieku mobinga dēļ tiek būtiski traucēts Talsu novada izpildvaras darbs. Sistemātiski netiek ievērota pašvaldībai saistoša domes sēžu vadības kārtība un Ētikas kodekss,” teikts astoņu deputātu iesniegumā. Tādēļ viņi aicina Zelderi līdz 6. jūnijam atkāpties no amata.

“Baidās zaudēt summiņu”

Domes priekšsēdētājs Zelderis telefonsarunā uzsvēra, ka nedomā atkāpties no amata, jo viņu atbalstot daudzi tūkstoši Talsu pilsētas un novada iedzīvotāju.

“Mani izbrīna deputātes Gluzdas rīcība, jo viņa vienmēr stingri iestājās pret iepriekšējās vadības pieļauto izsaimniekošanu, bet tagad pati tiem pievienojusies. Par zaļajiem esmu mazāk pārsteigts – viņi jau pirms tam bija sadziedājušies ar “Talsu novada attīstībai” pārstāvjiem. Kas attiecas uz pārējiem demisijas pieprasītājiem, tad viņi, visticamāk, satraukušies divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, mūsu pasūtītā pārbaudē eksperti atklājuši, ka bibliotēkas projekta līguma summa uzpūsta vismaz par 30% jeb aptuveni 700 000 eiro. Viņi baidās šo summiņu zaudēt, tādēļ ceļ nepamatotu traci par projekta kavēšanu. Otrkārt, pēc pašvaldības pieteikuma tiesa sākusi civillietu pret iepriekšējo izpilddirektoru – partijas “Talsu novada attīstībai” līderi Aldi Vilsonu, kura nesaimnieciskās rīcības dēļ tika noslēgti līgumi, kas pašvaldībai radījuši zaudējumu vairāku tūkstošu eiro apmērā,” teica Zelderis. Viņš atzina, ka saziņā ar darbiniekiem un deputātiem esot prasīgs, bet neesot valdonīgs vai augstprātīgs.

Sēde nevar notikt

Lai apliecinātu savu nodomu neatlaidību, opozicionāri vakar neieradās uz domes sēdi. Kvorumam gan pietiktu arī ar deviņiem deputātiem, bet viena koalīcijas deputāte atrodas atvaļinājumā, tādēļ sēde nevarēja notikt. Saskaņā ar Pašvaldību likumu domes priekšsēdētājam tuvāko divu nedēļu laikā jāsasauc jauna. Ja līdzīgu iemeslu dēļ tiks norautas arī divas nākamās sēdes pēc kārtas, nāksies iesaistīties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kas var novest pie domes atlaišanas un ārkārtas vēlēšanām.

Ja Zelderim izdosies mobilizēt atlikušos deviņus deputātus, tad sēdes varēs notikt un līdz atlaišanai nenonāks.

Taču domīgi kļūst arī atlikušie koalīcijas partneri. “Ar spēku sadalījumu deviņi pret astoņiem būs ļoti grūti veiksmīgi darboties. Es nevaru piekrist opozīcijas pārmetumiem mēra vietniecei Ilzei Indriksonei, kura strādā ļoti profesionāli. Taču, kas attiecas uz pašvaldības vadītāju, tad jāsaka, ka viņa darbs nav tāds, uz kādu sākotnēji cerējām,” teica “Vienotības” frakcijas pārstāvis Edmunds Demiters. Pirmdien “Vienotības” Talsu nodaļa lemšot par savu tālāko darbību novada domē.

LA.lv