×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
30. jūlijs, 2015
Drukāt

Tiekties uz gaišu mērķi – jau 23. Siguldas Opersvētki

Foto-LETAFoto-LETA

No 31. jūlija līdz 2. augustam Siguldā norisināsies ikgadējie Siguldas Opermūzikas svētki. Pēc svētku rīkotāja Daiņa Kalna teiktā, šie būs vērienīgāki nekā pērn notikušie – svētku programmā iekļauti pat divi galā koncerti, piedaloties izcilākajiem Latvijas solistiem un ārvalstu viesiem, mūzika skanēs arī ārpus Siguldas pilsdrupu estrādēs, bet svētku centrā – Arvīda Žilinska operas “Zelta zirgs” iestudējums.

Lai arī Dainis Kalns pēc iepriekšējiem Opersvētkiem gribējis likt punktu to rīkošanai, minot, ka latviešu skatītāji ir visai pasīvi operas interesenti, tomēr Siguldas novada atbalsts licis ilggadējam Opersvētku entuziastam pārdomāt, un svētki tomēr notiek! “Siguldas Opermūzikas svētki ir kļuvuši par pilsētas zīmola sastāvdaļa, tāpēc būtu neprāts tos zaudēt,” uzsver Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Šogad, kā uzsvēra D. Kalns, domājot par svētku programmu, viņš atgriezies pie Opermūzikas svētku saknēm – pirmajos no tiem (1993) bija uzaicināti ārzemēs dziedošie latviešu operdziedātāji. Tāpēc arī 31. jūlijā, kad notiks svētku pirmais galā koncerts, tam dots nosaukums “Mēs no Latvijas” un tajā uzstāsies labākie Latvijas solisti: Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Dināra Rudāne, Romans Poļisadovs, Andris Ludvigs, Andžella Goba, Liene Kinča, Kalvis Kalniņš un citi, kā arī pareizticīgo vīru koris “Logos”. Pie koncerta diriģenta pults – pasaules atpazīstamību guvušais latviešu diriģents, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents Andris Poga.

Savukārt 1. augustā Siguldas pils parkā īpašā koncertā varēs iepazīt jaunos un jaunatklātos talantus. Starp viņiem gan Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas studente Laura Lolita Peresivana, gan jaunā un talantīgā vijolniece Ticiana Geitus, gan arī tenors Mihails Čulpanovs, Valts Urtāns (Jāņa Zābera vokāla konkursa laureāts) un vairāku konkursu uzvarētājs Reinis Sprūde (mežrags).

Centrālais Opersvētku notikums šoreiz, latviešu dzejas dižgara Raiņa 150. jubilejas gadā, protams, ir Arvīda Žilinska operas “Zelta zirgs” iestudējums brīvā dabā – režisora Gunta Gailīša vadībā izrāde uz vienas skatuves pulcēs 140 māksliniekus. Iestudējums atzīmē arī komponista Arvīda Žilinska 110. jubileju, pagājuši arī 50 gadi kopš operas “Zelta zirgs” pirmizrādes, savukārt Antiņa lomas izpildītājam tenoram Jānim Zāberam – 80 gadu jubileja.

“Zelta zirgs” nav pasaku vai bērnu opera. Tā ir īsta gudrības grāmata,” uzskata D. Kalns. Antiņa loma uzticēta tenoram Jānim Kurševam. “Latvijā ir svarīgs Antiņa tēls – tāds, kurš mīl cilvēku un dabu. Šī ir arī iespēja atgādināt, īpaši jauniešiem, ka uz priekšu var tikt nevis ar viltību, bet ar sirsnību un pārdabisku spēku palīdzību,” teic J. Kurševs. Savukārt Saulcerītes lomu dziedās Latvijas Nacionālās operas soprāns Jolanta Strikaite – kādreizējā popmūzikas dziedātāja, kas nu spilgti sevi pieteikusi akadēmiskās dziedāšanas laukā. “Cilvēks ikdienā apaug ar pesimismu un rutīnu, bet mums katram vajadzētu tiekties uz gaišu mērķi,” komentējot operu, teic dziedātāja. Tikmēr iestudējuma kormeistars Gatis Langenfelds uzsver, ka “Zelta zirgs” esot mūsdienīga opera, sakot: “Operā ir ļoti saprotama mūzika, skaidra partitūra. Manuprāt, cilvēki būs ļoti gandarīti – gan tie, kuri operu dzirdēs pirmo reizi, gan tie, kuri jau dzirdējuši.” Pie operas orķestra diriģenta pults stāsies Atvars Lakstīgala. Izrādes vizuālo noformējumu uzdots veidot jaunajiem māksliniekiem Kristai un Reinim Dzudzilo. “Svarīgi nelikt vilties ne Dainim, ne Rainim!” uzsver abi mākslinieki.

Opermūzikas svētku pēdējā dienā, 2. augustā, Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs Emīla Dārziņa solodziesmas Miervalda Jenča un Antras Bigačas izpildījumā.

Svētku pēdējās dienas noslēgumā gaidāms otrs – “Grand Galā” koncerts “Ielūdz Klementīne Mergēna, Marselo Alvaress un draugi”. Abi mākslinieki – K. Mergēna un M. Alvaress piedalījušies svētkos pagājušajā gadā. Mergēnas talantu varējām baudīt pērn Opersvētkos iestudētās operas “Karmena” titullomā, savukārt M. Alvaress regulāri uzstājas “La Scala” un Metropolitēna operā, arī Parīzes Nacionālajā operā un Cīrihes operā. Šajā koncertā uzstāsies arī starptautisku atpazīstamību guvusī Latvijas soliste Marina Rebeka, Dmitro Popovs un citi. Koncertu vadīs diriģents Vladimirs Kiradžijevs.

Sigulda Opersvētku laikā parūpējusies par skaistu bezmaksas kultūras programmu Jaunās pils dārzā. 1. augustā notiks sievišķīgā balss tembra īpašnieces Elzas Nathas un draugu koncerts – tautas mūzika džeza aranžējumā. Savukārt pēc operas “Zelta zirgs” ikviens aicināts baudīt “Klasikas un vīna nakti” pils terasē un klausīties pasaules klasikas pērles vinila platēs. Turpat varēs novērtēt arī mākslinieces Agitas Zālītes mākslas performanci “Mākslas impulsi stikla kalnā”, kā arī mākslinieces Dinas Dubiņas personālizstādi “PārVērtības”.

Varbūt noder!

Siguldas Opersvētku programma

31. VII 19.00 Siguldas Pilsdrupu estrādē Galā koncerts “Mēs no Latvijas” (EUR 15 – 30)

1. VIII 15.00 Siguldas Jaunās pils dārzā “Jaunie talanti” (EUR 3)

1. VIII 21.00 Siguldas Pilsdrupu estrādē A. Žilinska opera “Zelta zirgs” (EUR 20 – 40)

2. VIII 13.00 Siguldas Ev. luteriskajā baznīcā Miervalža Jenča un Antras Bigačas koncerts – E. Dārziņa dziesmas

2. VIII 18.00 Siguldas Pilsdrupu estrādē “Grand Galā” koncerts (EUR 25 – 60)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+