×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

Tiesībsargs: Saeima demonstrē tiesisko nihilismu rīcībnespējas jautājumā

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima kā likumdevējs nav ievērojusi Satversmes tiesas noteikto termiņu jauna tiesiskā regulējuma rīcībnespējas noteikšanai, aģentūru LETA informēja tiesībsarga Jura Jansona konsultante komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa.

Cilvēku kopš šī gada 1.janvāra nevar atzīt par rīcībnespējīgu, jo iepriekšējais tiesiskais regulējums vairs nav spēkā, bet jauns vēl nav pat pieņemts. Esošā situācija ir klaji pretrunā Satversmei un cilvēktiesību principiem.

Jansons atgādina, līdz šī gada 1.janvārim Civillikums noteica, ka cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem var atzīt tikai par pilnīgi rīcības nespējīgiem un iecelt viņiem aizgādni. Savukārt Satversmes tiesa atzina, ka pilnīga rīcībnespēja neatbilst Satversmei un cilvēktiesību normām un ir jāizstrādā tiesiskais regulējums daļējas rīcībnespējas noteikšanai.

Situācija, kurā personas rīcībnespējas jautājums atstāts bez tiesiskā regulējuma, ir pakļauta negodprātīgas rīcības un ļaunprātīgas izmantošanas riskam. Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir īpaši aizsargājama sabiedrības grupa, kas pati par sevi pilnā apmērā parūpēties nevar. “Esošā situācija ir klaja likumdevēja neizdarība, kas vērtējama kā bezatbildība. Uzskatu, ka personām, kuru tiesības šādā situācijā tiek aizskartas, ir pamats vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Vienlaikus šis ir arī negatīvs signāls starptautiskajai sabiedrībai, ka likumdevējs neievēro Satversmes tiesas spriedumu un uzrāda politiķu izpratni par tiesiskumu Latvijā,” uzsver Jansons.

Kā ziņots, Satversmes tiesa 2010.gada 27.decembrī ar spriedumu atzina, ka Civillikuma 358. un 364.pants uzskatāms par neatbilstošu Satversmes 96.pantam un būs spēkā neesošs no 2012.gada 1.janvāra. Tiesībsarga birojs jau 2008.gadā aicināja Saeimu risināt rīcībnespējas jautājuma tiesiskā regulējuma sakārtošanu, par to atgādināja 2011.gadā gan Tieslietu ministrijas pārstāvjiem, gan Saeimai. Cilvēkus, kurus atzina par rīcībnespējīgiem līdz 2012.gada 1.janvārim, esošā tiesību aktu nesakārtošanas rezultātā radītā problēma neskar.

Daļēja rīcībnespēja nozīmē, ka cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem tiek atzīti tikai daļēji rīcībnespējīgi, nevis pilnīgi rīcībnespējīgi, kā tas bija līdz šī gada 1.janvārim. Tas nozīmē, ka par daļu savas dzīves jautājumu cilvēks var lemt pats, savukārt par atsevišķiem jautājumiem, piemēram, finanšu jautājumiem, viņam šādu tiesību nav.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+