×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. septembris, 2012
Drukāt

“Timpānu Paganīni” Filipa Glāsa jubilejā


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Divos koncertos – 28. septembrī Ventspilī Teātra namā “Jūras vārti” un 29. septembrī Rīgā Lielajā ģildē latviešu mūziķi izspēlēs savu veltījumu 60. – 70. gadu amerikāņu minimālisma klasiķim Filipam Glāsam. Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (LNSO) Filipa Glāsa jubilejas koncertā pievienosies par “timpānu Paganīni” dēvētais izcilais ASV sitaminstrumentālists Džonatans Hāss.

 

Amerikāņu komponists Filips Glāss (dz. 1937. g.) līdzās akadēmiskās mūzikas grandiem Stīvam Reiham, Terijam Railijam un Lamontem Jangam ir minimālisma virziena aizsācējs, lai gan pats komponists cenšas no šī jēdziena norobežoties. Iepretim citiem minimālistiem Glāss mūsdienās ir komerciāli veiksmīgākais, taču arī kritikas vispretrunīgāk vērtētais savas paaudzes komponists, kurš balansē uz trauslās akadēmiskās un neakadēmiskās mūzikas robežas.

Koncertu, kurā LNSO vadība nodota ritma un vitalitātes speciālista Normunda Šnē rokās, tā rīkotāji dēvē par unikālu, jo tajā skanēs pat divi izcilā skaņraža darbi. Vienā no tiem, “Koncertfantāzijā diviem timpānistiem un orķestrim”, līdzās pašmāju sitaminstrumentālistam Edgaram Saksonam dzirdēsim izcilā solista, amerikāņu simtaminstrumentālista Džonatana Hāsa timpānus. Savas unikālās, vairāk nekā divdesmit piecus gadus garās karjeras laikā timpānu virtuozs Hāss pacēlis timpānu statusu mūzikas pasaulē, padarot to par solo instrumentu. Jāpiebilst, ka skaņdarbu F. Glāss veltījis speciāli Hāsam. Mūziķis koncertu pirmatskaņoja kopā ar Svetoslavu Stojanovu un Amerikas simfonisko orķestri, ko diriģēja Leons Botsteins. Skaņdarbam ir trīs daļas, virtuozs solistu uznāciens, un visai iespaidīgi tajā izkārtoti reizē četrpadsmit timpāni.

 

LNSO izpildījumā koncertā skanēs arī Glāsa Ceturtā simfonija “Varoņi”. Autors to radījis, ietekmējoties no Deivida Bovija un Braiena Īno albuma “Heroes”. Tajā mūziķi atspoguļo protestu pret auksto karu. F. Glāss par simfonijas pamatu ņēmis dziesmas no “Heroes”, pārstrādājis un adaptējis tās savas mūzikas valodā, veidojot simfoniju sešās daļās.

 

 

Ņemot vērā lielo publikas interesi par komponistu, LNSO aicina ikvienu koncerta apmeklētāju uz sarunu par F. Glāsa daiļradi pirms koncerta – 29. septembrī plkst. 18 Lielās ģildes Baltajā zālē. Sarunu vadīs “LR Klasika” žurnālists, mūziķis Edgars Raginskis.

 

UZZIŅA

28 IX 19.00 Ventspils teātra namā “Jūras vārti”.

29. IX 19.00 Rīgā Lielajā ģildē.

Programmā: Džona Adamsa “Īss brauciens ātrā mašīnā”, Filipa Glāsa “Koncertfantāzija diviem timpānistiem un orķestrim”, Filipa Glāsa Ceturtā simfonija “Varoņi”.

Solisti: Džonatans Hāss un Edgars Saksons. Diriģents –Normunds Šnē.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuparadize.lv” www.bilesuparadize.lv

Cenas: Ls 12 – 30.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+