×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

Vai lielāku algu arī “Stradiņu” valdei?

Foto - LETAFoto - LETA

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai vēl nav zināms finansējums, ko tā šogad saņems no valsts budžeta – patlaban slimnīcas vadībai notiek sarunas ar Veselības ministriju (VM). Valdes priekšsēdētāja Rūta Valtere cer, ka naudas nebūs mazāk kā 2012. gadā – 51 miljons latu – un ka līdz gada beigām izdosies stabilizēt finanšu situāciju tā, lai gadu beigtu bez budžeta deficīta.

 

Tieši to visvairāk vēlējās veselības ministre Ingrīda Circene, mainot slimnīcas vadību 2012. gada maijā. Ar šādu optimistisku prognozi ie-stādes vadītāja iepriecināja arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Veselības aprūpes apakškomisijas deputātus, kuri vēlējās uzzināt, kā klājas “Stradiņiem” pēc valdības un Saeimas papildus piešķirto 10 miljonu latu saņemšanas, no kuriem 93% esot iztērēti, lai norēķinātos ar medikamentu piegādātājiem, bet 7% – ēdināšanai un citiem pakalpojumiem. R. Valtere uzsvēra, ka izdevumu sabalansēšana ar ienākumiem nenozīmē, ka varētu ciest pacienti.

Tiesa, ja Nacionālais norēķinu centrs piešķirtu vairāk naudas atsevišķiem ārstniecības pakalpojumiem, slimniekiem nebūtu jāgaida rindā 18 mēneši, kā tas ir, piemēram, pie otorinolaringologiem. Joprojām garas rindas arī pie acu ārstiem, ginekologiem, uz radioloģiskajiem izmeklējumiem… Ja valsts piešķirtās kvotas saglabāsies līdzšinējā līmenī, slimnīcas vadībai būs arvien jāpalielina maksas pakalpojumu skaits, pretējā gadījumā vispār nebūs iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanu.

Aizvadītā gada nogalē “Stradiņu” uzņemšanas nodaļā tika izveidota palāta ar astoņām observācijas gultām, kur slimniekus izmeklē, lai pārliecinātos, vai viņiem nepieciešams ārstēties stacionārā. Slimnīcas valdes pārstāvis Guntis Bahs pastāstīja, ka diennaktī tajā nokļūst no astoņiem līdz 24 pacientiem un vairāk nekā puse atgriežas mājās.

Tomēr ar observācijas gultām vien nevar atrisināt uzņemšanas nodaļas telpu problēmu – nodaļa būvēta 100 slimnieku uzņemšanai, taču gada nogalē tai nācās uzņemt divreiz vairāk pacientu.

Slimnīcas tēls tiek pabojāts arī ar to, ka ik pa laikam tās teritorijā atrod kādu līķi. G. Bahs, analizējot situāciju, uzsvēra: “Stradiņu” pacientiem nav liegts iziet ārpus nodaļām. Pēc gadījuma, kad sirmgalvis, kas bijis izdomājis doties mājās, tika atrasts miris tumšā slimnīcas nostūrī. Slimnīcas vadība pēc šā negadījuma izdeva rīkojumu, kā jārīkojas situācijās, kad pacients ilgāku laiku nav atgriezies savā palātā. Meklēšanā tiekot iesaistīti gan medicīnas darbinieki, gan apsardze un nepieciešamības gadījumā arī policija. Slimnīcā uzstādītas papildu videokameras un visi darbinieki esot instruēti par rīcības protokolu. Nesen šādi izdevies pieķert divus slimniekus, kuri gribējuši paslepus atstāt slimnīcu.

Lai racionāli izmantotu budžetu, par 66 personām sarucis administratīvais aparāts, informēja R. Valtere. Pagaidām gan vēl neesot izdevies sabalansēt administrācijas speciālistu algu atbilstoši pienākumiem. Pie šā jautājuma strādājot personāla vadības konsultanti. Pēc tam valdes darba kārtībā būšot mediķiem saprotamas atalgojuma politikas ieviešana. Taču viens no svarīgākajiem uzdevumiem, kas gaida slimnīcas vadību, ir jaunā korpusa būvniecība. R. Valtere deputātiem pastāstīja, ka šim mērķim no ES fondu naudas paredzēti 20 miljoni latu. Jāņem vērā, ka valsts galvojums ir 28 miljoni latu. Lai nepazaudētu Eiropas naudu, ar būvniecību, kurai bija jāsākas jau 2007. gadā, nedrīkst kavēties ne mirkli. Diemžēl iztērēti vairāk nekā 10 miljoni latu skiču projektam, bet darbi tā arī nav sākti.

Slimnīcas vadītāja sacīja, ka, visticamāk, šonedēļ būs zināms iepirkuma konkursa uzvarētājs. Līdz 2015. gada otrajai pusei ēkai jābūt ne tikai uzceltai, bet arī iekārtotai. Tiesa, rodas šaubas, vai ar piešķirtajiem līdzekļiem būs gana, lai to īstenotu.

“Stradiņi” ir to valsts kapitālsabiedrību vidū, kuru valdes locekļiem MK noteikumi ļauj paaugstināt algu. Vai šī iespēja tiks izmantota? VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš, kas ir arī valsts kapitāldaļu turētājs, atbildēja, ka tas būšot zināms pēc tam, kad slimnīca būs iesniegusi 2012. gada pārskatu un ministrija to izanalizējusi – tātad līdz pirmā pusgada beigām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+