Mobilā versija
+5.3°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
7. jūnijs, 2013
Drukāt

Vai matracis ar vara diegu pasargā pret āderēm? Atbild zinātnieks

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vai vara diegs, iestrādāts guļvietā (matracī), pasargā no āderu un elektromagnētiskā starojuma kaitīgās ietekmes? Runa ir par ārzemēs ražotiem virsmatračiem ar iestrādātu vara diegu. 
Sandra S. 


 

Atbild fizikas zinātņu doktors, LU Fizikas un matemātikas fakultātes docents IVARS DRIĶIS:

– Vara diegu siets, kas iestrādāts matracī, var samazināt elektromagnētiskā starojuma intensitāti virs tā. Īpaši efektīvi tas darbojas gadījumā, ja starojuma avots atrodas zem gultas. Piemēram, neveiksmīgi izveidota elektroinstalācija. Ja tiešām ir vēlēšanās pilnībā izolēties no elektrosmoga ietekmes (elektropārvades līniju trokšņi, radio, televīzija, mobilo sakaru signāli), tad ar atbilstošiem materiāliem, precīzi ievērojot instrukcijas, ir jāpārklāj ne tikai guļamistabas sienas, grīda un griesti, bet arī logi un durvis.

Cik kaitīgs ir elektromagnētiskais starojums? Grūti noteikt robežu, kad nekaitīgs ilgas iedarbības dēļ var kļūt problēmas radošs. Tīri intuitīvi es negribētu dzīvot augstsprieguma līniju un jaudīgu raidītāju (radio, televīzija, lidostu lokatori, mobilo sakaru bāzes stacijas) tiešā tuvumā.

Ja kāds mīt šādā vietā, tad matracis ar iestrādātu vara diegu apkārtējo radiofrekvenču starojumu nesamazinās līdz ierastajam industriālajam fonam. Galvenokārt tāpēc, ka nepasargā no visām pusēm.

Sadzīves tehniku, pirms tā nonāk pārdošanā, pārbauda, lai tās elektromagnētiskais starojums atbilstu likumā noteiktajām normām. Tāpēc, ja rīkojas saprātīgi, ikdienišķam elektromagnētiskajam starojumam kaitējumu nevajadzētu radīt. Nevajag novietot zīdaiņa gultiņu līdzās kineskopa tipa televizoram vai jaudīgam stacionārajam datoram. Nevajag arī, mazliet pārspīlējot, piemēram, dzert kafiju, sēžot uz mikroviļņu krāsns, kurā sildās pica. Atliek vien mūžīgā dilemma, kur glabāt mobilo telefonu: krekla kabatā pie sirds vai bikšu kabatā.

Atturos izteikt minējumus par matrača, kurā iestrādāts vara diegs, spējām aizsargāt no āderu starojuma, jo āderu starojuma saistība ar elektromagnētisma parādībām nav zinātniski pieradīta.

 

Jautājumus zinātniekiem un citiem speciālistiem arī turpmāk varat sūtīt pa e-pastu ilze.lavrinovica@la.lv vai pēc adreses: Žurnāls “Mājas Viesis”, Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010, “Jautājums zinātniekam”.

 

 

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+