×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. decembris, 2015
Drukāt

Vairākums neprasa valstij atmaksāt nodokli. Bet varētu! (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Jau vairākus gadus pats krāju sev pensiju. Nepūlos saņemt atpakaļ iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu. Ceru, ka par to tad, kad saņemšu savu pensiju, VID man neatvilks iedzīvotāju ienākuma nodokli.” Kārlis Š. Rīgā

Iespēju atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par uzkrājumu veidošanu izmanto 29% krājēju, rāda “Swedbank” aptaujas dati.

Kaut gan Latvijas iedzīvotājiem, kuri veido uzkrājumus privātajai pensijai, kā arī veic iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu, ir iespēja saņemt IIN atmaksu, tikai katrs trešais krājējs šo iespēju izmanto. Kaut arī krājēji ir informēti par šo iespēju.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Fizisko personu tiešo nodokļu metodikas daļas 2. nodaļas galvenā nodokļu inspektore Maija Lisecka skaidro, ka šo nodokli atmaksā, iedzīvotājiem iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju.

“Gada ienākumu deklarāciju par privātajos pensiju fondos veiktajām iemaksām var iesniegt VID par trim aizvadītajiem gadiem. Piemēram, gada ienākumu deklarāciju par 2014. gadu var iesniegt VID šī gada laikā un līdz pat 2018. gada 16. jūnijam. Līdz 2015. gada beigām vēl var iesniegt deklarāciju un pieprasīt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli arī par 2012. un 2013. gadu. Pieprasīt un saņemt atpakaļ no budžeta pārmaksāto nodokli 23% apmērā no veiktajām iemaksām pensiju fondā ir iedzīvotāju tiesības, nevis pienākums,” piebilst nodokļu inspektore.

Iedzīvotājiem, kuri iemaksājuši privātajos pensiju fondos un gribētu saņemt atpakaļ IIN par uzkrājumu veidošanu, VID pārstāve iesaka to darīt elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Tai ir vairākas priekšrocības.

Pirmkārt, tā ir ērtāk, ātrāk un vienkāršāk nekā lieki tērēt laiku, apmeklējot VID klientu apkalpošanas centrus. VID ir noslēgtas vienošanās ar praktiski visām Latvijā reģistrētajām kredītie­stādēm un pensiju fondiem, tādējādi iemaksas, ko persona veikusi kādā privātajā pensiju fondā vai vairākos fondos, deklarācijas veidlapā “ielēks” automātiski, proti, cilvēkam pašam nekas nav ne jāuzskaita, ne jāieraksta deklarācijā, nedz arī jāpievieno kādi veiktās iemaksas pamatojoši dokumenti.

Otrkārt, lai lietotu EDS, vairs nav jānoslēdz arī līgums ar VID. Ikviens var pieslēgties un lietot EDS, izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā izsniegto elektroniskā paraksta viedkarti (e-parakstu).

Treškārt, iesniegt deklarāciju, izmantojot EDS, var ātri un attālināti jebkurā personai piemērotā vietā un laikā.

VID pārstāve vēl piebilst, ka nodokļu maksātājs attaisnotajos izdevumos drīkst iekļaut privātajos pensiju fondos veiktās iemaksas, kas ir maksātas no viņa saņemtās algas, no kuras ir ieturētas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10,5% un IIN 23% apmērā.

Ja nodokļu maksātājs neizmanto tiesības pieprasīt atpakaļ no budžeta pārmaksāto nodokli 23% apmērā, tad no pensiju fondā veiktajām iemaksām tas netiek atmaksāts. Ja iemaksas privātajos pensiju fondos veicis darba devējs, tad iemaksas pensiju fondā ar IIN neapliek.

Ar IIN neapliek papildpensijas kapitālu, kas veidojies no pašas fiziskās personas vai tās laulātā veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos atbilstoši licencētiem pensiju plāniem un ticis izmaksāts pensiju plānu dalībniekiem.

Izmaksājot papildpensijas kapitālu, kas veidojies no darba devēja veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos atbilstoši licencētiem pensiju plāniem un izmaksāts pensiju plāna dalībniekiem, nodokli atbilstoši pamatlikmei (2015. gadā – 23%) ietur ienākuma izmaksātājs (privātais pensiju fonds) un iemaksā to budžetā.

Ienākums no privātajos pensiju fondos veikto iemaksu ieguldīšanas veido ienākumu no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums. Izmaksājot ienākumu no privātajos pensiju fondos veikto iemaksu ieguldīšanas, nodokli atbilstoši 10% likmei ietur ienākuma izmaksātājs (privātais pensiju fonds) un iemaksā to budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša piektajā datumā.

Ja iemaksas veicis darba ņēmējs, tad, izmaksājot uzkrāto naudu, tās tātad tiks apliktas tikai ar kapitāla pieauguma nodokli 10% apmērā no peļņas. Turpretim, ja iemaksas ir veicis darba devējs, tad tās nav atbrīvotas no IIN, tādējādi, uzkrājumu izmaksājot, tiks ieturēts IIN.

 

Uzziņa

Plašāka informācija un skaidrojoši piemēri pieejami VID mājaslapā sadaļā “Gada ienākumu deklarācija/Brīvprātīga deklarācijas iesniegšana”.

Iespējams piezvanīt pa VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, jautāt ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai iesūtīt savu jautājumu rakstiski VID mājaslapā “Uzdot jautājumu VID”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vai Kārlim kāds pateica, ka atpakaļ nepaprasītais pārmaksātais nodoklis ik pēc 3 gadiem aiziet valsts aparāta “vēderā” un klāt tam vairs nevar tikt? Jeb es kļūdos?

 2. anglija neviens nepieprasa vini pasi atsuta ceku un viss ar taviem parmaksatajiem nodokliem.

 3. Valsts birokŗātiskais aparāts NAV RADĪJIS APSTĀKĻUS, lai NORMĀLĀ ceļā atgūtu līdzekļus. Tie tā sarežģīti un samežģīti, lai mazāk cilvēku tos VĒLĒTOS atgūt.

 4. Kā mūsu maciņš tiek plucināts uz nebēdu !
  Pensionāram vēl jāskrien speciāli atprasīt !
  Ja neorientējies tajos samudžinātajos likumos un
  noteikumos, tad tieci oficiāli aplaupīts.
  Likumi sarakstīti tādā birokrātiskā žargonā
  ka smadzenes var izmežģīt no tādas latviešu valodas.

  • Tā valoda atšķiras no skolā mācītās literārās ar
   kokainumu, grubuļainumu, domas pārtraukumiem,
   citreiz ar jēdzienu atšķirību no vispārlietotajiem.
   Tiek lietoti gramatikā formāli atļauti, bet saziņā
   normāli nelietojami vārdi,
   neveikli svešvārdu latviskojumi.

  • Kamdēļ tev jāorientējas ?
   Tam paredzēta vesela skaidrotāju armija.
   Samaksā, un dzīvo bez bēdas !

Draugiem Facebook Twitter Google+