×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

Vārdu karš pret migrantiem (9)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Pie Idomenes pilsētas Grieķijā Maķedonijas pierobežā bez pajumtes ir palikuši aptuveni 15 000 bēgļu, kam steidzami vajadzīga humānā palīdzība.

Eiropas Padomes priekšsēdis Donalds Tusks šajās dienās apmeklē vairāku Eiropas valstu galvaspilsētas pirms nedēļas nogalē paredzētās ES virsotņu apspriedes par migrācijas krīzi. Uzturoties Atēnās, viņš aicināja “visus varbūtējos nelegālos ekonomiskos migrantus, lai no kuras valsts viņi būtu, nedoties uz Eiropu, neticēt cilvēku kontrabandistiem un nevajadzīgi neriskēt ar savu dzīvību un naudu”.

 

Norvēģija rāda piemēru

Starp Eiropas valstīm izvēršoties vārdu karam un savstarpējām apsūdzībām par solidaritātes trūkumu bēgļu problēmas risināšanā, Norvēģijas premjerministre Erna Solberga paziņojusi, ka šogad uzņems 3000 sīriešu bēgļu, tajā skaitā no Turcijas, kā arī divos gados vēl 1500 bēgļu, piedaloties ES bēgļu pārvietošanas pro­grammā. Runājot kopīgā preses konferencē ar Norvēģijas premjerministri, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers “ļoti ieteica” ES valstīm (Norvēģija nav ES) rīkoties līdzīgi, raksta izdevums “EUobserver”. Lai atvieglotu finanšu nastu vairākām valstīm un īpaši Grieķijai, kuras teritorijā Maķedonijas pierobežā iestrēguši desmitiem tūkstošu migrantu, jo Balkānu valstis slēgušas robežas, ES humānās palīdzības komisārs Kristoss Stilianidess paziņojis par 700 miljonu eiro ārkārtas palīdzības fonda izveidošanu. ES ir sniegusi humāno palīdzību partnerattiecību ietvaros daudzām valstīm, bet šī ir pirmā reize, kad Brisele sniedz šādu palīdzību dalībvalstīm. 300 miljonus eiro paredzēts iedalīt šogad un 400 miljonus nākamajos divos gados. Idomenes pilsētā Grieķijā Maķedonijas pierobežā bez pajumtes ir palikuši aptuveni 15 000 bēgļu, kam steidzami vajadzīga humānā palīdzība. Pirms ES dalībvalstu vadītāju tikšanās 7. martā viņi apspriedīsies ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu, kā ierobežot bēgļu plūsmu no Turcijas uz Eiropu un saskaņot rīcību, lai nepieļautu Šengenas bezvīzu zonas galīgu sabrukumu. Turcija, kam jau apsolīta trīs miljardu eiro palīdzība tās teritorijā esošo bēgļu uzturēšanai, paudusi gatavību uzņemt atpakaļ no ES migrantus, kam nav tiesību uz patvērumu. Par šādu pretimnākšanu Turcija grib bezvīzu režīmu ar ES.

 

Grieķija prasa solidaritāti

Dažādu valstu politiķu izteikumi virsotņu apspriedes priekšvakarā liecina, ka vēl ir tālu no bēgļu krīzes “eiropeiska risinājuma”, atzīst “EUobserver”. “Mums jāuzskata robežpāreja pie Idomenes par slēgtu un jāgatavojas šādas rīcības sekām,” paziņojis Grieķijas migrācijas lietu ministrs Jiannis Muzalass. “Grieķija ir vieta, kur Eiropa apstiprinās tās pamatprincipus un vērtības kā humānisms un solidaritāte vai nodos tās,” izteicies Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs. “Mēs neprasām neko vairāk kā solidaritāti,” viņš teica, paužot nožēlu, ka Grieķijai jātiek galā ar radušos situāciju savienībā, kas slēdz savas robežas un kur pieaug ksenofobija un neiecietīga galēji labējo retorika. Ciprs pieprasīja, lai ES “pieņemtu lēmumu, kas būtu saistošs visām dalībvalstīm, par bēgļu obligātu un taisnīgu sadalīšanu visās ES valstīs atbilstoši katras jaudai”. “Mēs kopā to paveiksim vai kopā cietīsim neveiksmi,” teica Ciprs.

“Sadarbojoties Austrijai, Slovēnijai, Horvātijai, Serbijai un Maķedonijai, migrantu tranzīta plūsma ir būtiski samazinājusies,” intervijā vācu avīzē “Bild” paziņojis Horvātijas premjerministrs Tihomirs Oreškovičs. Pagājušajā nedēļā piecas valstis līdz ar Albāniju, Bosniju, Bulgāriju, Kosovu un Melnkalni apspriedē Vīnē nolēma pastiprināt robežkontroli Balkānu rietumos, de facto bloķējot ceļu migrantiem, kas gribētu pamest Grieķiju. Apspriedē pieņemto lēmumu kritizēja Vācija, jo tas nostādīja vēl grūtākā situācijā Grieķiju un nebija saskaņots ne ar Vāciju, ne Eiropas Komisiju. “Tas nav ilgtermiņa risinājums, bet tomēr ir situācijas uzlabojums, jo mazinājis spriedzi,” teica Oreškovičs, piebilstot, ka ieguvēja no lēmuma bijusi arī Vācija.

“Mums jāaptur bēgļu plūsma no Grieķijas uz Eiropas ziemeļiem,” paziņojis Austrijas ārlietu ministrs Sebastians Kurcs. “Nav pieļaujams, ka migrantiem, kas tikuši līdz Grieķijai, tiek automātiski atļauts doties tālāk,” uzsvēra Kurcs. “Migranti nedodas ceļā, lai mitinātos bēgļu nometnē Lesbas salā, bet grib apmesties dzīvoklī Berlīnē,” viņš teica. Austrijas ārlietu ministrs netieši kritizēja Vācijas centienus sadarboties ar Turciju, lai apturētu migrantus no došanās uz Grieķiju un tālāk uz Eiropas ziemeļiem. “Apturēt bēgļus Turcijā, nevis Grieķijā vai Maķedonijā, nav morāli cēlāka rīcība. Bēgļiem tas nozīmē to pašu – ka viņi nevar doties uz Viduseiropu,” teica Kurcs. “Lielo brāli” Vāciju atļāvās pamācīt Austrijas kanclers Verners Faimans, iesakot Vācijai noteikt dienas kvotu bēgļiem un ievest tos tieši no Grieķijas, Turcijas vai Jordānijas. “Austrija nevar un nedrīkst kļūt par bēgļu sadales centru,” teica Faimans.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Viņiem palīdzība pie kājas , viņiem vajag Eiropas lielos pabalstus. Apriebies skatīties uz tiem tarakānu pūļiem.

 2. vārdi tur nelīdzēs Atbildēt

  Vispirms vajag lietot asaru gāzi, pēc tam gumijas lodes, pēc tam ieročus. Gan jau viņi aizlasīsies prom pirms tam, ja redzēs ka apsēsties junker- un merkelveidīgie humānisti nav pie teikšanas.

 3. Omnia mea mecum porto Atbildēt

  Reizēm lasu šos murgus un brīnos, brīnos. Kāpēc, kurš man pateiks, kāpēc ekonomiskie imigranti (labākajā gadījumā, sliktākajā – Daesh kaujinieki un džihādisti) jālaiž brīvi staigāt pa visu Eiropu bez kādiem dokumentiem ar sadomātām identitātēm tikai tāpēc, ka viņi kaut kādā rakā ir atkūlušies līdz Grieķijai… Vienīgā ES valstu solidaritāte šajā gadījumā varētu izpausties tā:
  a) samesties dažiem labiem dežūrkuģiem, kuri tūlīt pat, kā kontrabandistu laivas piestāj krastā, tā pārkrauj “bēglīšus” uz labiem kuģiem un transportē tikpat ātri atpakaļ uz turieni, no kurienes šie ieradušies. Ņemot vērā, ka neviens nav ieradies pa taisno no valsts, kurā notiek karš, tas nav nekas antihumāns. Un nevajag stāstīt, ka Eiropas Savienības Cilvēktiesību konvencijā kā pamattiesības ir ierakstītas tiesības nelegāli pārkāpt valstu robežas.
  b) ja jau reiz nekur īsti nedefinētie, bet nez kādās “vērtībās” izsapņotie ES humānisma un cilvēktiesību principi, kuri gan nav noteikti nevienā konvencijā, tomēr neļauj sūtīt uzreiz prom šos nelegālos robežpārkāpējus, tad ES valstis varētu samesties nometnēm turpat Grieķijā un sūtīt palīgā personālu, kas turpat uz vietas izsijātu visus bēgļu laivās atpeldušos, lai, neļaujot šiem tarakāniem aizskriet nezināmos virzienos pa visu Eiropu, noteiktu, kurš no viņiem tiešām ir īsts kara bēglis (kam pienākas starptautiskā aizsardzība) un kuri tikai par tādiem izliekas. Kā jau tas ir pierādījies – izliekas lielākā daļa (Vācija no sava pagājušā gada miljona vien 10 000, kas sevi sauca par sīriešiem, ir atzinusi par marokāņiem un tagad grasās izsūtīt).
  c) tos, kas tiešām ir kara bēgļi, var izmitināt kādā no ES valstīm, pārējos – kuģos un atpakaļ uz turieni, no kurienes nākuši.
  Bet visšausmīgākais ir laist visu šo šņagu pārvietoties, kur un kā viņiem ienāk prātā, tikai tāpēc, ka viņi ir atkļuvuši līdz Grieķijai (cik tūkstošus samaksāja kontrabandistiem un kur ņēma naudu? – labs jautājums).

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Manā skatījumā bēgļi ir jāuzņem godīgi, tiem stingri ir nosaka ”beigu” termiņu, līdz kuram brīdim viņiem ir izsniegta uzturēšanās atļauja.
   Taisnīguma pamatprincipi:
   1. Lielvācijai visus tos, kuri sapeldēja pēc trakās kancleres vilkommen
   2. Kvotas, kuras lieluma pamatā katrai valstij:
   a) brīvprātīgi nosaukts bēgļu daudzums tām valstīm, kas neiederās zemāk minētajos punktos
   b) valstu vēsturiskie nopelni:
   1. koloniālā pagātne vispār
   2. bēgļu uzņemšana no tavas bijušās kolonijas
   3. papildbonuss par ieroču tirdzniecību
   4. papildbonuss par naftas un citu dabasresursu izlaupīšanu jau pēc bēgļu valstu neatkarības iegūšanas
   5. apzināta netaisnīga tirgus apstākļu radīšana, kas izsauca šo valstu mūžigo atpalicību un attīstības bremzēšanos.
   Nez kapēc Latvijai būtu jāpiedalās “taisnīgā” bēgļu uzņemšanā, ja mēs nekad neesam bijuši kolonisti, neesam ieroču tirgotāji, neesam stikla pērlītes mainījuši pret dimantiem, neesam ar savu šrotu pārpludinājuši viņu valstu tirgu, neesam izlaupījuši un nelaupām ne viņu dzīļu, ne dabasbagātības, ”maksājot” par tām pat mazāk par 10% no tirgus cenas, neizmantojam viņu cilvēkus kā lēto (vergu) darbaspēku viņu un savā zemē.

   • Katolis Tāmniekam Atbildēt

    Galīgi šķērsām loģika. Ja jau pēc šādiem principiem skatāmies, tad mums, baltiešiem, tagad būtu masveidīgi jāmigrē uz Krieviju, kura, kā pati apgalvo, Padomju Savienības veidolā mums atnesa kultūru, ekonomiku, rūpniecību, esot būvējusi ceļus, tiltus, slimnīcas, skolas utt. Bet mēs nezin kāpēc nejūtam šādu pašu koloniālo nabassaiti ar savu “labdari” un populārākais latviešu, kā arī to pašu koloniālisma procesā Latvijā ievesto krievvalodīgo un viņu pēcteču ceļamērķis vēl arvien ir britu salas, Vācija un Skandināvija, ne jau nu koloniālā “labdare” vai “ļaundare” (šajā gadījumā nav svarīgi) Krievija. Diez kāpēc?
    Un turklāt – tur jau nav nekādas sajēgas, no kurienes tagadējie “bēgļi” vispār ir. Ja tur tiešām būtu sīrieši un tādi, kam karš valstī, tad to bēgļu nebūtu pat miljons – kaut kādi simti tūkstoši. Bet īstenībā tur ir diesviņzinkas. Un, kas attiecas uz dimantu un stikliņu mainītājiem, diez ko domāt par faktu, ka viena bijusī Francijas kolonija, kas pa to starpu bija kļuvusi par neatkarīgu valsti (Mayotte) pēc referenduma pievienojās atpakaļ Francijai? Pagaršoja neatkarību un saprata, ka ar franču pārvaldi tomēr bija vislabāk. Un tagad ir laimīgi un apmierināti un neatkarību nemaz vairs nealkst. Varbūt tā arī vajag darīt tiem pārējiem Eiropas gribētājiem – drīzāk ieviest to šādā veidā pie sevis, nevis dzīties pašiem uz Eiropu? Pakistāna pievienotos atpakaļ Lielbritānijai utt. Tā ir prātīgāk, jo nekad Lielbritānijā nepietiktu vietas visiem pakistāniešiem. Un lai bijušās koloniālās hegemonijas tad arī iegulda līdzekļus un rūpējas par savām bijušām kolonijām tur. Un tad, starp citu, arī kari un postījumi tajās teritorijās ievērojami samazinātos.

 4. Baltija tikai Baltiem Atbildēt

  Migrantu iebrukumu Eriropā un noziedzīgos robežpārkāpējus var apturēt tikai stingra vēršanās pret plānprātīgās Merkeles politiku un tās gļēvajiem pakaļ-skrējējiem ar sapūderētām smadzenēm un protams ložmetēji uz robežām. Neviena sevi cienoša valsts nelaiž iekšā šo melno mēri kas var iznīcināt nacionālās valstis un balto rasi kā tādu.

 5. Mīļie bēglīši, kāpēc jūs nebēgat uz Ķīnu? Mums sieviešu trūkst.

 6. piekrītu Tuskam !

  • piekrītu Tuskam,tikai šo informāciju globālā tīklā un masīvā propogandā vajadzēja paust jau gadu atpakaļ,tieši tad,kad Merkele nāca klajā ar savu vilkomenu. Izskatās,ka ES augšgalā notiek nopietna šķelšanās un no malas skatoties – Junkers nostājies uz nopietnas kara takas pret Tusku.Respektīvi Eiropas komisija pret Eiropas savienību-varas ietekmes dalīšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+