Kultūra
Māksla

Vasaras pilnbrieda sezona Rotko centrā0


Marka Rotko mākslas centrs Daugavpilī.
Marka Rotko mākslas centrs Daugavpilī.
Foto – Evija Trifanova/LETA

Šajā piektdienā, 12. jūlijā, Daugavpils cietokšņa Rotko mākslas centrā atklās jaunu – jau trešo – slavenā mākslinieka Marka Rotko orģināldarbu ekspozīciju no viņa mantinieku – meitas Keitas Rotko- Prizelas un dēla Kristofera Rotko kolekcijām. Visas dienas garumā apmeklētājus gaidīs bezmaksas mūzikas performances, sarunas, kā arī pārējās centra mākslas izstādes.

Visas astoņas pašlaik aplūkojamās Rotko centra vasaras sezonas izstādes ir nozīmīgs mākslas notikums ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas un pasaules mērogā.

Piemēram, projektā “Pārvietojumi / starp atmiņu un iztēli” īpašu noskaņu savstarpējos dialogos veido starptautiska mākslinieku grupa: Džonijs Brigss (Lielbritānija), Sigita Daugule, Vineta Kaulača (Latvija), Kaisu Koivisto (Somija), Keitija Prata (Lielbritānija), Kārlis Rekevics (ASV).

Kā saka paši mākslinieki izstādes pieteikumā: “Telpa šajā gadījumā nav tikai ģeogrāfisks lielums, bet ietver arī psiholoģisku, sociālu un kultūras konteksta nozīmi. Cilvēks, atrodoties nemitīgā kustībā, savu attiecību un pārvietošanās trajektoriju veido, cieši saistītu ar telpiskiem nosacījumiem. Savukārt telpas uztvere mainās atkarībā no skatpunkta, pieredzes, uztveres, sociālā un kultūras konteksta.”

Neapšaubāmi, izstādes atmiņu mērvienības rosina tās vienot ar abstraktā ekspresionisma autora Marka Rotko mākslas principiem.

2013. gada pavasarī dibinātais Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs līdz šim ir sarīkojis jau tuvu pie 250 lielāku un mazāku grupu un personālizstāžu dažādos mākslas medijos – glezniecībā, grafikā, tekstilā, keramikā, fotogrāfijā, parādot reģiona, kā arī Latvijas un ārvalstu labākos mākslas projektus.

Kopumā tajā kopš atklāšanas viesojušies vairāk kā pusmiljons apmeklētāju. Pilsētas valde neapšaubāmi lepojas ar jauno identitātes šķautni, un vairākās atskaitēs minēts, ka centrs sniedz būtisku ieguldījumu valsts un pilsētas atpazīstamības veicināšanā un ekonomiskās aktivitātes atjaunošanā.

Tikai mazs iebildums: šoreiz uz pilsētas nomalē esošo mākslas centru devos ar sabiedrisko transportu. Ceļu meklējot, iztēlojos, ka esmu kāds tūrists no ārvalstīm.

Taisnība, ja atpazīst vārdu “cietoksnis”, līdz starptautiskajam mākslas centram nokļūt ir salīdzinoši viegli – gan kājām, gan ar tramvaju vai autobusu.

Taču, ja šis latviešu vārds nav zināms, tad mērķis nav viegli aizsniedzams, jo, lai gan vērīgi skatījos, norādes ar Rotko centra vārdu nemanīju.

Pareizi ir, lai jau iebraucēji mācās latviski, un tie, kuri patiešām vēlēsies nokļūt centrā, gan jau ceļus atradīs. Kā teicis pats Rotko: “Māksla ir piedzīvojums nezināmā pasaulē, ko var izpētīt vienīgi tie, kuri gatavi uzņemties risku.”

LA.lv