Latvijā
Politika

Vējonis: “Paldies Gobzemam! Nākamais, lūdzu…”3


Valsts prezidents Raimonds Vējonis (no kreisās) Aldim Gobzemam: “Paldies, Gobzema kungs, tur ir durvis…”
Valsts prezidents Raimonds Vējonis (no kreisās) Aldim Gobzemam: “Paldies, Gobzema kungs, tur ir durvis…”
Foto: Valdis Semjonovs

Tas, ka valdības veidotājam Aldim Gobzemam (“KPV LV”) nebūs vairākuma atbalsta, bija zināms jau aizvadītajā nedēļā. Bet vakar Valsts prezidents Raimonds Vējonis, tiekoties Rīgas pilī ar Gobzemu, pieņēma lēmumu sagatavot rīkojumu par viņa kandidatūras atsaukšanu. Valsts prezidents tuvākajā laikā sākšot konsultācijas ar politiskajām partijām “par viņu redzējumu turpmākajiem soļiem”.

R. Vējonis uzskata, ka Gobzema nominēšana, kaut iepriekš bija lielas šaubas par kandidāta pielaidi valsts noslēpumam, nekādā gadījumā nav bijusi kļūda.

“Vēlēšanas notiek, lai tiktu ievēlētas politiskās partijas un tās pārstāvētu noteiktu sabiedrības daļu. “KPV LV” bija ievēlēta, un kandidāts bija Gobzems. Līdz ar to es vadījos pēc sabiedrības dotā mandāta konkrētai politiskajai partijai, konkrētajam Ministru prezidenta kandidātam. Gribu teikt viņam paldies par to, ka viņš piekrita šajā nebūt ne vieglajā politiskajā situācijā, kas pašlaik parlamentā pastāv, uzņemties valdības veidošanas procesu. Kaut arī bez rezultāta, bet paldies katrā ziņā,” sacīja Vējonis un atzina, ka politiskajām partijām un atsevišķām personālijām joprojām ir lielas ambīcijas, un valsts intereses esot noliktas otrajā vietā.

“Tas ir skumji, ka tā notiek, bet tajā pašā laikā es turpināšu diskusijas ar politiskajām partijām, lai mēģinātu nonākt līdz kopīgam viedoklim, kas varētu būt nākamais kandidāts. Vai no politiskajām partijām vai no malas, tas būs atkarīgs no sarunu gaitas,” skaidroja Valsts prezidents.

Foto: Valdis Semjonovs

Savukārt atsauktais valdības veidotājs Gobzems ir pārliecināts, ka “agrāk vai vēlāk mēs ļoti straujiem soļiem tuvojamies ārkārtas vēlēšanām”. To viņš esot paudis arī prezidentam. “Es ar Valsts prezidentu izrunāju arī jautājumu, kā es no savas puses redzu, kas teorētiski varētu būt nākamais Ministru prezidenta kandidāts. Vismaz to virzienu, kurā skatīties. Bet vienlaikus es norādīju, ka šajā parlamentā agrāk vai vēlāk piedzīvosim ārkārtas vēlēšanas,” pastāstīja Gob­zems, kurš ir pārliecināts arī par to, ka bez “KPV LV” un viņa līdzdalības valdību nav iespējams izveidot.

Vai tas nozīmē, ka 120 000 vēlētāju atbalstu guvusī “KPV LV” nevienu citu premjera kandidātu neatbalstīs? “Varu paziņot, ka vienu kandidātu, kas tiek uzskatīts par labu politiķi, kura uzvārds cirkulē publiskajā telpā un kurš nācis uz sarunām, bet nav spējis nevienu reizi paskatīties acīs, es noteikti nevaru atbalstīt. Tas ir Edgars Rinkēvičs. Es noteikti neatbalstīšu arī Arta Pabrika (“Attīstībai/Par!”) valdību,” neslēpa Gobzems.

Pēc sarunas ar Valsts prezidentu viņš arī centās atklāt netīro politisko virtuvi, kurā aizvainojoši vārdi tika veltīti “Vienotības” pārstāvjiem Arvilam Ašeradenam un Edgaram Rinkēvičam.

A. Gobzems: “Publiskajā telpā bija paziņojums, ka esmu piedāvājis Rinkēvičam vicepremjera amatu, šādā veidā risinot manu pielaižu jautājumu. Patiesībā tā bija māņu kustība, ko es pateicu tikai Ašeradena kungam, lai saprastu, vai Ašeradena kungs izpauž vai neizpauž konfidenciālu sarunu.”

Savukārt Ašeradens pastāstīja, ka valdības veidotājs viņam esot piezvanījis vēlā sestdienas vakara stundā, lai informētu, ka viņam radusies jauna doma, kā veidot valdību, un tad nācis priekšlikums piedāvāt Rinkēvičam līdzās ārlietu ministra amatam arī vicepremjera amatu. “Paskaidroju, ka “Jaunās Vienotības” valde ir nolēmusi tehniski izstāties no valdības veidošanas sarunām un ka pirmdien valde lems, kā rīkoties tālāk. Tam nav nekāda sakara ar konfidencialitāti,” sacīja Ašeradens un piebilda, ka pastāv pietiekami daudz kombināciju, lai valdība tiktu veiksmīgi izveidota bez ārkārtas vēlēšanām.

Arī Rinkēvičs norādīja, ka pāragri ir runāt par ārkārtas vēlēšanām, jo pastāv iespējas izveidot valdību. Turklāt šāda runāšana norāda uz jauno partiju nespēju uzņemties politisko atbildību. Rinkēvičs uzsvēra, ja arī notiktu ārkārtas vēlēšanas, tad rezultāts, visticamāk, būtu līdzšinējais, tikai ar lieliem finansiāliem tēriņiem. “Saeimas vēlēšanu rezultāti apliecina, ka sabiedrība ir sašķēlusies, jo nevienai partijai nav dominējoša vairākuma. Tāpēc arī valdības veidošanas sarunās parādās daudz emociju,” atzina Rinkēvičs.

Gobzems Valsts prezidentam esot izstāstījis vairākus scenārijus, kā izveidot valdību. Viņš pauda pārliecību, ka bez “KPV LV” nav iespējams izveidot stabilu valdību.

Saistītie raksti

“Gribu sevi arī uzslavēt un pakritizēt. “KPV LV” un tajā skaitā es pierādījām, ka esam vienīgais politiskais spēks, kas pie galda spēj nosēdināt sešu politisku organizāciju pārstāvjus pietiekami ilgā laika posmā. Pierādījām, ka spējam spēlēt taktiski labu politisko spēli, faktiski zinot jau no pirmās dienas, ka mana valdība tiks torpedēta. Jāteic, ka esmu pieļāvis tikai dažas kļūdas.

Pirmā lielākā kļūda, ņemot vērā, ka man patīk pieņemt lēmumus apsteidzošas taktikas ietvarā, un zinot informāciju, kas nākusi arī no citām partijām, pieņēmu kļūdainu lēmumu, dodot laiku partijām ilgstoši domāt par manu piedāvājumu attiecībā uz ministru portfeļiem,” sacīja Gobzems, kurš divās nedēļās esot ieguvis “ziloņa ādu”, kas noderēšot turpmākajā politiskajā procesā.

LA.lv