×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
7. marts, 2012
Drukāt

Vīruss aizšķērso cūkām ceļu uz Krieviju


griez_afpleta

Krievijas veterinārās uzraudzības dienests no 20. marta noteicis aizliegumu dzīvu liellopu un sīklopu importam no visām Eiropas Savienības (ES) valstīm.
 “Mēs patlaban rakstām vēstuli Zemkopības ministrijai, lūgsim iejaukties un panākt aizlieguma atcelšanu, tāpēc ka nejūtamies vainīgi un nevēlamies ciest no ES institūciju neizdarības,”

 

vakar pastāstīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas eksperte Dzintra Lejniece.

Iemesls komerciālo dzīvnieku importa, tostarp no Latvijas, aizliegumam ir jaunais Šmalenbergas vīruss, kas pērn augustā sāka izplatīties Vācijā. Ar to slimo liellopi un aitas, cūkām tas nav atklāts, tāpēc nesaprotam aizlieguma iemeslu, skaidro D. Lejniece.

Slimība reģistrēta Vācijā, Nīderlandē, Apvienotajā Karalistē, Beļģijā un Francijā. Krievijas veterinārās uzraudzības dienests neesot saņēmis pietiekami izsmeļošu ES atbildīgo dienestu skaidrojumu par pasākumiem vīrusa izplatības novēršanai. D. Lejniece teic, ka Krieviju šajā gadījumā var saprast – neviena valsts savā teritorijā nevēlas ielaist jaunu infekcijas slimību.

D. Lejniece stāsta, ka patlaban 23 Latvijas cūku audzētāji, kas saņēmuši atļauju dzīvu cūku eksportam uz Krieviju, cenšas laiku līdz 20. martam izmantot iespējami lietderīgi un sūta uz kaimiņvalsti iespējami daudz cūku.

 

“Ja neizdosies mainīt šo lēmumu, tad būs lielas nepatikšanas. Latvijā aptuveni vienu trešdaļu audzēto cūku pārdod Krievijā. Sekas būs pārprodukcija, mūsu tirgū ļoti daudz ienāks cūkgaļa no citām ES valstīm, saimniekiem būs lieli zaudējumi,” atzīst D. Lejniece.

 

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis domā, ka Šmalenbergas vīruss ir tikai viens no Krievijas noteiktā aizlieguma iemesliem. “Krievija uzskata, ka Eiropas Savienība ilgtermiņā nevar nodrošināt veterināro un sanitāro prasību ievērošanu dzīvnieku eksportam. Pērn pavisam atklāti 128 pārkāpumi. Latvija saņēma divus nenozīmīgus aizrādījumus dokumentu noformēšanā,” tā M. Balodis. Viņš teic, ka Eiropas Komisija pirms 20. marta tiksies ar Krievijas pārstāvjiem un centīsies šo samezglojumu risināt.

Savukārt PVD attur audzētājus ievest slimus dzīvniekus no ES valstīm, kas rosinātu infekcijas izplatīšanos Latvijā. PVD aicina ikvienu dzīvnieku turētāju vērsties pie praktizējošā veterinārārsta, ja grūsnajiem dzīvniekiem novēroti aborti, ir nedzīvi dzimuši jēri vai vārgi un kropli citi jaundzīvnieki. Pavasarī PVD pārbaudīšot knišļus, kas šo slimību izplata.

 

Uzziņa

Šmalenbergas vīruss

Jauna, līdz šim nereģistrēta vīrusa izraisīta saslimšana atgremotājiem dzīvniekiem (patlaban saslimšanas gadījumi konstatēti govīm, aitām un kazām). Slimība pieaugušajiem dzīvniekiem izpaužas ar drudzi, produktīviem dzīvniekiem ar izslaukuma samazināšanos, grūsniem dzīvniekiem – ar abortiem,

slimo dzīvnieku pēcnācēji dzimst vārgi, dzīvot nespējīgi, ar redzamām kroplībām un smadzeņu bojājumiem,

vīruss netiek pārnests tieša kontakta ceļā no viena dzīvnieka uz otru. Tā pārnešanas mehānismi ir ar miģeļu (knišļu) un moskītu starpniecību (no dzīvnieka uz dzīvnieku) un no inficētas mātes – auglim.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+