Ekonomika
Īpašums

“Pirmā ziema būs pārbaudes laiks.” Mundigciemā gaida labumus pēc visu ciema ēku nosiltināšanas2

Lībagu pagasta Mundigciemā 17. novembrī tika atklāta atjaunotā piecstāvu māja “Saullēkti”. Tā ir ceturtā atjaunotā māja pēc kārtas un pēdējā, kas vēl nebija nosiltināta. Līdz ar to Mundigciems kļuvis par pirmo ciemu Latvijā, kurā ar ES fondu līdzfinansējumu ir renovētas visas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas.

“Pirmā ziema būs pārbaudes laiks, tomēr jau skaidri redzams, ka māja ir kļuvusi gan smukāka, gan siltāka,” atzīmē “Saullēktu” iedzīvotāja Vita Dob­rovoļska.

“Mums ir brīnišķīga sajūta, pagasts izskatās tik sakopts. Par šā brīnuma iniciatoru jāuzskata apsaimniekotājs “Adax 2″. Tieši uzņēmuma speciālisti mācēja izskaidrot iedzīvotājiem to labumu, ko iegūs no renovācijas. Sistemātiskais darbs ļāva pakāpeniski renovēt māju pa mājai. Tagad ir kārta rīkoties pašvaldībai un ap māju ierīkot parku, celiņus, soliņus un apstādījumus,” stāsta Lauma Jaunpujēna, Lībagu pagasta pārvaldes vadītāja.

Renovācijas anatomija

Mājas atjaunošanas projekta laikā tika siltinātas ārsienas, remontēti balkoni, nomainītas logu un balkonu durvis tiem iedzīvotājiem, kuri to vēl nebija izdarījuši paši. Mājas fasāde tika apstrādāta ar dekoratīvo apmetumu. Renovācijas procesā siltināja pagraba griestus, pamatus, kā arī mājas bēniņus un nomainīja jumta segumu. Būvdarbu laikā tika nomainītas aukstā ūdens caurules, savukārt no jauna izveidotas piecas centralizētas karstā ūdens sagatavošanas sistēmas. Apgaismojumā izmantotas LED spuldzes. Tika pārbūvēta apkures sistēma, kā arī izbūvēta autonoma katlumāja ar granulu katlu. Tagad katram iedzīvotājam ir iespējas pašam regulēt apkures padevi, tādējādi ievērojami ietaupot savus līdzekļus, atzīmēja apsaimniekotājs Aivars Maķevics, SIA “Adax 2” valdes priešsēdētājs.

Prognozēts, ka ietaupījums par apkuri būs 66%, par apgaismojumu 10%. Kopējais ēkas enerģijas ietaupījums par apkuri, apgaismojumu un karstā ūdens sagatavošanu ir 55%.

“Šī bija tā retā reize, kad jaunā katlumāja gadu kurināja nesiltinātu namu un gadu kurināja siltinātu. Vienādā laika posmā, kad agrāk apkurei un siltā ūdens sagatavošanai tērējām apmēram 7 tonnas koka granulu, tagad tērējam tikai 2 tonnas. Piedevām, granulas tiek ražotas pavisam netālu, pāri ceļam – SIA “Baltic Wood”. Tātad ir īsts vietējais un atjaunojamais kurināmais resurss. Turklāt granulas ir kvalitatīvas, ar mazu pelnu daudzumu,” stāsta energoauditors Atis Bērziņš.

“Man jau kā kārtīgai kurzemniecei gribas mazliet kaut kur pakasīties, kādu blusu pameklēt. Tomēr nu dikti jauka jau tā māja tagadiņ ir,” apsaimniekotājam Aivaram Maķevicam atzīst enerģiskā Valentīnas kundze. Foto – Andris Ozoliņš

Naudas lietas

Piecstāvu mājā “Saullēkti” ir 45 dzīvokļi. Tās atjaunošana notika, izmantojot dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmu, ko īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar ES fondu līdzfinansējumu. Kopumā mājas renovācijā ieguldīti 294 tūkstoši eiro, no kuriem puse jeb 147 tūkstoši eiro ir dāvinājums. Otra puse ir “SEB bankas” kredīts, kas piesaistīts, izmantojot ALTUM kredīta garantiju.

“Ar jaunās ALTUM programmas atbalstu Latvijā šobrīd notiek vairāk nekā 20 māju renovācija, vēl vairāki projekti ir apstiprināti un gatavojas būvdarbiem. Saņemti vairāk nekā 200 pieteikumu,” stāsta Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs. “Kopumā daudzdzīvokļu māju atjaunošanas programmas ietvaros pieejamais ES līdzfinansējums sniedz iespēju renovēt un siltināt savu īpašumu vēl tikai 800 māju iedzīvotājiem,” viņš papildina.

“Energoefektivitāte mūsu ikdienā ienāk arvien vairāk un “dzīvot zaļi” kļūst arvien populārāk,” atklāšanas cermonijas laikā uzsvēra Jānis Upenieks, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs. “Mājas renovācija ir veids, kā var būtiski kāpināt ēkas energoefektivitāti, samazinot energoresursu patēriņu, kā arī pagarinot ēkas mūžu ilgtermiņā. Mājas renovācijas uzsākšana ir sarežģīts process, sākot no dzīvokļu īpašnieku kopīgas vienošanās panākšanas un beidzot ar daudzajiem jautājumiem, kas rodas renovācijas laikā. Tāpēc mēs īpaši priecājamies par Mundigciemu, kas kļuvis par pirmo ciematu Latvijā, kurā ir renovētas visas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Ciema iedzīvotāji ir paraugs visai Latvijai, jo pierādījuši, ka labais vairo labo,” viņš teica.

Atjaunotā 45 dzīvokļu piecstāvu māja “Saullēkti” Mundigciemā.
Foto – Andris Ozoliņš
LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Šteinbuka: Pārgri runāt par Latvijas Bankas darbinieku atlaišanām
4 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Autoostas Latvijā turpmāk tiks iedalītas četrās kategorijās
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Zināms, cik valstij ir parādā nodokļu maksātāji
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LR
Linda Rumka
Latvijā
Dalīt mantu nebūs viegli. Aglonieši par reformu, bet grib veco rajonu robežu
35 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pirmie partiju komentāri par mediķu algu celšanu uz deficīta rēķina 2
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Kratīšana administrācijas ēkā: Rīgas Centrāltirgus skaidro notikušo
54 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Rātsnams izgaismots Krievijas karoga krāsās? RD skaidro, kā bija patiesībā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Atvadīsies no Helgas Dancbergas 2
2 stundas