×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Vīzentāla centrs: Baltijas valstis vismazāk vajā nacistus

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Simona Vīzentāla centra Izraēlas nodaļa svētdien, 7.aprīlī, publicēja 12.ikgadējo pārskatu par nacistisko kara noziedznieku vajāšanu un ierindoja Baltijas valstis starp tām, kas vismazāk darījušas šajā jomā. Pārskatā visaugstāk tika novērtētas ASV, kas vienīgās saņēma atzīmi A.

Atzīmi B centienos saukt pie atbildības nacistiskos kara noziegumos apsūdzētos saņēma Itālija, Kanāda, Serbija, Ungārija un Vācija.

Viszemāko atzīmi F izpelnījās Austrālija, Austrija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Sīrija, Ukraina un Zviedrija.

“Tādas valstis kā Lietuva, Latvija, Igaunija un Ukraina konsekventi nav saukušas pie atbildības nevienu holokausta īstenotāju, galvenokārt nepieciešamās politiskās gribas trūkuma dēļ,” teikts šajā gada pārskatā. Tajā piebilsts, ka Zviedrija un Norvēģija “atsakās izmeklēt, nerunājot nemaz par lietu ierosināšanu, noilguma dēļ”.

Vīzentāla centrs šajā pārskatā īpaši kritizēja Austrāliju. “Vislielākā vilšanās konkrētā lietā aplūkotā perioda laikā bija Austrālijas Augstās tiesas lēmums noraidīt izdošanas pieprasījumu, ko bija iesniegušas Ungārijas varas iestādes Kāroja (Čārlza) Zentai izdošanai, kurš tiek apsūdzēts 18 gadus veca [ebreja] Pētera Balāža slepkavībā 1944.gada novembrī,” teikts pārskatā.

Zentai tiek apsūdzēts par to, ka nogalinājis šo jaunieti, kuru viņš ieraudzījis vilcienā bez ebrejiem obligātās dzeltenās Dāvida zvaigznes uz apģērba, kā arī piedalījies citu ebreju vajāšanās Budapeštā 1944.gadā.

Vīzentāla centra visvairāk meklēto kara noziegumos apsūdzēto cilvēku saraksta augšgalā ir Aloizs Brunners, kurš apsūdzēts saistībā ar desmitiem tūkstošu ebreju deportēšanu. 1912.gadā dzimušais Brunners, kurš desmitiem gadu dzīvojis Sīrijā, pēdējoreiz tika redzēts 2001.gadā, un Vīzentāla centrs atzīst iespējamību, ka viņš vēl ir dzīvs, par “relatīvi niecīgu”.

Izraēla gatavojas atzīmēt Holokausta dienu no svētdienas saulrieta, kad visa valsts ievēros divu minūšu ilgu klusuma brīdi, pieminot Otrā pasaules kara holokaustā nogalinātos sešus miljonus ebreju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+