×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. augusts, 2016
Drukāt

VM kavējas apgūt Eiropas naudu, tajā vainojot Pasaules Banku (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Veselības ministre Anda Čakša pirms Ministru kabineta ārkārtas sēdes, kurā finanšu ministre informēs par priekšlikumiem valsts budžeta ieņēmumiem un izdevumiem 2017.gadam un ietvaram 2017.-2019.gadam.

Veselības ministrija (VM) kūtri izmanto Eiropas finansējumu – šajā plānošanas periodā, kas sākās 2014.gadā, ministrija sagatavojusies tikai par 22%, atsaucoties uz Finanšu ministrijas datiem, vēsta LTV.

Līdz gada vidum vēl nebija sagatavoti Ministru kabineta noteikumi, kas ļautu piekļūt gandrīz 28 miljoniem eiro.

Šajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020.gadam ar Eiropas fondu palīdzību veselības aprūpē plānots gan attīstīt infrastruktūru, gan veicināt mediķu skaita palielināšanu reģionos, gan īstenot veselības veicināšanas pasākumus. Lai Latvija šo naudu varētu saņemt, Brisele prasīja nopietnu analīzi, kas pasūtīta Pasaules Bankai. Tomēr pētījums aizvien nav pilnībā pabeigts, un Latvijas puse saka, ka tieši tādēļ Eiropas naudas apguve kavējas.

Finanšu ministrijas ziņojumā norādīts, ka viens no galvenajiem kavējuma iemesliem ir neveiksmīgā sadarbība ar Pasaules Bankas piesaistīto apakšuzņēmēju, kas atbildīgs par atsevišķām pētījuma daļām. Pasaules Banka šādas detaļas neatklāja, vien norādīja, ka šāda mēroga pētījumi prasa lielus ieguldījumus, bet darbs virzoties uz priekšu.

VM norāda, ka atsevišķas sadaļas tiešām apstiprinātas, taču saskaņā ar jauno vienošanos pilnībā pētījums tiks pabeigts tikai nākamā gada aprīlī. Iepriekš bija lēsts, ka to pabeigs 2015.gada beigās. “Skaidrs, ka VM cenšas mudināt un veicināt šo nodevumu saņemšanu, tai skaitā arī no mūsu puses kādas darbības ir veicamas, lai darbs ritētu vairāk, strādājam kopīgi ar Finanšu ministriju, arī Saeimas komisijā šis jautājums ir ticis skatīts,” stāstīja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Saeimas Pieprasījumu komisija kopā ar Sociālo un darba lietu komisiju Pasaules Bankai prasīja skaidrojumu par radušos situāciju pēc tam, kad atklājās, ka Pasaules Bankas kavēšanās ietekmē arī Stradiņa slimnīcas otrās kārtas būvniecības problēmu risinājumus.

VM arī uzsver – galvenais ir kvalitāte, kuras dēļ var pagaidīt. Par riskiem nepaspēt apgūt naudu līdz termiņa beigām esot pāragri spriest, jo projektus var realizēt līdz pat trīs gadiem pēc plānošanas perioda beigām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. “Mediji nav pamanījuši jebšu tas apzināti ticis turēts slepenībā,ka pirms pāris nedēļām darbu Latvijā pabeidza Pasaules Bankas (PB) misija.Tās uzdevums bija sadarbībā ar Latvijas valdību izstrādāt ieteikumus strukturālajām reformām valsts pārvaldē,labklājības,veselības un izglītības nozarēs.Pasaules Bankas ieteikumi ir apspriežami pirms to galīgās versijas,kuru būtu jāpieņem līdz septembrim.Tad Pasaules Banka lems par aizdevumu Latvijas valdībai (tā ir daļa no 7,5 miljardu eiro SVF,EK,dažu Eiropas valstu un PB kopējās paketes).Nepieciešams priekšnoteikums,lai aizdevumu no PB saņemtu,ir SVF un Latvijas valdības vienošanās.Ko Pasaules Banka iesaka pārdomāt pensiju lietās?
  Pasaules Bankas eksperti uzskata par netaisnīgu,gan lielo,gan mazo pensiju samazinājumu vienādā proporcijā par 10 procentiem,jo tas izraisīs trūcīgo ļaužu grimšanu vēl lielākā trūkumā.Eksperti uzskata,ka pensiju samazināšana strādājošiem pensionāriem ir diskriminējoša,juridiski apšaubāma un tai nav ekonomiska labuma.Tādēļ tā būtu jāatceļ pēc iespējas drīz.Kas te ir tāds,ko valdība nezina?
  Es domāju,ka šīs valdības problēma ir tā pati,kas bija raksturīga iepriekšējai.Slepenība,kas vairo neuzticēšanos.
  Skat.”Ko prasa aizdevēji un kam piekritusi valdība”,Aigars Štokenbergs,Diena,2009.gada 22.jūlijs.

 2. Nebūs reformu-nebūs naudas!

 3. Tāpat,kā līdz šim Atbildēt

  Mudinās,veicinās un pētīs!
  “Nekādas reformas veselības aprūpē nebūs.Nebūs vienkārši tāpēc,ka to nevēlas valdošā koalīcija”. Sk.Pēteris Apinis: “Latvijas medicīnā kā Ostapa Bendera simultānspēlē”,Apollo.lv,2016.gada 22.augusts.

Draugiem Facebook Twitter Google+