Foto-Shutterstock

4 universāli padomi, kā ieviest kārtību bērnistabā 0

Lai ieaudzinātu bērnā kārtības mīlestību, svarīgi viņa dzīves telpā radīt starta pozīciju – pārdomātu un ērtu lietu glabāšanas kārtību.

Reklāma
Reklāma

Rādīsim piemēru!

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Lai neiedzīvotos lielā nekārtībā, visvienkāršākais veids ir savākt lietas un drēbes uzreiz pēc lietošanas, negaidot ģenerālo tīrīšanu. Ja paši vecāki ievēro šādu kārtību, to vieglāk pārņemt arī bērniem. Dažreiz der paraudzīties uz savām prasībām no malas ar kritisku skatienu. Nekārtība bērnistabā nereti liecina arī par savdabīgu protestu – ja vecāku kārtības mīlestība vai prasīgums pret bērniem ir pārāk liels un kontrolējošs.

Mēbeles – ērtas un ar rezevi

Bērns aug, un mainās ne tikai mēbeļu izmēri, bet arī glabājamo lietu daudzums, tāpēc ieteicams iegādāties mēbeles ar rezerves vietu glabāšanai. Tātad gan plauktiem un skapjiem, gan kastēm un lādēm, kurās tiek glabātas mantas, sākumā jābūt aizpildītām tikai daļēji. Pretējā gadījumā ar laiku būs jāiegādājas jaunas, ietilpīgākas mēbeles.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja uzglabāšana ir sarežģīta un, meklējot vajadzīgo lietu, jāizkravā puse skapja vai atvilktnes, ir muļķīgi gaidīt no bērna pacietību un vēlmi to visu salikt atpakaļ. Tāpēc labāk ieteicams izvēlēties tādas kumodes un skapjus, kuriem ir nevis dziļas atvilktnes un plaukti, bet daudz seklu glabāšanas iespēju. Lai atvieglotu lietu atrašanu un novietošanu atpakaļ ierastajā kārtībā, noderēs dažādas krāsas fasādes atvilktnēm un durtiņām, krāsainas kārbas un kastes vai vienkārši uzlīmes ar attiecīgu zīmējumu vai uzrakstu.

Kārtības uzturēšana

Ne visas lietas uzreiz atrod savu īsto vietu. Tāpēc lietu un drēbju glabāšanu vajag pārrunāt ar bērnu, ņemot vērā viņa ieradumus un vēlmes. Kopā jāizdomā labākie glabāšanas varianti un jāpārbauda, vai tas praksē darbojas. Ja ne, jāmēģina cits variants. Vissliktāk, ja vecāki izdomā savu kārtību un liek bērnam to ievērot. Mazākiem bērniem bieži būs vajadzīga vecāku palīdzība drēbju sakārtošanā un istabas uzkopšanā, bet vecākiem – padoms, kā lietas vislabāk sistematizēt.

Visgrūtāk parasti sokas ar dažādu sīkumu sakārtošanu, tāpēc ieteicams sagādāt interesantus aksesuārus sīkumu glabāšanai. Lielisks palīgs tam ir dažādas kārbas, kastes, spaiņi, grozi u. tml. lietas, kas bērniem patīk un glabāšanu padara interesantāku. Turklāt sīkumu uzglabāšanu bērnam jāsāk mācīt jau no mazām dienām.

Lai ierobežotu lietu daudzumu, kopā ar bērnu periodiski jāveic revīzija. Tās rotaļlietas, ko lieto reti, sezonālos piederumus un drēbes novieto augstākajos plauktos. Savukārt saplīsušas rotaļlietas, ko nav iespējams salabot, un vecās klades un burtnīcas laikus jāizmet. Drēbes, kas kļuvušas par mazām, var atdot tiem, kam tās vēl lieti noderēs.

Uzkopšanas darbi

Nereti bērniem nolaižas rokas, jau padomājot vien par lielo tīrīšanu un kārtošanu, ko pieprasa vecāki. Pieaugušo uzdevums ir parādīt, ka kārtības ieviešana ir ātrāka, ja visu nedara vienā reizē, bet sadala darbus pa grupām – kārtošana, slaucīšana, mazgāšana utt. – vai pa zonām, piemēram, vienā reizē sakārto rakstāmgaldu, citā – skapi utt. Tīrīšanas rezultātam nevajadzētu radīt bērnistabā garlaicīgu izskatu – pēc uzkopšanas tai tāpat jāpaliek dzīvai un radošai. Sakārtotai istabai jārada acij tīkams skats un bērnā – saimnieka sajūta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.