Ukrainas Putnkopju apvienības vadītajs Sergejs Karpenko.
Ukrainas Putnkopju apvienības vadītajs Sergejs Karpenko.
Publicitātes foto.

Apvienība: Ukrainā ievēro stingrus salmonellas kontroles pasākumus 0

Ukrainas Putnkopju apvienības vadītājs Sergejs Karpenko

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Ukrainā jau ilgstoši ievēroti stingrāki nosacījumi salmonellas baktēriju kontrolei un novēršanai nekā Eiropas Savienības (ES) valstīs, taču tas nav pretrunā ar līdzvērtības principu.

Ir zināms, ka tad, ja ārpus Eiropas Savienības esoša valsts vēlas eksportēt produkciju ES, šai produkcijai jāatbilst līdzvērtības principam. Tas nozīmē, ka paškontrolei, higiēnai un ražošanas praksēm jābūt atbilstošām vismaz tādiem pašiem standartiem, kādi tiek pieprasīti no ES esošiem uzņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā gada 30.jūlijā radās pārpratums, kurā Pārtikas un Veterinārā dienesta Robežkontroles departmenta direktores vietniece Veterinārās robežkontroles jomā Iveta Zemniece paziņoja: no Ukrainas ievestā produkcija ir pakļauta līdzvērtības principam, tāpēc tā nedrīkst vienlaikus būt pakļauta stringrākiem nosacījumiem.

Šāds secinājums tika izteikts tāpēc, ka patiesībā Ukraina ievēro stingrākus nosacījumus saistībā ar salmonellas baktēriju kontroli un novēršanu nekā Eiropas Savienības valstis.

Atbildes reakcijā uz kļūdaini izdarīto secinājumu Ukrainas Putnkopju apvienība paskaidro, ka līdzvērtības princips nozīmē to, ka eksporta valsts pārtikas kvalitātes un kontroles sistēma ir vismaz tikpat stingra (vai stingrāka) par sistēmu, kura tiek izmantota valstī, uz kuru šī produkcija tiek eksportēta.

Ukrainas gadījumā šī kontroles sistēma ir stingrāka, tādējādi produkcija atbilst nepieciešamajiem nosacījumiem.

Tieši šī iemesla dēļ Ukraina nokārtoja ar EU prasībām saistītos sertifikātus jau 2011.gadā. Ar putnu gaļas, olu un olu produktu kvalitāti un kontroles sistēmu saistītās prasības Ukrainā bija un ir stingrākas nekā Eiropas Savienības valstīs. Tāpēc Ukrainā joprojām nav atļauts olu imports no vairākām Eiropas Savienības valstīm.

Eiroparlmenta un padomes 2003.gada 17.novembrī pieņemtais nolikums par salmonellu un citiem noteiktiem dzīvnieku izcelsmes zoonožu izraisītājiem nosaka, ka dējējvistu kontekstā tiks pārbaudīti divi serotipi: Salmonella enteritidis and Salmonella typhimurium (saglabājot iespēju kritērijus pēc pārejas posma paplašināt).

Reklāma
Reklāma

Taču Ukrainā spēkā esošajā nolikumā “Instrukcijas salmonelozes novēršanai un izskaušanai” uzskaitītās metodes un darbības piecu visbiežāk salmonelozes gadījumos sastopamo salmonellas serotipu apkarošanai: Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, S. Hadar, S. Infantis un S. Virchow.

Šobrīd Ukraina un Eiropas Savienība sasniegušas pārrunu pēdējo posmu, cenšoties nonākt pie kompromisa saistībā ar ES sertifikātu olu un olu produktu importešanai Ukrainā, ņemot vērā jau minētās Ukrainā pastāvošās stingrākās ar produktu kvalitāti un kontroles sistēmu saistītās prasības. U

krainas varas iestādes ir atbildīgas valstī saražotās pārtikas drošību, kā arī apzinās starptautiskās reputācijas riskus produkcijas eksporta kontekstā. Galapatērētāja veselība un drošība ir Ukrainas valsts prioritāte, tāpēc valsts pievērš pastiprinātu uzmanību līdzvērtības principa ievērošanai gan produkcijas eksporta, gan importa kontekstā.

Vairāk par šo tematu lasiet šeit

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.