Hei, beidzot ieraudzīju, cik man skaisti matu vilnīši! Friziermeistare ar pirkstiem veikli izšķīra samezglojumus un ieklāja veidošanas gelu. “Lai lokas būtu savāktas, nevis pūkainas kā aitiņai,” viņa piebilda. 

Hei, beidzot ieraudzīju, cik man skaisti matu vilnīši! Friziermeistare ar pirkstiem veikli izšķīra samezglojumus un ieklāja veidošanas gelu. “Lai lokas būtu savāktas, nevis pūkainas kā aitiņai,” viņa piebilda. 

Foto – Marta Purmale

Ar ko īpaši ir bioilgviļņi? 0

Bioloģiskie jeb skābie ilgviļņi esot vienīgie pasaulē, kas nebojā matus. “Tieši otrādi – mati tiek piepildīti ar olbaltumvielām un nostiprināti, uzlabojas to struktūra un ārējais izskats. Līdzekļa sastāvā nav ķīmisku vielu. Aktīvais komponents ir dabiskās aminoskābes, kas iegūtas no aitas vilnas,” rakstīts kāda friziersalona mājaslapā. 
Jautāju viedokli matu veselības speciālistei un devos uz frizētavu, lai izslavētos bioilgviļņus izmēģinātu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Atklāts, kas notiek ar cilvēku nedēļu pirms nāves 47
Veselam
Jā, viņi to redz! 8 lietas, par kurām tavs zobārsts zina, ka tu melo
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst īsti brīnumbērni un laimes lutekļi 6
Lasīt citas ziņas

36,6 °C konsultante
 AGNESE IVANOVA,
 stiliste, friziermeistare salonā HairRiga

Labu laiku lauzīju galvu, kā panākt, lai mati izskatītos kuplāki. Ik rītu ilgstoši noņemties ar to ieveidošanu nav ne laika, ne vēlēšanās. Apsvēru domu par ilgviļņiem, taču, baidoties neglābjami sabojāt matus, uz šādu soli nevarēju saņemties. Uzzinot par saudzīgajiem bioilgviļņiem, priecīgi sasitu plaukstas. Turklāt šādam eksperimentam ir īstais laiks, jo modē nākušas lokas un sievišķība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bioloģiskos ilgviļņus piedāvā daudzas frizētavas ne vien Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās. Pēc nejaušības principa izraudzījos salonu HairRiga, kas atrodas tirdzniecības centrā Olimpia.

Sākumā iegriezos vien apjautāties, kā īsti bioilgviļņi atšķiras no parastajiem jeb tā dēvētajiem ķīmiskajiem ilgviļņiem. “Līdzekļa sastāvs ir saudzīgāks, taču nevar apgalvot, ka tas matus padarīs veselākus. Kaut kāda ķīmija tur tomēr ir. Bez tās izveidot noturīgas lokas nemaz nav iespējams,” paskaidroja friziermeistare Agnese Ivanova. Patika, ka viņa atbildēja godīgi, nevis centās uzburt pārspīlēti rožainu ainu, slavējot bioilgviļņus.

“Atšķiras nevis rezultāts, bet gan noturība. Lai atgūtu taisnus matus pēc parastajiem ilgviļņiem, jāgaida, kamēr tie ataugs. Ja ir bioilgviļņi, mati pēc 3– 6 mēnešiem sava smaguma ietekmē izstiepjas gandrīz taisni.”

Lieli viļņi un mazas sprodziņas


Kad apsēdos krēslā, friziermeistare vispirms rūpīgi novērtēja manus matus, jo ne visiem bioilgviļņi ir piemēroti. “Ja atnāk kliente ar pārbalinātiem matiem, atsaku. Superblondie mati ir pilnīgi tukši, bez pigmenta, bojāti un sausi. Bioilgviļņi padarīs matus vēl sausākus un trauslākus. Nevēlos, lai cilvēkam tie sāktu pastiprināti lūzt. Diemžēl ir frizieri, kuriem ir vienalga, kam likt ilgviļņus, galvenais – nopelnīt. Ja mati ir ļoti gari, tos nav iespējams uztīt uz ruļļiem. Vai nu jāgriež īsāki, vai jāatsakās no domas par ilgviļņiem. Ja mati ir ļoti biezi, uz galvas nepietiek vietas tik daudziem rullīšiem,” stāstīja Agnese.

Salonā HairRig ilgviļņu veidošanai izmanto trīs dažāda stipruma līdzekļus. Vājāko lieto krāsotiem un šķipsnās balinātiem, vidējo – normāla biezuma dabiskiem, bet stiprāko – sirmiem, nepakļāvīgiem un bieziem matiem, ko grūtāk ieveidot.

Reklāma
Reklāma

Apskatot manas cirtas, Agnese secināja: “Tipiski latvietes mati – vidēja biezuma! Varētu izmantot vidēja stipruma līdzekli, taču jums ir balinātas šķipsnas, tādēļ labāk ņemsim vājāko, saudzīgāko. Nebūs izteiktas lokas, bet gan smuki vilnīši!”

Iespējams izvēlēties vairāku izmēru rullīšus un dažādus uztīšanas paņēmienus. Piemēram, ar vissmalkākajiem rullīšiem iegūst sīkas afrotipa sprodziņas, savukārt ar resnākajiem ruļļiem gari mati izskatās dabiski viļņaini, jo to smaguma ietekmē lokas nostiepjas. Var izveidot tā dēvētās Holivudas lokas, kas ir tikai matu galos. “Lai izskatītos dabiskāk, pamīšus var tīt divu izmēru rullīšus – vienu resnāku, otru tievāku,” piedāvāja Agnese, un es biju ar mieru.

Kā notika procedūra


1. “Iesim mazgāt matus,” aicināja friziermeistare. No rīta pirms došanās uz salonu biju tos jau izmazgājusi, taču Agnese paskaidroja, ka nāksies to darīt vēlreiz, jo ar parasto šampūnu matus nav iespējams pietiekami attīrīt. Zem stiebrus klājošajām aizsargzvīņām laika gaitā sakrājas dažādi netīrumi un matu kosmētikas daļiņas, tostarp, kutikulas bojājumus aizlāpošās molekulas, piemēram, silikons. Lai visu lieko dabūtu ārā un bioilgviļņu šķīdums efektīvāk iesūktos un iedarbotos, matus divreiz mazgāja ar speciālu, dziļi attīrošu šampūnu. Beigās balzamu nelietoja.

2. Matus izķemmēja un tina uz ruļļiem, kas aizņēma aptuveni 40 minūtes.

3. Ruļļiem klātajā galvā bagātīgi ielēja speciālu šķīdumu, kam ir aktīva iedarbība. Pirms tam uz pleciem uzlika vanniņu, kur satecēt liekajam šķīdumam, bet uz pieres – uzsūcošu mīksta materiāla stīpiņu, lai šķīdums netecētu uz sejas. Lai aktīvā viela iedarbotos, man bija jāgaida vien 12 minūtes, taču atkarībā no līdzekļa stipruma, matu struktūras un citiem faktoriem šis laiks var būt 10–20 minūtes.

Friziermeistare jautāja: “Vai jūtat sliktu aromātu?” Tikai tad pamanīju, ka šķīdumam nepiemīt parastajiem ilgviļņiem tipiskā puvušo olu smaka. “Tas tādēļ, ka sastāvā nav amonjaka,” paziņoja Agnese. Pēc tam viņa matus aptuveni piecas minūtes skaloja ar siltu ūdeni.

4. Uzklāja fiksējošo šķīdumu un trīs minūtes ļāva tam iedarboties. Pēc tam iztina rullīšus un matus atkal piecas minūtes skaloja ar ūdeni.

5. Mitrajos matos iemasēja fiksatoru, pēc tam tos piecas minūtes skaloja ar ūdeni. Ap galvu aptina dvieli, un atgriezāmies pie spoguļa.

6. Hei, beidzot ieraudzīju, cik man skaisti matu vilnīši! Friziermeistare ar pirkstiem veikli izšķīra samezglojumus un ieklāja veidošanas gelu. “Lai lokas būtu savāktas, nevis pūkainas kā aitiņai,” viņa piebilda.

7. Matus žāvēja ar difuzoru, panākot iespaidīgu frizūras apjomu. “To var darīt arī mājās, taču nevajadzētu žāvēt ar karstu gaisu, jo tā ietekmē mati var sapūkoties. Vēlams izmantot vēsu pūsmu, bet vislabāk ļaut matiem izžūt dabiski,” ieteica Agnese.

8. Patīkamākā daļa – komplimenti! Draugi un paziņas ar tiem neskopojās: izskaties pavisam cits cilvēks, esi kļuvusi sievišķīgāka! Sarku un mulsu, priecīga par atzinīgo vērtējumu. Kolēģe Selga kā vienmēr paspīdēja ar pozitīvu humoriņu: “O, izskaties kā lauva, bet tev piestāv! Varbūt man arī ielikt?” Arī pašai patika tas, ko redzēju spogulī.

9. Uztraucos, kā tikšu galā ar matiem, ko divas diennaktis nedrīkst ne mazgāt, ne arī lāgā ķemmēt, jo tos šķipsniņās salipinājis veidošanas līdzeklis. Nākamajā rītā mati mazliet atgādināja sprādzienu makaronu fabrikā, taču ņēmu talkā putas un pavisam ātri frizūru izdevās pielabot.

Matu uzvedība ikdienā


“Bioilgviļņi ir ideāls variants vasarai! Izmazgā matus, mazliet nosusini, ieliec putas, izķemmē ar pirkstiem un dodies savās gaitās. Nevajag žāvēt ar fēnu, turklāt bez tā sanāk vijīgākas un gludākas matu spirālītes, gluži kā telefona vadiņi,” teica Agnese. Klausīju viņas padomam.

Atzīšos, pēc ilgviļņu ielikšanas matus pirmoreiz mazgāju ar nelielu satraukumu. Baidījos, vai tie nav kļuvuši sausi un viegli lūstoši. Atviegloti nopūtos, sajutusi, ka mati ir tikpat gludi un stingri kā agrāk.

Aptinu ap galvu dvieli un mierīgi malkoju rīta kafiju, ļaujot matiem apžūt. Pēc tam notinu turbānu, ieklāju putas, ar pirkstiem izšķīru samezglojumus un devos gatavot brokastis. Matu sakārtošana man aizņēma vien dažas minūtes! Kad tie izžuva, nebija vairs tik kupli kā lauvas krēpes, taču joprojām izskatījās lieliski. Dzīvesbiedrs teica: “Tā man patīk vēl labāk. Dabiskāk! Nav vairs tik pārspīlēti.”

Nākamajā rītā matu sakārtojumu uzfrišināju, cirtas nedaudz samitrinot ar ūdeni, jo tā ietekmē mati kļūst viļņaini. Pēc tam ieklāju nedaudz putu – un aidā uz darbu!

Kādurīt nolēmu izmēģināt, kāds ir rezultāts, matus izsukājot ar ķemmi un putas nelietojot. Tas bija negaidīts – gandrīz taisni mati, taču ievērojami kuplāki, nekā man tie ir dabiski. Nākamreiz frizūru veidoju pēc vecās metodes un atkal tiku pie skaistiem vilnīšiem! Fantastiski! Divi vienā – šodien staigāju ar viļņainiem, rīt ar taisniem matiem!

Gana slavēts! Tagad mazliet par mīnusiem. Pēc vairākkārtējas mazgāšanas pamanīju, ka matu galiņi kļuvuši sausi, taču ieklāju matos masku, un problēma bija atrisināta.

Problēmas sagādāja ponijs uz pieres, kas jau pirms friziersalona apmeklējuma bija diezgan īss, bet pēc ilgviļņiem sarāvās vēl īsāks un īsti labi vairs neizskatījās. Tomēr ar putām iemanījos matus atglaust sānis. Iesaku pirms ilgviļņiem poniju ataudzēt garāku.

Bioilgviļņu plusi


* Saudzīgāks līdzekļa sastāvs. Satur arī kopjošas un matu bojājumus aizpildošas vielas.

* Procedūras laikā mati netiek karsēti, tādēļ kaitējums tiem ir mazāks.

* Pēc mazgāšanas ieveidošana ir ļoti vienkārša un ātra.

* Var panākt gan taisnus, gan viļņainus matus, turklāt tas neprasa lielu piepūli.

Kas jāievēro 


* Pēc bioilgviļņu procedūras matus divas diennaktis nedrīkst mazgāt, mitrināt un veidot ar fēnu. Ja to neievēro, efekts var būt vājāks un īslaicīgāks.

* Šā iemesla dēļ nedēļu pirms un nedēļu pēc bioilgviļņu veidošanas matus nevajadzētu krāsot.

* Bioilgviļņus nav ieteicams likt grūtniecības un mēnešreižu laikā, jo hormonālo svārstību ietekmē rezultāts var nebūt tāds, kā cerēts.

Kā kopt


* Ikreiz pēc matu mazgāšanas ar šampūnu jālieto balzams vai kondicionieris (būtībā tas ir viens un tas pats), lai mati nepūkotos un būtu viegli ķemmējami. Triholoģe Jekaterina Pudova iesaka izvēlēties ķīmiski apstrādātiem matiem paredzētus mazgāšanas līdzekļus, jo tie satur vielas, kas aizlāpa stiebru bojājumus uz uzlabo matu izskatu.

* Vismaz reizi nedēļā matus vēlams palutināt ar masku.

Vērtē speciāliste
 36,6 °C konsultante
 JEKATERINA PUDOVA, 
dermatoloģe, triholoģe skaistuma klīnikā 4. dimensija
: – Man sen vairs nav ilūziju, ka visi bio un eko produkti ir 100% dabiski. Gandrīz katrā valstī ir atšķirīgi kritēriji, lai kosmētikai varētu piekabināt kādu no šiem maģiskajiem vārdiņiem, kas ļoti pievilina pircējus. Piemēram, var būt kritērijs, ka visām sastāvdaļām dabā jāsadalās 28 dienās. Tātad produkts ir draudzīgs dabai, bet jautājums, kā tās ietekmē matus, paliek neatbildēts.

Vai taisnība?


* No reklāmas: “Paul Mitchel produktu sastāvā ietilpst tikai ekoloģiski tīras augu izcelsmes sastāvdaļas, kuras audzētas fermā Havaju salās.”


– Jāsaprot: lai taisnus matus padarītu viļņainus un rezultāts būtu ilgstošs, jāsalauž to struktūra un jāizveido jauna. To var izdarīt, sārmainā vidē saraujot matu sulfīdu saites, bet pēc tam skābā vidē, kad mati uztīti uz rullīšiem, tās atjaunojot. Bez ķīmiskām vielām tas nav iespējams!

Gribat īstus bioilgviļņus? Uztiniet matus uz ruļļiem un matu lakas vietā fiksācijai izmantojiet alu, kas ir dabisks dzēriens no graudiem, apiņiem un ūdens. Lokas gan turēsies vien dienu vai mazliet ilgāk, un tas, cik patīkama būs matu smarža, ir cits jautājums.

Izvērtējot bioilgviļņu veidošanas līdzekļa sastāvu, jāsecina, ka tur ir diezgan maz dabisku vielu. Šo līdzekļu iedarbība un sastāvs atšķiras. Vājākais veidots uz skābu komponentu bāzes un tiešām ir draudzīgāks matiem. Stiprākais veidots uz sārmainu komponentu bāzes un stipri vien atgādina parastajiem ilgviļņiem izmantojamos.

* No reklāmas: “Līdzekļa sastāvā nav tioglikolskābes un amonjaka, bet gan dabiskas aminoskābes, kas iegūtas no aitas vilnas.”


– Tioglikolskābes un amonjaka, kas bojā matu struktūru, sastāvā tiešām nav, taču to vietā ir no amonjaka atvasinātais amonija bikarbonāts, kā arī ūdeņraža pārskābe, fosforskābe un citas ķīmiskas vielas, kas tāpat sausina matus.

Viena no matu sastāvdaļām ir aminoskābe cisteīns. Bioilgviļņu veidošanas līdzeklim ir pievienoti šīs aminoskābes atvasinājumi jeb nedaudz mainītas molekulas. Tās aizšpaktelē mata bojājumus gluži kā cements caurumus mūra sienā. Tādēļ pēc ieveidošanas mati gan pēc taustes, gan pēc izskata var šķist veselāki un skaistāki. Taču aminoskābes atvasinājumi neintegrējas stiebra struktūrā un nepadara to veselu. Mata daļa, kas atrodas virs galvas ādas, ir nedzīva struktūra un, ja tiek bojāta, neatjaunojas. Mazgājot matus, aminoskābju atvasinājumi pamazām izskalojas. Tādēļ pēc vairākām mazgāšanas reizēm, iespējams, pamanīsiet, ka mati tomēr kļuvuši sausāki. Šo problēmu gan var novērst ar pareizu matu kopšanu.

Secinājums


Bioilgviļņi ir saudzīgāki par parastajiem, taču procedūra noteikti neatveseļo matus. Aminoskābes vien nespēj padarīt matus lokainus. Tās līdzeklim pievienotas, lai mazinātu kaitējumu.

Līdzeklis nenodara ļaunumu matu saknēm, tas vienīgi nedaudz sausina pašus stiebrus. Taču, ja lokas pareizi kopj, tās izskatās skaistas un veselīgas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.