Grilbāra “Lighthouse” bārmenis Jānis Vilkājs.
Grilbāra “Lighthouse” bārmenis Jānis Vilkājs.
Foto: Laura Blumberga

Bārmenis Jānis: “Mamma teica – mācies vai ej strādāt!” 0

Nedēļas nogale ir klāt un arī raidījums “La Dolce Vita ar Roberto”, kur pie Roberto Meloni studijā šodien viesosies grilbāra “Lighthouse” šefpavārs Vladislavs Iļjins un bārmenis Jānis Vilkājs.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

“Akmeņlauzis” recepšu un dzērienu izaicinājumā Vladislavs pagatavos izcilu ēdienu, kam dots nosaukums “Trio tartars”, bet Jānis uzjauks “Asinslauzi”!

Pēc izcilā ēdiena un dzēriena receptes lūko šajā rakstā!

CITI ŠOBRĪD LASA

Šefpavārs Vladislavs: “Piecu gadu vecumā pateicu, ka būšu pavārs un lēmumu nemainīju!”

Grilbāra “Lighthouse” šefpavārs Vladislavs.
Foto: Laura Blumberga


Savukārt grilbāra “Lighthouse” šefpavārs Vladislavs, kas pavāra profesijā strādā jau 30 gadu, atzīstas, ka profesijas izvēle bijusi ļoti likumsakarīga un loģiska. “Piecu gadu vecumā pateicu, ka būšu pavārs un šo lēmumu nemainīju. Šī vēlme gatavot ēdienu nāca no manas ģimenes – pavārs bija mans tētis un arī mana vecmāmiņa. Man ļoti patika gatavot!”. Izrādās, ka pirmo ēdienu Vladislavs arī pagatavojis piecu gadu vecumā. “Atceros, ka vārīju grūbas. Izvārīju daudz grūbas. Tik daudz grūbas, ka brokastīs, pusdienās un vakariņās tās vairākas dienas ēda visa ģimene,” – smejas Vladislavs.
Vladislavs atzīst, ka viņam pašam, kā jau īstam vīrietim, vislabāk garšo gaļa, un it īpaši steiki. Savukārt negaršo viņam maizes zupa. “Tas laikam no bērnības. Nezinu, kāpēc, bet neesmu sajūsmā par maizes zupu. Kāpēc tā, pat nezinu!,” – viņš atzīstas.
Jautāts, kāds ir vislielākais gandarījums, ko pavārs savā profesijā var gūt, Vladislavs ne mirkli nedomājot atbild, ka tās ir klientu atsauksmes. “Nav nekā skaistāka un foršāka pavāra profesijā par to brīdi, kad pie tevis virtuvē ienāk viesmīlis un saka, ka klients ir lūdzis pateikt īpašu paldies par gardo ēdienu. Tas ir vislieliskākais, ko ikviens pavārs savā darbā var sagaidīt. Tādos brīžos tu uzreiz saproti, ka esi īstajā vietā, jo tavu darbu novērtē arī citi cilvēki. Parasti viens šāds teikums spēj uzlabot garastāvokli visai dienai! Un, jāatzīst, ka runājot par restorānu izvēli, kur katrs restorāns un ēstuve “cīnās” par savu klientu, nav nekā labāka kā klienta atsauksmes. Un, ja tu viņam esi spējis sagādāt prieku un patiku ar gardi pagatavotu ēdienu, tas nozīmē, ka tu visu dari pareizi,” – saka šefpavārs.

“Trio tartars:

Foto: Laura Blumberga


Sastāvdaļas:

  • Svaigs lasis 50 grami;
  • Svaigs tuncis 50 grami;
  • Karsti kūpināta sviesta zivs 50 grami;
  • Sarkanie sīpoli 30 grami;
  • Mazie kaperi 20 grami;
  • Olīveļļa 1 tējkarote;
  • Sezameļļa 1 tējkarote;
  • Salātu mikslis 40 grami;
  • Wakame jūras zāles 10 grami;
  • Sāls un pipari (pēc garšas);
  • Grauzdiņi.

Pagatavošana:
Zivi smalki sakapā un sadala atsevišķās bļodiņās. Tāpat ļoti smalki sagriež sīpolus un kaperus. Bļodiņai ar lasi pievieno pusi no sīpoliem, olīveļļu, sāli un piparus. Bļodiņai ar tunci pievieno pusi no kaperiem, sezameļļu, sāli un piparus. Bļodiņā ar sviesta zivi klāt neliek neko, tā pati ir ļoti garda un “uzlabot” tās garšu nav nepieciešams. Bļodiņās, kurās pievienotas sastāvdaļas, visu kārtīgi samaisa. Masu no katras bļodiņas caur formiņām kārto uz šķīvja. Atsevišķi samaisa salātu “mix” ar wakame mērci un dekorē tartaru. Virsū var pievienot mazliet sīpolus, kaperus un grauzdiņus.

Bārmenis Jānis: “Mamma teica – mācies vai ej strādāt!”

Grilbāra “Lighthouse” bārmenis Jānis stāsta, ka profesijas izvēle sanākusi kā apzināta nejaušība, kuru viņš ne brīdi nenožēlo! “Kad pabeidzu vidusskolu, mamma teica – vai nu ej mācīties vai strādāt!” – Jānis atceras. – “Tā kā tolaik nebija pilnīgi nekādas skaidrības, ko es varētu mācīties un kādā augstskolā studēt, skaidrs bija, ka iešu strādāt. Izsūtīju vairākus sludinājumus, un tā dažādu sakritību dēl esmu te! Nekad neesmu nožēlojis savu izvēli!”
Jānis uzskata, ka jauniešiem ir svarīgi izvēlēties savu ceļu un censties dzīvē kaut ko darīt. “Pretējā gadījumā var gadīties tā, ka attopies 30 gadu vecumā, sēžot mājās, un tu neesi nekas un arī paveicies neesi neko,” – uzskata bārmenis.
Bārmeņa darbā svarīgi esot salīdzinoši ātri klientu novērtēt un izprast viņa vēlmes. “Protams, jābūt arī pieklājīgam, tomēr, ja pret mani izturēsies rupji vai nepieklājīgi, nekādu milzīgo pretimnākšanu no manas puses arī neviens nesagaidīs, protams, izdarīšu visu pieklājīgi un korekti, taču minimuma robežās. Es pats pēc rakstura esmu miermīlīgs un ļoti cenšos pielāgoties klientu prasībām,” – stāsta Jānis. Viņš gan atzīstas, ka dažkārt klienti esot arī pat komiski: “Piemēram, atnāk kāds klients, kurš sākumā pasūta vīnu. Tad pēc brīža viņš paziņo, ka varbūt tomēr labāk alu, bet vēl pēc brīža – kafiju. Tādās reizēs man nav īsti skaidrs, vai viņš vēlas, lai es viņam pagatavoju to visu un atnesu vai tomēr tikai kaut ko vienu no tā visa?”.
Bārmenis smejas, ka brīvajā laikā viņš lielākoties esot liels sliņķis. “Tas tāpēc, ka darbā visu laiku esmu cilvēkos, bet, kad visbeidzot ir brīvs laiks, gribas nedarīt neko. Turklāt mans darba grafiks nesakrīt parasti ar draugu grafiku – man brīvdienās ir jāstrādā, bet viņiem ir brīvs. Un otrādi.”
Jānis arī piekrīt, ka ballītēs arī viņam prasa pagatavot kokteiļus. “”Jā, protams, ka tad, kad runa ir par ballītēm, tad bieži sarunas tēma ir par kokteiļiem – ko labāk pirkt, kā jaukt un kā nedarīt. Un tad pēc tam seko jautājums – bet varbūt tu vari arī uztaisīt? Īstenībā man nav nekas pret to, ka arī ballītēs varu būt bārmenis, jo tur es darbā neesmu un ja kādam ir kādas pretenzijas, varu runāt arī pretī!”.

Reklāma
Reklāma

Kokteilis “Bloodbreaker jeb Asinslauzis”

Foto: Laura Blumberga


Sastāvdaļas:

  • 150 ml kūpināta tomātu sula;
  • 25 ml Akmeņlauzis ķiploku;
  • 25 ml Akmeņlauzis mārrutku;
  • Sāls un pipari, abi pa 20 malumiem no dzirnaviņām;
  • Selerijas kāts pirksta izmērā;
  • 20 ml svaigi spiestas citronu sulas.
  • Dekoram: apdedzināti cherry tomāti, citrona šķēle, selerija lapas vai jebkādi citi zaļumi.

Pagatavošana:
Kokteiļa glāzē sastampā seleriju, ieber 5 kubiņus ledus, iemaļ sāli un piparus, ielej abus Akmeņlaužus, ielej sulu, izspiež citronu sulu. Kārtīgi visu sakrata, lai kokteili atdziest un nedaudz atšķaidās, tas ir redzams, kad krāsa sulai no sarkanas paliek viegli putaina uz oranžīgu nokrāsu. Pēc tam iegūto caur sietiņu pārlej atdzesētā 250 ml glāzē, kurā ir 2 ledus kubiņi. Pārkaisa ar sāli un pipariem, dekorē ar zaļumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.