2019. gada 9. maijā pie Uzvaras pieminekļa Rīgā.
2019. gada 9. maijā pie Uzvaras pieminekļa Rīgā.
FOTO: Timurs Subhankulovs

9. maijā Latvijā gaiss būs tīrāks. Egila Līcīša feļetons 0

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

 

Mūsu drosmīgie deputāti ir teikuši jāvārdu gigantiskā betona monstra demontāžai Rīgā, Pārdaugavā, un ardievas gaidāmas citiem, mazākiem Latvijas otrreizējo okupāciju slavinošiem objektiem. Bija jau arī pēdējais laiks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvās un tālās zemēs propagandas pieminekļi Aļošām tiek intensīvi aizvākti uz izgāztuvēm, kāpēc gan latviešiem klanīties Kremļa ģeopolitisko ambīciju un krievu pasaules paplašināšanas simboliem.

Valsts prezidents Levits secinājis, ka Latvijā vēsturiskā pagriezienā jāpārtrauc “imperiālistiski ideoloģiskie rituāli” un jānorit gaisa attīrīšanas pasākumiem.

Tagad okupācijas piemiņas vietu kā driģenes saēdušies pašrocīgi gatavi noārdīt pat saeimieši, kuri vēl tikko Pārdaugavas stabu pazemīgi dēvēja par “pieminekli atbrīvotājiem”, un talkā nāks arī mērenie politiķi, kuri agrāk izturējās uzsvērti cienīgi un, aizbildinādamies ar Ārlietu ministrijas veto neaiztikt “kritušo apbedījumu vietas”, rāva aiz ļipas karstgalvjus, kuri aicināja netūļāties un dabūt prom okupekli.

Vēl gan ir vietējie locīgie “bērziņi”, kuri atvainojas visiem krievu draugiem par naida un stulbuma uzvilnījumiem un kolektīvajiem apvainojumiem, kuru dēļ nabadziņiem jācieš, bet skaidrs, ka situsi stunda, kad beidzot suverēnā Latvijā latviešiem jāieņem pilntiesīgu saimnieku vieta.

Arī šo rindu autora cēneris (vai varbūt piečuks) savulaik ir aizripojis kopējam rubuļu ziedam, lai Pārdaugavā paceltos uzvaras gadadienai veltītā inženiertehniskā celtne, kuras veidošanā roku pielikuši mūsu tēlniecības lielmeistari.

Lai kā latvieši protestēja 9. maija valsts ienaidnieku un neatkarības pretinieku saietiem un sauca notiekošo ap betona konstrukcijas pielūgsmes objektu par balagānu, ziedu laikos pieminekļa pakājē pulcējās tūkstoši medaļotu iekarotāju armijas veterānu kopā ar padomju laimes gadu atbalstītājiem un krievvalodīgo jaunatni.

Ziedu laiki sakrita ar “Saskaņas” (otrā vārdā “Rossotrudņičestvo”) politiķu valdīšanas garo periodu Latvijas galvaspilsētā, un šīs partijas monopolizētais sarīkojums ienesa pasakainu klientūru atbalstam vēlēšanās.

Tas bija veikli organizēts hibrīdpasākums, kurā kritušo piemiņas godināšana mijās ar politaģitāciju un tika papildināta ar izklaides industrijas iepriecinājumiem un gastronomisku uzdzīvi.

“Labajos laikos” laukumu noslogoja divas dienas no vietas! Ielūgumam kuplināt skatītāju tūkstošu sanākšanu nespēja atteikt ievērojamas latviešu estrādes zvaigznes, kuriem koncertējot izbraukuma bufetčiki visos stūros cepa, vārīja, čurkstināja, pildīja un ielēja, lai plašās manifestācijas dalībnieki atpūstos uz pilnu klapi.

Pat monreāliete Vaira Vīķe-Freiberga no Rīgas pils augstajiem logiem bija ievērojusi, ka daži svinētāji pie betona raudu mūra ir pamatīgos grādos – pielillājušies no degvīnīša glāžu cilāšanas un uzkožot voblu.

Bet, kamēr vīri tukšā dūšā, kamēr nav iebuhājuši, pēc iedibinātā scenārija ar uzrunu uzstājās svētku virsvadītājs Nils, sekoja jaunievedums “nemirstīgo gājiens”, un noslēgumā dzīvi palikušie slējās pakaļkājās, lai noskatītos salūta uguņus. Otrā rītā slaucītājiem bija ko sakopt nopēdoto.

Lai kā klātesošie attaisnotos, ka iešana 9. maijā pie pieminekļa ir ģimenes tradīcija, pavasara atnākšanas spēki vai ka viņi izjūt kopābūšanu un saņem spēcīgu enerģijas uzplūda lādiņu, tomēr cauri aizvien vīdēja spēcīga Krievijas ideoloģijas pieskaņa un fonā bija redzams Kremļa valdnieka vieplis.

Tagad mūsu ārtelpu kropļojošais objekts beidzot tiks izrauts ar saknēm, būs nost un prom, nez vai pāri robežai ceļos, vai.

Likās, piemiņas komplekss stāvēs mūžīgi, bet, re kā, tautas uzkarsumos izkusīs, kā kūst arktiskie ledus lauki. Dedzīgākie uzvaras svētku cienītāji vēl mēģinās padot apelāciju, taču aktivitātes brīvdabā 9. maijā ir noslēgušās.

Lielā tēvijas kara dalībnieku pēcteči var vingrot vai padzert nomierinošas tējiņas, kas attīra prātus no negatīvām domām un uzlabo garīgo. Daži skulptori rūpējas, lai no demontējamiem objektiem nezustu detaļas un lauskas ar māksliniecisku vērtību, arhitektonisku kvalitāti, kultūrvēsturisku un izglītojošu nozīmi.

Tās tad nu novietos Okupācijas muzeja krājumos, bet vēlāk varētu nodot arī privāti akreditētām izstāžu zālēm.
SAISTĪTIE RAKSTI

Putinticīgajiem ieteikums pēc monumentālās būves nojaukšanas pagrābt sauju zemes no svētās vietas noglabāšanai burciņā, varbūt izdodas salasīt akmentiņus, šķembas, armatūras galiņus un tamlīdzīgus fragmentus no kritušā pieminekļa.

Bet citādi lai Maskavas gultas klājēju kopiena no veca interfrontieša līdz pusauga zeņķim gatavojas nopietniem pāraudzināšanas darbiem, kas finālā visus iekļaus vienā politiskā nācijā ar krietniem latviskās sabiedrības pārstāvjiem.

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
13:31
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
13:17
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
13:12
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu 3
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
VIDEO. Buļļupē manīts ronis – vai viņš pārgrauza “NordStream”?
Jauno koalīciju gaidot 11
Kā divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111
FOTO. “Lūdzu, nesatraucieties par to!”: bijušais prinču Viljama un Harija darbinieks pastāsta, kurš no brāļiem ikdienā izturējās jaukāk
“Cilvēkiem, kurus šobrīd mobilizē, iespējas izdzīvot ir ļoti zemas.” Sārts par to, ka mobilizācija Krievijā ir izmisuma solis
“Ir jāpanāk, lai sankcijas strādā.” Mūrniece par to, ka ne vienmēr noteiktie ierobežojumi darbojas 77
VIDEO. Olgas Rajeckas vīrs Ivo atklāj, kā populārā dziedātāja uzvedas pirms koncertiem
Stādaudzētāja: “Rudenī nederēs pavasarī neizlietotais mēslojums!” Kā šobrīd spēcināt augus?