Anita Liščenko, “BlueOrange” maksājumu karšu pārvaldes vadītāja.
Anita Liščenko, “BlueOrange” maksājumu karšu pārvaldes vadītāja.
Publicitātes foto

Bezkontakta norēķinu drošības līmeņi 0

Lielākā daļa banku Latvijā saviem klientiem aktīvi piedāvā bezkontakta kartes jau kopš 2016. gada, taču joprojām banku klienti jautā par bezkontakta maksājumu drošību. Visbiežāk klienti bankas speciālistam, pirmo reizi saņemot bezkontakta karti, jautā – vai mana nauda būs drošībā?

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Bezkontakta kartes ir viena no nozīmīgākajām inovācijām pēdējos desmit gados un uzskatāmas par drošu norēķinu veidu. Bezkontakta maksājumu drošībai ir vairāki līmeņi – gan tehnoloģisko inovāciju kopums, gan papildu aizsargmehānismi. Ko tas īsti nozīmē?

Katram bezkontakta maksājumam ir unikāls, vienreizējs numurs – tā tiek panākta katra maksājuma drošība un izsekojamība. Tas nozīmē arī to, ka maksājumu nav iespējams nejauši veikt divas reizes vai ļaunprātīgi dublēt. Ja maksājums ir noticis, proti, tas ir apstiprināts, gan tirgotājs, gan pircējs saņem tādu pašu maksājuma garantiju, kā apstiprinot maksājumu, ievietojot karti ierīcē un ievadot PIN kodu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bezkontakta maksājuma laikā kartes dati, piemēram, vārds, uzvārds un trīs ciparu numurs kartes aizmugurē, ko izmanto interneta pirkumiem, netiek pārsūtīts. Iepērkoties internetā, banka piedāvā “3D Secure” drošības sistēmu – tā ietver kartes lietotāja pārbaudi ar paroli vai citu drošības rīku, ko izvēlas pats kartes īpašnieks un bez kā darījums nevar notikt.

Bezkontakta kartes pieņemšanas iekārtas darbības rādiuss parasti ir viens līdz divi, maksimums, četri centimetri. Tāpēc šo karti ar termināli nevar nolasīt no attāluma, piemēram, tramvajā.

Arī te ir dubultas drošības princips – pat tad, ja krāpnieks jebkādā veidā būtu pamanījies uzmeistarot bezkontakta karšu lasītāju vai ticis pie nelegāla POS termināļa, ar to nepietiek. Ikvienam kartes lasītājam, kas nodrošina bezkontakta norēķinus, ir nepieciešama reģistrācija, un tā turētājam ir jānoslēdz līgums ar apkalpojošo banku. Tāpēc katrs bezkontakta darījums ir izsekojams.

Bezkontakta norēķinu kartei vai viedierīcei (mobilais tālrunis, aproces, viedpulksteņi u. tml.) ar šādu funkciju vienmēr ir jāatrodas pie kartes īstā lietotāja.

Nevajag karti dot, piemēram, oficiantam, kurš to nes prom, lai veiktu maksājumu. Tie laiki ir pagājuši. Otra lieta – būtu vēlams pārliecināties, vai pareizi ir ievadīta pirkuma summa. Ja ir tāda iespēja, ieteicams bankas mobilajā lietotnē aktivizēt paziņojumus, ko saņemat telefonā par saviem maksājumiem.

Par situācijām, kad karte ir nozaudēta vai nozagta. Iespējami ātri ir jāsazinās ar savu banku un karte jābloķē. Ja nozaudēta bezkontakta maksājumu ierīce, piemēram, telefons, ir nepieciešams atslēgt kartes mobilos bezkontakta maksājumus.

Reklāma
Reklāma

Maksājot ar bezkontakta ierīci, pircējs autorizē maksājumu, kas pārsniedz 25 eiro, ar PIN kodu vai izmantojot biometriskos rādītājus – apstiprina ar pirksta nospiedumu vai sejas identifikāciju.

Līdz 25 eiro PIN kods parasti nav jāievada, taču atsevišķos gadījumos drošības apsvērumu dēļ maksājumu sistēmas algoritms prasa ievadīt kodu, lai pārliecinātos, ka bezkontakta ierīci izmanto tās īstais lietotājs.

Turklāt maksājuma procesā iesaistītie, piemēram, “Mastercard”, lai atklātu aizdomīgas darbības un krāpniecību, papildus jau minētajiem drošības līmeņiem izmanto īpašu krāpšanas atklāšanas sistēmu un mākslīgo intelektu, kas darbojas saziņā ar karšu izsniedzējiem, mazumtirgotājiem un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem.

Bezkontakta maksājums nenotiek tikai starp karti vai ierīci, kurā tas aktivizēts, un karšu pieņemšanas iekārtu, procesā piedalās finanšu iestādes un kartes lietotājs. Augot bezkontakta maksājumu popularitātei un veidojoties ikdienas lietošanas pieredzei, nostiprinās arī Latvijas iedzīvotāju kopējā izpratne par bezkontakta norēķiniem kā drošu maksājumu veidu.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.