Ieva Ilvesa, Zbigņevs Stankevičs, Anne Sauka, Jekaterina Stuģe
Ieva Ilvesa, Zbigņevs Stankevičs, Anne Sauka, Jekaterina Stuģe
Foto: publicitātes, Timurs Subhankulovs, personīgais arhīvs, kolāža: LA.LV

“Biedējoša ir tehnoloģiju neredzamā puse!” Episka ekspertu diskusija tiešsaistē par robotu ētiku 9

“Biedējoša ir tehnoloģiju neredzamā puse – algoritmi, kas ietekmē mūsu izvēles, sabiedriskos procesus – tāpēc demokrātisko valstu politiķiem ir jāuzņemas līderība skaidra regulējuma izstrādē, kur centrā būtu cilvēks, viņa pamatbrīvības un pamattiesības, jo tehnoloģiju plašais pielietojums arvien vairāk skar plašas sabiedrības intereses,” biznesa tehnoloģiju uzņēmuma “Digital Mind” tiešsaistes diskusijā par robotu ētiku norādīja Latvijas Valsts prezidenta padomniece informatīvās telpas un digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Viņa uzsvēra, ka nereti Holivudas filmu ietekmē baidāmies no robotiem, kas nākotnē varētu aizstāt cilvēku un iznīcināt pasauli, taču nepievēršam uzmanību tehnoloģijām, kas jau šobrīd eksistē un ietekmē mūsu izvēles.

“Vairs nespējam noteikt, cik vēlēšanu rezultātu ietekmējusi patiesa cilvēku neapmierinātība un cik – tehnoloģiju radīts mīts par patieso situāciju; vai savu izvēli esam izdarījuši apzināti, vai algoritmu iespaidā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Romas katoļu baznīcas Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs norādīja, ka viedierīču lietošana ir jauns atkarības veids, kas negatīvi ietekmē savstarpējās attiecības, un to salīdzināja ar bērnu slimību, kas ir jāizslimo.

“Mums jātiek tai pāri un jākļūst pieaugušiem, saglabājot savu iekšējo brīvību un neatkarību. Tehnoloģiju lietošanā ir daudz zemūdens akmeņu, kuru iedarbība vēl ir neskaidra, tāpēc to pielietošana jāieliek skaidros rāmjos, tāpat kā, radot automašīnas, tika radīti satiksmes noteikumi.

Robotu galvenais uzdevums ir atbrīvot cilvēku no smaga darba un palīdzēt “cilvēkam būt vairāk cilvēkam”, veltot laiku garīgai attīstībai un izaugsmei.”

Arī uzņēmuma „Amber Beverage Group” izpilddirektore Jekaterina Stuģe kā galveno robotu pievienoto vērtību minēja cilvēkresursu atbrīvošanu no smagu un laikietilpīgu rutīnas darbu veikšanas, ļaujot pievērsties darbam ar lielāku pievienoto vērtību.

Viņa norādīja: “Pagaidām neesam saskārušies ar regulējumu trūkumu tehnoloģiju pielietošanā. Piemēram, visi roboti, kas tiks izmantoti mūsu pilnībā automatizētās noliktavas izveidē, būs ar ļoti skaidri noteiktām funkcijām, un visi attīstības lēmumi joprojām tiks atstāti cilvēku pārziņā.”

Savukārt Latvijas Universitātes pasniedzēja, projekta “Ontoģenealoģijas: ķermenis un vides ētika Latvijā” pētniece Dr. Anne Sauka, atbildot uz jautājumu par tehnoloģiju pielietošanu cilvēka bezgalīgā pilnveidošanā, norādīja, ka, viņasprāt, šāds pieņēmums ir maldīgs.

“Tā ir kļūdaina vēlme cilvēkam sevi “iesaldēt” un padarīt nemirstīgu, jo dzīvība pastāv tikai kustībā. Nevar skatīties uz laiku kā lineāru procesu. Nemitīgs un bezgalīgs progress ir iluzors,” uzsvēra A. Sauka.

Diskusiju vadīja “Digital Freedom Festival” līdzdibinātājs Juris Šleiers.

Diskusijas video:

Pirms diskusijas tehnoloģiju eksperti un praktiķi pārrunāja robotikas procesu automatizāciju uzņēmējdarbības ražīguma veicināšanā, skaidroja, kā tā darbojas praksē, daloties personiskajā pieredzē. Pasākuma ietvaros notika arī meistarklases par robotikas procesu automatizāciju un “Microsoft Power Platform” tehnoloģijas priekšrocībām biznesā.

Reklāma
Reklāma

Biznesa tehnoloģiju uzņēmuma „Digital Mind” praktiskā pieredze liecina, ka, izmantojot RPA (robotic process automation) instrumentus, Baltijas valstu uzņēmumi būtiski uzlabo darbības efektivitāti, lietderīgāk izmanto darbaspēka resursu, atbrīvojot darbiniekus no monotonām darbībām un ļaujot pievērsties intelektuālam darbam ar daudz augstāku pievienoto vērtību.

Par “Digital Mind”

AS „Digital Mind” ir 2004. gadā dibināts Baltijas IT uzņēmums, kurš, izmantojot satura vadības un procesu automatizācijas tehnoloģijas, palīdz organizācijām strādāt digitāli un efektīvi. „Digital Mind” darbības pamatvirzieni ir elektroniskās informācijas pārvaldības ieviešana, procesu automatizācija, kā arī e-parakstīšanās risinājuma „SigningServices” ieviešana.

Digital Mind” klienti ir uzņēmumi un organizācijas, kurām rūp lielisks klientu serviss, efektīva procesu un drošas, informācijas pārvaldības nodrošināšana ar tehnoloģiju palīdzību.

Uzņēmuma klienti ir lielākās reģiona finanšu iestādes, telekomunikācijas pakalpojumu sniedzēji, ražotāji, valsts iestādes un akciju sabiedrības, piemēram, Igaunijas Banka un Igaunijas Finanšu ministrijas Informācijas dienests, SIA „Amber Beverage Group”, AS „Conexus Baltic Grid”, AS „Eesti gaas”, AS „Telia” Igaunijā, AS „Luminor Bank”, AAS „Ergo” visās trijās Baltijas valstīs u. c. Savukārt uzņēmuma sadarbības partneri ir pasaulē nozīmīgākie informācijas tehnoloģiju ražotāji, tādi kā „OpenText”, „Optimal Systems”, „Microsoft” u. c.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.