Māris Zanders
Māris Zanders
Foto: Ieva Čīka/LETA

Māris Zanders: Bīstamie reālpolitiķi 16

Māris Zanders, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

 

Valsts prezidents, 3. oktobrī vērtējot Saeimas vēlēšanu rezultātus, intervijā TV raidījumam “900 sekundes” atzīmēja, ka “divas trešdaļas un pat vairāk [vēlētāju] ir nobalsojušas par demokrātiskā spektra partijām. Tās ir tās partijas, kas ir valstiski orientētas, domā un rūpējas par valsti un stāv uz Satversmes ievadā noteiktajām vērtībām. .. No šīm partijām tiks veidota nākamā koalīcija.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzirdētais nepatika ZZS vienam no līderiem Armandam Krauzem, kurš nākamajā dienā intervijā TV raidījumam “Rīta panorāma” pārmeta Egilam Levitam šādu ievēlēto dalīšanu “valstiskās” un “nevalstiskās”. Lai gan, matemātiski rēķinot, nav īsti skaidrs, kādēļ zaļie zemnieki vispār attiecina uz sevi izteikumu par mazāk nekā trešdaļu jaunievēlētajiem, tomēr skaidrs arī, ka Levita skaidri noraidošā attieksme pret Aivaru Lembergu kā ZZS kandidātu premjera amatam komplektā ar prezidenta pausto, ka koalīciju veidos trīs vai četras partijas, zināmu divdomīgu situāciju patiešām radīja.

Šķiet, mēs kārtējo reizi esam situācijā, kad problēmas rada neskaidrības par to, kā jēdziens vai apzīmējums tiek interpretēts.

Piemēram, vēstures zinātnē labais tonis prasa, ka, pirms sākt diskusiju par impēriju kā politisku un ekonomisku struktūru, sarunas dalībnieki paskaidro, ko viņi ar vārdu “impērija” saprot. Jo daži ar to apzīmē globālo kapitālismu, citi – klasisko variantu ar kolonijām, pastāv vēl arī citas interpretācijas.

Domāju, ka līdzīgi ir ar it kā pašsaprotamajiem apzīmējumiem “demokrātisks”, “valstiski domājošs” un pretējiem novērtējumiem. Piemēram, esmu diezgan pārliecināts, ka valdošā partija Polijā patiešām sevi neuzskata par antidemokrātisku, savukārt Viktors Orbans Ungārijā patiešām nevērtē sevi kā prokrievisku politiķi – galu galā viņš tikpat draudzīgi sadarbojas arī ar Ķīnu.

Ja mēs raugāmies uz Latviju, tad atkal – mums ir virkne ļaužu politiskajā un biznesa elitē, kuri neviltoti apvainojas par to, ka kāds viņus tur aizdomās par nepietiekamu patriotismu, par simpātijām pret Putina režīmu utt. Es pat varu diezgan viegli formulēt šo cilvēku domāšanas iekšējo loģiku, ko viņiem pašiem droši vien pareizāk šķiet saukt par pragmatismu, reālpolitiku un līdzīgi.

Mazām nācijām ir jādraudzējas ar visiem, tādas nevar atļauties iesaistīties “lielo puišu” strīdos, ir jāmēģina izsēdēt uz vairākiem krēsliem vienlaikus, turklāt šis vingrinājums tiek uztverts kā prasmīga, nevis izzobojama rīcība.

Objektīvi runājot, šis sēdēšanas uz vairākiem krēsliem vienlaikus modelis ir tik plaši izplatīts, ka lādēt pašmāju reālpolitiķus patiešām nav īsti korekti. Kipra, Grieķija, Bulgārija, Slovākija, galu galā Turcija un Austrija – šīs un vēl daudzas citas valstis ilgstoši ir šo modeli piekopušas.

Galu galā arī lielo Eiropas valstu mēģinājumi neredzēt autoritārā režīma noziegumus Ķīnā, lai varētu turpināt ar Ķīnu izdevīgu tirdzniecību, tā pati reālpolitika vien ir.

Problēma savukārt ir tā, ka Krievijas gadījumā tā neder, un to nedaudz paradoksālā kārtā pierāda iebrukums Ukrainā. Pēdējo mēnešu laikā neskaitāmas reizes ir aprunāta un pārrunāta tēma par to, kā Kremlis kļūdaini izvērtējis noskaņas Ukrainā. Tā ir taisnība, bet ir kāda būtiska nianse. Kremlis kļūdījās, jo orientējās uz reālpolitiķiem Ukrainā – visiem šiem oligarhiem Ahmentoviem, brāļiem Surkisiem, Pinčukiem u. c., tāpat uz pietiekami spēcīgu elites vispār diskursu līdz pat 24. februārim.

Mēs, protams, gribam dzīvot savā valstī, bet mēs arī gribam pelnīt, sadarbojoties ar Krieviju. Vai nu ražojot Krievijas teritorijā savus saldumus (bez gala patriotiskais eksprezidents Porošenko), vai pelnot naudu ar savu izklaides industrijas produktu izplatīšanu (pašreizējais prezidents), vai ar mazāku vērienu un mazākām summām, bet vienalga.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pragmatiska attieksme, saprotiet. Un viss būtu labi, ja vien Kremlis nebūtu šo pragmatismu iztulkojis sev vēlamā gaismā – ka var iebrukt Ukrainā un panākt savu salīdzinoši viegli.

Rezumēju. Neieslīgstot diskusijās par t. s. reālpolitikas ētiskumu, jāsaprot, ka Krievija šo reālpolitiku nolasa kā pamudinājumu agresijai pret paša reālpolitiķa valsti. Tādēļ bez Saeimā savēlēto publiskas šķirošanas var iztikt, bet mūsu reālpolitiķiem jāsaprot, ka, tēlaini izsakoties, tirgoties, protams, var ar dažādiem ķēmiem, tomēr ne ar tādiem, kuri vēlas tevi ne tikai apčakarēt, bet arī iznīcināt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
17:22
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls
17:21
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
17:16
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
Īlons Masks uz brīdi zaudējis pasaules bagātākā cilvēka statusu “Forbes” sarakstā
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
VIDEO. “Pilna laika tētis esmu jau vairāk nekā trīs gadus”: režisors Miks Ozoliņš uzņēmies rūpes par meitu
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote