Foto – www.karsava.lv

Bišu saimēm pašreizējais sals nākot par labu 0

Saistībā ar sala iestāšanos dabā ir mazinājies pārāk lielais mitrums, kas no bišu saimju ziemošanas viedokļa ir vērtējams ļoti pozitīvi, informē Latvijas Biškopības biedrībā.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Bitenieks Valters Brusbārdis norāda, ka sals Latvijā iestājies pakāpeniski, gaisa temperatūrai pazeminotiesdienu pēc dienas. “Pateicoties salam, dabā ir mazinājies lielais mitrums, kas no bišu saimju ziemošanas viedokļa ir ļoti pozitīvi,” norāda biškopis.

Brusbārdis piebilst, ka vēl decembra beigās ārā bija ziemai netipiski silts, atsevišķās dienās gaisa temperatūrai sasniedzot pat +6 grādu atzīmi. Tāpēc bišu saimju bioloģiskais stāvoklis pēc to apsekošanas nav viendabīgs – no ļoti spēcīgām līdz vājākām saimēm, kā arī no saimēm, kas izteikti formē kamolu, līdz pat tādām, kas apdzīvo visu ligzdu un pero. Papildus atsevišķos stropos ir vērojams zilējums un pelējums. Tomēr kopumā situācija nav kritiska un lielā mitruma dēļ dabā tā varēja būt arī sliktāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bitenieks arī norāda, ka aukstuma vilnis piespiež bišu saimes sakļauties ciešāk. Ja saimes nav vājas, tad tās labi pacieš aukstumu un tērē tikai apmēram vienu līdz divus kilogramus barības mēnesī. Kamola centrā bites uztur apmēram +20 grādu temperatūru, bet ārējā garozas daļā temperatūra noslīd līdz +14 grādiem. Tā daļa bišu saimju, kas pero, neveido blīvu kamolu, lai gan aukstuma iespaidā arī šīs bites sakļaujas ciešāk. Tāpēc šīm saimēm izaicinājums ir uzturēt atbilstoši siltu gaisa temperatūru stropā un nav izslēgts, ka tās pavasarī saskarsies ar problēmām, piemēram, barības trūkumu.

Brusbārdis atzīmē, ka, visticamāk, tās bišu saimes, kuras šobrīd pero, tā arī šoziem vairs bezperu stāvoklī nenonāks un turpinās ieskāto. Turpretī tās saimes, kas šobrīd nepero, visticamāk, neatsāks peru audzēšanu ātrāk par februāri.

Savukārt attiecībā uz janvārī veicamajiem darbiem dravā biškopis norāda – ja bišu saime kvalitatīvi sagatavota ziemai rudenī, tad nav pamata bišu saimes ziemā traucēt. Janvārī vienu reizi vai pēc nepieciešamības var apmeklēt dravas novietnes pēc stiprākām vēja brāzmām un sniegputeņa, lai pārliecinātos, ka stropi nav apgāzti un norauti jumti. Reti, bet gadās, ka kādu stropu apgāž meža zvēri.

Līdz ar patstāvīga sala iestāšanos, bišu saimes ligzdas sānus var siltināt ar pakojumiem, piemēram, kūdras vai putuplasta loksnēm. Tiesa šajā jautājumā starp biškopjiem valdot atšķirīgi uzskati, un ne visi to atzīst un dara.

Latvijas Biškopības biedrība apvieno vairāķ nekā 3200 biedrus, kuri nodarbojas ar biškopības produkcijas ražošanu, kā arī pārstāv citas lauksaimniecības nozares. Atkarībā no laikapstākļiem gadā Latvijā tiek ievākts 700 līdz 2000 tonnu medus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.