Foto-Shutterstock

Cik maksā Ziemassvētku vecītis? Ko no viņa var prasīt par šo naudu? 0

Vēlos saviem un draugu bērniem uzaicināt Ziemassvētku vecīti. Cik tas maksā, un kur tādu var pasūtīt? Ko no viņa par šo naudu var prasīt? JĀNIS Salaspilī

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Vislētākie piedāvājumi ir atrodami dažādos interneta sludinājumu portālos. Tur vecīši piedāvā savus pakalpojumus, prasot 20–30 eiro par vizīti. Taču šādi svētku simboli visbiežāk darbojas krēslas zonā un nekādu darījumu apliecinošu dokumentu (čeku) par saņemto atalgojumu nedos. Parasti viņi pārstāv tikai paši sevi, un, ja kas noies greizi, pretenzijas par sabojāto vakaru nebūs kam izteikt. Līdz ar to šāda vecīša aicināšana ir paša svinību rīkotāja atbildība un laimes spēle.

! Ielaist savās mājās svešu cilvēku maskā ir aplam arī no drošības viedokļa. Neviens nevar garantēt, ka viņš vēlreiz neatnāk ar maisu, tikai nākamreiz tādā dienā, kad saimnieku nebūs mājās.

Gada nogalē svinību daudz

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudziem aktieriem un skatuves mākslu pieprotošiem cilvēkiem gada izskaņa ir saspringta darba un pieklājīgu ienākumu laiks. Daļa darbojas kā pašnodarbinātie, daļa savu darbību koordinē ar dažādu pasākumu organizējošu uzņēmumu starpniecību.

Labu vecīti parasti atrod ar draugu ieteikumiem. Ja Ziemassvētku personāžs paticis, to aicinās atkal un atkal.

Lielākā problēma vecīšiem un viņa aicinātājiem ir tā, ka gada nogale ir īsa, bet pasākumus rīko daudzi. Aptaujājot vecīšus (patiesos vārdus viņi parasti nevēlas minēt, jo katram ir arī cita profesija), daži minēja, ka piemērotāko datumu un laiku tālredzīgas bērnudārzu audzinātājas aizrunā jau augustā.

Patlaban noteicējs ir vecīša darba grafiks, un sarunāt viņu uz pasākumu var tikai tajā dienā, kad viņam ir kāds brīvs brītiņš.

Visi grib pašu labāko

Uzņēmumi, kas rīko ballītes bērniem vai svinības pieaugušajiem, izlīdzēs arī ar laba Ziemassvētku vecīša atrašanu. Pasākumu rīkotāja Valentīna Čerņavska teic, ka vecīša izvēle ir sevišķi svarīga, jo bērns šim brīnumam tic līdz 6–7 gadu vecumam, tāpēc nevar atļauties kādu no reizēm izbojāt. Viņas vadītajā uzņēmumā ir pašu audzināts vecītis. Rīkojuši pat konkursu, lai svētku varonis izskatītos gluži kā īsts. Īsts tradicionālā izpratnē ir stalts, mēreni apaļīgs, ar patīkamu, bet ne pārāk skaļu un rupju balsi (mazuļi mēdz nobīties), ar cienīgu uzvedību, labu humora izjūtu un prasmi vadīt rotaļas. Protams, tradicionāli sarkanā mētelī, ar bārdu. Šāds priekšstats par svētku personāža izskatu gan radies populāra dzēriena reklāmas dēļ tikai aptuveni pirms pusgadsimta. Kā bēdīgi atzina kāds cits profesionāls vecītis – viņam pasūtījumi samazinājušies, kad, atšķirties gribēdams, uzšuvis sev greznu un dārgu tērpu zilganos toņos. Diemžēl vairākums pasūtītāju vēlas vienu standartu. Bet bērnus sarūgtināt nedrīkst, sak, kam nav sarkana mēteļa, tas nav īstais.

Reklāma
Reklāma

Vecīši neapvainojas, ja viņus sauc par salatēviem vai salavečiem, jo oficiāli ieviesto garo nosaukumu – Ziemassvētku vecītis – izrunāt ir grūtāk.

Pats lētākais un ģimeniski jaukākais variants svētkiem ir vecītis no tuvāko radu vai kaimiņu vidus. Profesionāļi gan piekodina – noteikti jāpiedomā par apaviem, jo tieši pēc tiem visbiežāk tiek atpazīts tētis vai vectētiņš.

Labs labi maksā

Vecīšu takses veidojas līdzīgi kā ar visām lietām – jo tuvāk Rīgai, jo viss dārgāks. Maksa atkarīga arī no tā, vai iepriecināt vajadzēs tikai vienu kompāniju vai viņu turpat netālu gaidīs vairākas svinētāju grupiņas.

Daži vecīši prasa naudiņu atkarībā no bērnu skaita, piemēram, no 2,50 līdz 5 eiro par bērnu. Par vienu bērnu pasākumu vidēji mēdz prasīt 60–70 eiro. Ja ballīte tiek rīkota pieaugušajiem bērniem, piemēram, darbavietās, tad maksa ir lielāka. Daži vēlas, lai vecītis ierodas tieši svētku vakarā, tad, protams, izmaksas būs krietni augstākas, jo tas ir ekskluzīvs pasākums.

Bērnudārzos, kas ir vecīšu labākie klienti, naudu viņa vizītei samet vecāki. Vadību parasti uzņemas audzinātājas vai aktīvākās mammas. Daži vecīši gan žēlojās, ka tagad audzinātājām un skolotājām oficiāli nav atļauts sazināties ar vecīti, lai nerastos korupcijas riski, piemēram, netiktu lobēts viens sarkanmicis. Taču mammas nereti pat neizprot šāda bērnu pasākuma specifiku un vecuma posmu īpatnības, izvirzot dažādas pārspīlētas prasības.

Ar stundu pietiek

Standarta pasākuma ilgums parasti ir stunda. Tas ir optimālais laiks, kam bērni spēj koncentrēties. Scenāriji pasākumiem parasti ir līdzīgi. Vispirms bērni sniedz koncertu vai iet rotaļās, tad aicina vecīti ar dāvanām. Vecīša pienākums ir novadīt 2–3 rotaļas (dažkārt pat tas nav) un izdalīt svētku rīkotāju sarūpētās dāvanas. Vienam bērnam dāvanas saņemšanai tiek rēķinātas aptuveni divas minūtes (dažs nezina nevienu dzejolīti, cits deklamē vairākus). Pēc jaunākajiem norādījumiem, Ziemassvētku vecītis drīkst tikai mudināt bērnus viņam ko stāstīt. Ja bērns nevēlas, viņš var nedarīt neko, tikai paņemt paciņu. Tā jārīkojas, lai mazulim nerastos psiholoģiska trauma.

Pēc dāvanu izdalīšanas vecītis dodas prom, jo tad visi iegrimuši našķu saiņošanā un vairs nebūs mobilizējami uz rotaļām. Visas spēles un rotaļas, ko rīkotājs vēlas, jāieplāno pirms dāvanu izdalīšanas.

Ir tādi vecīši, kas met kūleņus un draiskojas līdz ar bērniem, bet ir tādi, kas nezaudē cienīgo stāju un dala tikai dāvanas, sev palīgos par rotaļnieku ņemot, piemēram, Rūķīti. Visas šīs nianses jānorunā iepriekš.

Sarunājot vecīti, der apvaicāties par viņa darba pieredzi, jo katrai svinētāju vecuma grupai ir sava specifika. Daži vecīši ir lieliski ballīšu vadītāji, bet nespēs savākt mazuļus.

! Visi aptaujātie vecīši lūdza atgādināt, ka Ziemassvētku vecītis vēlētos, lai mammas un mazuļi kaut formāli palūgtu viņiem atļauju, pirms klikšķina pašbildes ar viņu vai vēl trakāk – rāpjas fotografēties klēpī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.