“Diemžēl puse iestāžu par šo jauninājumu vispār nedomā!” Joma, kurā Latvija atkal grasās palikt iedzinējos 0

Jaunākajā pētījumā Valsts kontrole apzinājusi mākslīgā intelekta (MI) pielietošanas praksi vairāk nekā 80 valsts iestādēs, analizējot, kā tās izmanto MI risinājumus. TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” Valsts kontrolieris Edgars Korčagins atklāja, ka tikai 17% no aptaujātajām iestādēm jau aktīvi lieto MI risinājumus.

Reklāma
Reklāma
Putins atkal maina pasaules kārtību: Krievija kļūst par pirmo valsti, kas oficiāli atzīst Taliban valdību
Kokteilis
“Zemi pārklās rūgta rasa…” Mākslīgā intelekta “Nostradama” pareģojumi tuvākajiem 50 gadiem uzdzen šermuļus
Putins grimst arvien dziļāk bedrē: Krievijā briest liela katastrofa, ko daudzi jau sen gaidījuši
Lasīt citas ziņas

“Vēl 22% iestāžu plāno tuvākajā laikā ieviest kāda veida MI risinājumus, bet diemžēl puse iestāžu par šādiem jauninājumiem vispār nedomā,” ar nožēlu atzīst Valsts kontrolieris.

Korčagins norādīja uz konkrētām problēmām, pie kurām būtu jāstrādā gan Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijai, gan jaunizveidotajam Mākslīgā intelekta centram. Pirmkārt, būtiski ir apkopot visu iestāžu vajadzības, kas būtu svarīgs solis, “lai, balstoties uz to, varētu saprast, kur investēt valsts līdzekļus”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš uzsvēra, ka jāizvairās no situācijas, kad finansējums tiek novirzīts iestādēm, kuras jau ir pieredzējušas MI lietošanā, bet kurām tas nav prioritāte.

“Tās ir iestādes, kuras šobrīd par MI pat nedomā, tas nenozīmē, ka viņām MI nav vajadzīgs,” akcentē Korčagins, piebilstot, ka MI varētu palīdzēt uzlabot pakalpojumu kvalitāti daudzās iestādēs.

Kā otru būtisku uzdevumu Korčagins izcēla nepieciešamību apkopot esošo praksi un pieredzi, kas uzkrāta iestādēs, kuras jau izmanto MI risinājumus, lai veicinātu savstarpēju mācīšanos.

“Tas, ko mēs redzam ar Valsts kontroles piemēru, ka daudzi pie mums vēršas ar jautājumiem, kā tas ir darīts, ko ar to var darīt un kā tas darbojas – kas bija tie grābekļi, uz kuriem nevajadzētu kāpt,” skaidro Valsts kontrolieris.

“Meta” rīkos bezmaksas meistardarbnīcas valsts pārvaldei un uzņēmējiem Latvijā

ASV tehnoloģiju uzņēmums “Meta” trešdien, 14.maijā, rīkos bezmaksas meistardarbnīcas valsts pārvaldei un uzņēmējiem Latvijā, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrija (EM).

Lai būtiski uzlabotu normatīvo regulējumu uzņēmējdarbības attīstībai mākslīgā intelekta jomā un pārrunātu esošas sadarbības stiprināšanu, ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) un EM parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis otrdien tikās ar “Meta” reģionālo publiskās politikas vadītāju Vitniju Saldavu.

Tikšanās laikā abas puses pārrunāja nepieciešamību pilnveidot esošo Eiropas Savienības (ES) tiesisko regulējumu mākslīgā intelekta jomā, kas šobrīd būtiski kavē tehnoloģisko inovāciju attīstību un rada papildu slogu uzņēmējiem, kā arī 14.maijā gaidāmos “Meta” bezmaksas seminārus par mākslīgā intelekta risinājumiem valsts pārvaldei un uzņēmējiem Latvijā.

Reklāma
Reklāma

Sarunu laikā puses vienojās, ka mākslīgā intelekta risinājumu attīstībai ir būtiska piekļuve pilnīgām un kvalitatīvām datu kopām, kas nepieciešamas efektīvai apmācībai un testēšanai. Vienlaikus tika uzsvērta nepieciešamība ievērot stingrus datu aizsardzības un izmantošanas principus. EM skaidro, ka tikšanās vienlaikus iezīmē arī nozīmīgu soli ceļā uz saskaņotas nacionālās pozīcijas veidošanu ES līmenī, lai sekmētu uzņēmējdarbības attīstībai labvēlīgu normatīvo vidi mākslīgā intelekta jomā.

Miezainis norāda, ka Latvijai kā ES dalībvalstij ir būtiski virzīt sabalansētu pieeju, kas vienlaikus veicina inovācijas, nodrošina investīciju vidi un ievēro Eiropas pamatvērtības. “Mums ir jāpanāk vienots un reālistisks regulējums, kas ļauj Latvijas uzņēmējiem konkurēt globālā tirgū,” uzsver Miezainis.

Papildus diskusijām par esošo regulējumu uzlabošanu, EM sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju gigantu “Meta” strādā, lai sniegtu arī praktisku atbalstu uzņēmējiem. Viens no šādiem piemēriem ir bezmaksas meistardarbnīca uzņēmumiem par mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanu uzņēmējdarbībā.

Atsaucoties Valaiņa aicinājumam, “Meta” ir piekritusi organizēt bezmaksas meistardarbnīcas Latvijas uzņēmējiem, kā arī valsts pārvaldes darbiniekiem par atvērtā pirmkoda mākslīgā intelekta modeļiem, saprast to izmantošanas iespējas savā ikdienā un uzņēmējdarbībā.

Meistardarbnīca notiks no plkst.14 līdz 16, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras telpās Krišjāņa Valdemāra iela 35, Rīgā, vai tiešsaistē.

EM norāda, ka meistardarbnīca būs iespēja Latvijas uzņēmējiem uzzināt, kā mākslīgais intelekts var kļūt par vērtīgu palīgu biznesa attīstībā, konkurētspējas stiprināšanā un jaunu ideju realizācijā.

“Meta” pārvalda tādas platformas kā “Facebook”, “Instagram” un “WhatsApp”. Paralēli tam, uzņēmums aktīvi darbojas mākslīgā intelekta pētniecībā un attīstībā, un plāno līdzdarboties arī nupat izveidotajā Mākslīgā intelekta centrā Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.