Salaspils pašvaldības policijas izplatītajā video redzams un dzirdams spriedzes pilnais dialogs ar iereibušo ieroča īpašnieku.
Salaspils pašvaldības policijas izplatītajā video redzams un dzirdams spriedzes pilnais dialogs ar iereibušo ieroča īpašnieku.
Ekrānuzņēmums no policijas video

Drāma Salaspilī, kas varēja kļūt par traģēdiju 33

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Labākie mīļākie pēc zodiaka zīmes: tādi ir tikai seši
6 pārtikas produkti, kurus nekādā gadījumā nedrīkst saldēt
Mūsdienās daudzi pat nav dzirdējuši par šiem PSRS laiku mācību priekšmetiem: 7 aizmirstas “disciplīnas” 52
Lasīt citas ziņas

Rīgas rajona tiesa piesprieda pusotra gada cietumsodu 50 gadus vecajam Salaspils iedzīvotājam Vitālijam Štilleram par uzbrukumu policistiem.

Salaspils pašvaldības policija medijiem jau bija izplatījusi video, kurā redzams, kāda drāma risinājās kādās Salaspils novada mājās 19. janvārī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tovakar Salaspils pašvaldības policijas inspektori Guntars Harisovs, Konstantīns Ņikitins un Oksana Plinta ieradās kādā privātmājā, jo no tur dzīvojošās Štillera sievas bija saņemts izsaukums par ģimenes konfliktu un lēmuma par nošķiršanu nepildīšanu.

Inspektori bija formas tērpā (video nofilmēts ar portatīvo kameru, kas piestiprināta pie formas), ienāca mājās, stādījās priekšā, un G. Harisovs uzsāka sarunu ar Štilleru, kurš pēkšņi satvēra gāzes ieroci (aptverē bija piecas patronas), pielēca kājās, pielādēja ieroci, atvelkot tā aizslēgu, un pavērsa pistoli pret policistu G. Harisovu.

Kā vēlāk izrādījās, Štillers nevarēja izdarīt šāvienu, jo aizslēgs bija iesprūdis, bet viņš turpināja tēmēt policista virzienā un pieprasīja policistiem nolaist ieročus, turklāt teica, ka pie policistes O. Plintas kājām esot granāta ar stiepli. Pēc vairākkārtējiem policistu aicinājumiem Štillers tomēr nolaida ieroci un nolika to zemē.

Video bija dzirdams, ka Štillers sākumā saka, lai viņu nošaujot.

Kad policisti atkārtoti skaļi kliedz, lai noliek ieroci, Štillers krieviski teic, ka latviski nesaprot.

Policisti pāriet uz krievu valodu, bet Štillers vienalga teic, ka nenolikšot ieroci, jo tas esot jādara policistiem, kas ienākuši viņa mājās. Kad Štillers nolicis ieroci, policisti nogāž viņu zemē, saslēdz rokudzelžos un nodod atbraukušās Valsts policijas rīcībā. Vēlāk tika konstatēts, ka salaspilietis bija 1,55 promiļu reibumā.

Neesot apzinājies, ko dara

Štillers līdz šim atradās pirmstiesas apcietinājumā, un jau 8. februārī sākās un ar spriedumu beidzās tiesa. Apsūdzētais gan vēlējās, lai viņam nozīmē ekspertīzi, kas varētu norādīt, ka viņš nav apzinājies, ko dara. Pamats tam varot būt 2015. gadā iegūta galvas trauma un uz laiku tās sakarā iegūta invaliditāte (tās tagad nav).

Kad tiesnese Ilona Ozoliņa-Kļaviņa šo lūgumu noraidīja, Štillers nolēma iztikt bez pierādījumu pārbaudes, pēc iespējas ātrāk beidzot tiesas procesu.

Reklāma
Reklāma

Sākotnēji Štillers policijai liecinājis, ka tajā vakarā tīrījis ieroci un pēkšņi mājās parādījušies sveši cilvēki. Bet, kad noskatījies policijas video, tad sapratis, ka nav ko taisnoties. Savu vainu Štillers atzina, piebilstot, ka neesot vēlējies ne uz vienu šaut un nav bijis arī nekāda spridzekļa, atvainojas visiem konfliktā iesaistītajiem. Kāpēc tad draudējis policistiem?

Apmulsis, ka ģimenes konflikta laikā mājās ierodas sveši cilvēki, kā arī pēc galvas traumas, kad iedzerot, ātri apreibstot.

Bet vispār dzerot reti, jo strādājot par tālbraucēju. Precējies 30 gadus un vēlējies saglabāt laulību, divas dienas bijis ilgstošs konflikts, nezinājis, ka viņam piemērota nošķiršana no sievas. Štillers lūdza viņam noteikt ar brīvības atņemšanu nesaistītu sodu. Maksājot par māju, palīdzot ar naudu saviem bērniem studijām. Neesot slikts cilvēks un sievu neaizskarot.

Pārkāpumi un sodi

Prokurors Arturs Sudniks gan norādīja, ka gluži balts eņģelis apsūdzētais gan nav. Par to liecina gan nošķiršana no sievas, gan arī citas lietas. Pirms gada iesākta lieta par braukšanu 2,6 promiļu dzērumā un avārijas izraisīšanu, kas gan vēl ir procesā.

Samaksājis 5000 zviedru kronu sodu, kad reibumā nobraucis Zviedrijā ar automobili no prāmja. Ir 24 administratīvie pārkāpumi, lielākoties saistīti ar ceļu satiksmi. Uz nereabilitējošiem apstākļiem izbeigts kriminālprocess.

“Gāzes pistole nav letālas darbības ierocis, bet tāpat ir fiziski ietekmējošs līdzeklis. Apsūdzētais apzinājās savas darbības un bija gatavs uzbrukumam policistiem. Tikai policistu aukstasinība, tas, ka Štillera pistole tehniski nevarēja izšaut, nenoveda pie traģiskām sekām – policisti likumīgi varēja šaut,” tiesu debatēs teica prokurors.

Krimināllikuma pants par pretošanos varas pārstāvjiem ļauj noteikt līdz piecu gadu cietumsodu, bet, tā kā apsūdzētais nožēloja vainu, prokurors prasīja pusotra gada cietumsodu. Ja Štilleram rokās būtu bijis ložu šaujamierocis, tad viņam būtu inkriminēts slepkavības mēģinājums, kas jau draudētu ar daudz lielāku cietumsodu.

Apsūdzētā advokāts Tadeušs Miž-Mišins gan norādīja, ka Štillers nemaz nevarējis izšaut, jo patrona bija iestrēgusi, nevienam nav nodarīts nekāds kaitējums, policisti lietā nav cietušie, bet gan liecinieki, turklāt ierocim neesot veikta ekspertīze: vai ar to var šaut vai tikai taisīt troksni.

Prokurors atbildēja, ka konkrētais ierocis apskatīts un tas ir gāzes ierocis, turklāt nebija reģistrēts, kā to nosaka likums.

“Sodam jābūt tādam, lai sabiedrība saprastu, kas draud par draudēšanu policistiem ar ieroci,” uzsvēra prokurors.

Policistiem prēmijas

Salaspils pašvaldības policijas priekšnieks Dzintars Strožs par profesionālu rīcību katram policistam piešķīris 150 eiro prēmiju.

“Šādi gadījumi nav bieži. Tie pierāda, cik vērtīgas ir mācības. Mani policisti rīkojās ļoti profesionāli: komandas un brīdinājumi bija skaļi. Kad parādījās ierocis, uzreiz tika skaļi izkliegts: “Ierocis!” – un visi sagrupējās, aizgāja no ugunslīnijas, noslēpās aiz šķēršļiem. Konkrētā situācija bija tāda 50:50.

Policisti varēja šaut tiešā tēmējumā, sašaut, nošaut, jo apdraudējums bija pēkšņs, reāls, mērķtiecīgs, demonstratīvs, cilvēks varēja izšaut pirmais. Gāzes ierocis vizuāli neatšķīrās no ieroča ar lodēm. Ja cilvēks būtu izšāvis, refleksīvi atbildētu visi trīs policisti,” komentē Dz. Strožs, kurš nofilmēto video uzskata par lielisku mācību materiālu.

Kā aizturēšanā iesaistītie policisti jutušies, kad ieroči jau bijuši nolaisti? “Tiem, kuri smēķē, uzreiz ļoti sagribējās uzsmēķēt…” pasmaida Salaspils pašvaldības policijas priekšnieks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.