Foto: Sandra Ruska

Dzērvenes izaugušas ļoti gaišā krāsā: kas nepatīk augiem 0

“Iestādīju lielogu dzērvenes. Pirmajā gadā viss bija kārtībā, bet nākamajā ogas izauga ļoti gaišā krāsā. Varbūt vajag ar kaut ko mēslot, lai ogas būtu spilgti sarkanas?” LĪGA BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

“Iespējams, dzērvenes varētu būt pārmēs­lotas ar slāpekli. Ja uz augšu augošo, ražojošo dzinumu ir ļoti daudz, vairāk par 3500 uz 1 m² un gari, tas liecina, ka ogas lapotnē nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, tādējādi arī nekrāsojas, ir traucēta antociāna – sarkanā pigmenta veidošanās,” uzskata LLU Augsnes un augu zinātņu institūta vadošā pētniece Dace Siliņa.

Kādā substrātā dzērvenes stādītas?

Ja izmanto, piemēram, kūdras substrātu KKS-M1, kas satur ilgiedarbības mēslojumu PGMix 141618, tad dzērvenes pēc stādīšanas var nemēslot. Ja dzērvenēm jau stādīšanas gadā šādā kūdras substrātā papildus dod slāpekļa mēslojumu, tas veicina veģetatīvās masas veidošanos, kas rada noēnojumu, līdz ar to ogas nekrāsojas.

Kad un cik daudz mēslot

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpmākajos gados ražojošs stādījums ar minerālmēsliem jāmēslo vairākas reizes sezonā, kopējo ieteikto normu sadalot vairākās devās: pirmoreiz dod jauno dzinumu izvirzīšanās laikā (maija vidū–jūnija sākumā, lieto 20–25% no kopējās normas), otrreiz – ziedēšanas sākumā (30–35%), trešo reizi – kad augi vēl zied, bet jau ir aizmetušās ogas (30–35%), ceturto reizi – ogu krāsošanās sākumā (atlikušo devu, jo tas svarīgi nākamā gada ražai). Augu attīstību ļoti ietekmē meteoroloģiskie apstākļi, tāpēc katru gadu jāseko, kas notiek stādījumā.

Ja mēslošanai izvēlas kompleksos minerālmēslus, tad ievēro NPK attiecību 1:1:1 vai 2:1:2 (parasti kompleksajos minerālmēslos ir arī sērs).

Ar mēslošanu neaizraujas

Mēslošanas nepieciešamību nosaka pēc vertikālo dzinumu garuma (virs ziediņiem virzienā uz augšu turpinās dzinums; ziedēšana sākas jūlija sākumā un turpinās aptuveni 25 dienas).

Ar slāpekļa mēslojuma lietošanu neaizraujas, ja pieaugums ziedēšanas sākumā ir virs 4,5 cm šķirnēm ar mazākām ogām, piemēram, ‘Howes’, ‘Early Black’, vai virs 6 cm – šķirnēm ar lielām ogām, piemēram, ‘Stevens’, ‘Ben Lear’. Lēmumu mēslot vai nemēslot pieņem, skatoties kopējo stāvokli dzērveņu stādījumā, – kādi kopumā izskatās augi.

Arī gaišās ogas ir lietojamas

Noēnojumā augušas – baltas vai gaiši rozā – lielogu dzērveņu ogas izskatās ne pārāk pievilcīgas, bet ir tuvu gatavībai un tās rudenī var vākt (antociāns – pigments būs zem miziņas). Ja gatavos sulu, tā būs gaišākā krāsā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.