Foto: Jim Schwabel/SHUTTERSTOCK

Eiropas ambiciozais kurss – vai tiešām tiek atbalstīts visās dalībvalstīs? 10

Mg. silv. Antons Seļezņovs, žurnāls “Baltijas Koks”

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

Pēdējo divu gadu laikā teju katrs ar mežsaimniecību vai lauksaimniecību saistītais cilvēks vismaz reizi ir dzirdējis šo vārdu savienojumu. No vienas puses, tam ir it kā cildenais mērķis, taču pastāv viena būtiska problēma. Tā izstrādē nav iesaistīti ar divām iepriekš minētajām nozarēm saistīti cilvēki. Sekojot Austrijai, Vācijai, Somijai, arī Polijai, ir vairāki jautājumi, kā arī kritiski aizrādījumi attiecībā uz šo dokumentu.

Polijā mežainums pietuvojies vienai trešdaļai no valsts teritorijas, kas procentuālā ziņā ir mazāks nekā Latvijā, taču platību ziņā sasniedz aptuveni 10 miljonus hektāru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no Latvijas Polijas mežsaimniecībā lielākā daļa mežu (aptuveni 78%) pieder valstij. Stratēģija paredz, ka īpaši aizsargājamo mežu platība sasniegs 2,5–3 miljonus hektāru, tādējādi praktiski izslēdzot mežizstrādes iespējas audzēs virs 80 gadiem.

Kopumā tas samazinās koksnes iegūšanas apjomus par 50%. 2020. gadā notikušas diskusijas par šī kursa ietekmi uz Polijas mežsaimniecību. Diskusijās piedalījās gan Polijas Valsts mežu (Lasy Państwowe – LP) eksperti, gan arī diskusiju grupas Monitor Leśny pārstāvji. Secinājums abiem ir vienāds: kursam būs negatīva ietekme gan uz tautsaimniecību, gan uz mežaudžu vitalitāti.

Nav noslēpums, ka bioloģiskās daudzveidības vārdā Polijā upurēja vairākus tūkstošus hektāru meža Bjalovežas () nacionālajā parkā, daudzveidīgo audžu vietā sagaidot ainaviski un ekoloģiski mazvērtīgas parastā skābarža audzes. Par to uztraucas diskusiju dalībnieki, aicinot nepieļaut kursa ieviešanu Polijas mežsaimniecībā, tādējādi radot vairākas Bjalovežas Polijas teritorijā.

Pašlaik apmēram 20% teritoriju ietilpst Natura 2000 tīklā, bet mērķa sasniegšanai šo rādītāju paredzēts palielināt līdz 30%. Par vienu no galvenajiem kursa trūkumiem Polijas puse min konkrēto sugu aizsardzības plānu, norādot, ka kurss nav pietiekami definēts. Acīmredzot tas noticis Eiropas Savienības ierēdņu nekompetences dēļ.

Vēsturiski saimnieciskā darbība Polijas mežos ļāvusi gan saglabāt atsevišķu nišas sugu pastāvēšanu, gan uzlabot to pastāvēšanu, tostarp izglābt Eiropas baltegles (Abies alba) Polijas mežaudzēs, kuru augšanai tika radīti atjaunošanās atvērumi, nodrošinot baltegles dabisko atjaunošanos.

Pozitīvi piemēri ir attiecināmi arī uz dižo briežvaboli (Lucanus cervus), sugas pastāvēšanai nodrošinot saimniecisko darbību ozolu audzēs. Jāatceras, ka saimnieciskās darbības pārtraukšana vecajās audzēs nozīmē to pastāvēšanas apdraudēšanu, padarot tās pievilcīgas kaitēkļiem, kā arī nenoturīgas pret vējgāzēm, kuru problēma ir būtiska arī Polijā.

Pašreizējā ilgtspējīga meža apsaimniekošana jau nodrošina sugu stāvokļa uzlabošanu, kā arī ļauj līdzsvaroti saimniekot mežos, neaizmirstot par trim pamatfunkcijām: ekonomisko, sociālo un ekoloģisko (Brzeziecki, 2021). Šie ir tikai daži mežsaimnieciskie un ekoloģiskie aspekti, kādēļ par stratēģijas ieviešanu un ietekmi jālemj dalībvalstīm, nevis Briseles ierēdņiem.

Vai Polija akceptēs šo kursu? Pašlaik viss liecina par ilgstošām un karstām diskusijām, ņemot vērā Polijas Eiropas Parlamenta deputātu darbību no valdošās partijas Likums un kārtība (PiS). Šie deputāti izsakās ļoti skeptiski par kursu kopumā, norādot, ka mūs sagaida divu ātrumu Eiropa, kas nozīmē, ka bagātākās valstis dzīvos vēl bagātāk, taču nabadzīgākajās dzīves līmenis vēl vairāk pazemināsies.

Polijas parlamenta vairākums, kā arī zemnieku pārstāvis Polijas prezidenta kabinetā Jans Kristofs Ardanovskis (Jan Krzysztof Ardanowski) brīdina par katastrofālajām sekām lauku reģioniem, būtiski ierobežojot saimnieciskās darbības iespējas lauksaimniekiem un mežsaimniekiem.

Izskatās, ka poļi sekos somiem un austriešiem, jo īpaši tādēļ, ka zemnieki un mežsaimnieki tradicionāli ir valdošās partijas PiS atbalstītāju kodols. Tādu zaudējumu PiS noteikti nepieļaus. Nav jāaizmirst, ka kopā ar PiS koalīciju veido arī partija Solidarna Polska(Solidārā Polija), kuras sastāvā ir vairāki Seima deputāti zemnieki.

Cerams, ka Polijas piemērs kļūs par iedvesmu arī Latvijai, kuras pozīcija būs izšķiroša vietējo mežsaimnieku un lauksaimnieku labklājībai, kā arī veiksmīgai valsts pastāvēšanai kopumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu”
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 2
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Lasīt citas ziņas
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Kartupeļu novākšana šogad sākta vēlāk nekā pērn 8
“Lai stāds būtu možs un vesels, ļoti būtisks ir selekcijas darbs!” Laima no “LVM Sēklas un stādi” dod padomus
Oktobrī sāks pieņemt atbalsta iesniegumus jaunajiem lauksaimniekiem 7
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
Kārlis Streips: Visiem tiem, kuri nobalsoja, gribu teikt malači. Un tiem, kuri tā nedarīja – tiešām nav kauns?
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Jānis Stībelis uzsāk akustisko koncertu sēriju
12:31
“Nebūtu slikti padomāt par ikgadēju premjera rotāciju,” tā domā eks-ministrs Veldre
12:30
Gripa – zināmais, mainīgais drauds!
12:20