Gunārs Igaunis ar sievu Rasmu.
Gunārs Igaunis ar sievu Rasmu.
Publicitātes foto

Gunāra Igauņa darbnīcā no koka top skanīgi brīnumi – kokles, bungas, cimbalas, cītaras, deguna flautas un pat muzikālās gultas 2

Juris Viļums, žurnāls “Baltijas Koks”

Gunārs Igaunis ir visai Latvijai pazīstams kā šova Dziedošās ģimenes dalībnieks, viņš tajā savulaik piedalījās ar savām daiļajām dāmām – sievu un trim meitām. Viņš pats veidojis apdares daudzām latgaliešu, tātad Latgales latviešu, tautasdziesmām, pusei Latvijas zināms kā mūzikas instrumentu kolekcionārs.

IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 45
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 132
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Tagad pie Gunāra jau apskatāma arī šmakoukas aparātu kolekcija un tūristi pavisam legāli te var pat kādu stiprā garduma kortelīti iegādāties un pārvest mājiniekiem pagaršošanai. Taču visam pāri Gunārs ir vienkārši aizraujošs stāstnieks.

Šoreiz nedaudz vairāk noskaidrosim tieši par viņa sastapšanos ar koku un to, kādi brīnumi top viņa darbnīcā: kokles, bungas, cimbalas, cītaras, deguna flautas… un, kā virsrakstā minēts, – pat muzikālās gultas.

Mūzikas uzņēmējs un dvēseles stīgu skaņotājs

CITI ŠOBRĪD LASA

Gunārs jau 1990. gadā kļuvis par diplomētu mūzikas pedagogu un līdz 2004. gadam apzinīgi nostrādājis skolā. Toreiz mūzikas kabinetos parasti bijušas tikai klavieres, vinila plašu, vēlāk CD atskaņotājs un viss.

Gan paša vajadzībām, gan arī pamazām citiem skolotājiem viņš sāka veidot dažādus mūzikas mācību līdzekļus, lai bērnus vieglāk un atraktīvāk ieaicinātu mūzikas pasaulē. Līdz kādu dienu sievai un arī pirmo reizi pats sev skaļi pateicis, ka vairs uz skolu neies.

Sākumā Gunārs un viņa toreizējais cīņu biedrs un iedvesmotājs Ilmārs Dreļs izgatavojuši metalofonus. Pamazām izveidojās uzņēmums Balt Harmonia, kura tāda paša nosaukuma tīmekļvietnē var apskatīt plašu instrumentu klāstu: metalofoni, ksilofoni, dažādu lielumu bungas, šamaņa bungas, velna bungas, tamburīni, visādi zvārguļi, klabatas, tridekšņi, vēja zvani, koka zvani, kurkšķi, tarkšķi, stabules, svilpes, stabuļflautas un deguna flautas – vienīgais mūzikas instruments, kuru šo rindu autors ir apguvis, lai varētu nospēlēt kādu melodiju, kā arī divpadsmit dažādu veidu stīgu instrumenti – Latgales 9, 11 un 13 stīgu kokles, Kurzemes 9 un 11 stīgu kokles, liras, cītaras un cimbalas, podziņcītaras, jau pieminētās skaņu gultas un vēl dažādi citi instrumenti. Paša taisītajiem instrumentiem Gunārs, protams, piedāvā arī apkopi.

Publicitātes foto

Ar koklēm saticies jau skolas gados, kad Viļānos leģendārais kokļu meistars Donāts Vucins (Donats Vucyns) ļaudīm rādījis kādus 4–5 savus darinājumus un interesentiem piedāvājis tos iegādāties. Interneta dzīlēs var atrast šādu viņa citātu: «Kotra kūkle ir kai bārns. Kotrai sovaiduoka skaņa, kotrai sovs liktiņs. Kūklis navar sataiseit, tuos var tikai radeit.»

Lielā mērā tieši Vucina paņēmienus šā instrumenta radīšanai par pamatu savai darbībai ņēmis arī Gunārs. Kaut ko noskatījis arī no citiem meistariem, klāt licis savu pieredzi un nedaudz arī eksperimentējis.

Ja pasaulē mūzikas instrumentu ražošanā pamatā izmantots eikalipts, mūsu pusē ir gana plašs koku klāsts – i lapu, i skuju. Bērzam esot laba un demokrātiska koksne, bet šajā frakcijā visu labāko materiālu paņem finiera ražotāji. Der arī kļava, osis, ozols. Osis gan esot nervozs – lokās, tāpēc jālīmē. Skanošo daļu gatavo no egles vai priedes. Gunāram šķiet, ka tieši priedei ir labāka vibrācija.

Publicitātes foto

Atminos, ka savulaik Gunārs stāstījis par vairākiem šķūnīšiem, kuru senie un labi izkaltušie kokmateriāli izmēģināti arī kokļu darināšanā. Bijusi tāda lieta. Bet tad arī jārēķinās ar papildu izmaksām, lai gaterim kompensētu beigtos zāģus naglu dēļ. Un izrādījies, ka pārāk sausa koksne mūzikas instrumentam arī nemaz nav laba. Gluži kā malkai, kurai vairs pavisam nav mitruma, – izdeg vienā mirklī un viss siltums vējā. Svarīgākais, lai koksne būtu izstaigājusi, lai neveidojas plaisas, un tad jau var sākt slīpēt to kokles dvēselīti. Tagad Gunāram arī pašam savi koksnes krājumi ir sagatavoti un tiek pakāpeniski papildināti.

Kas tās par iepriekš rakstā jau minētajām muzikālajām gultām? Par šo ražojumu Gunārs nesen ieguvis arī Rēzeknes novada uzņēmēju inovatīva produkta balvu. Lai gan pirmais šāds eksemplārs izveidots jau pirms astoņiem gadiem.

Toreiz Mirdza Liepiņa, dažādos veidos palīdzot grūtniecēm iemācīties atslābināties un tādējādi labāk sagatavoties svarīgajam dzīves brīdim, ieraudzīja kādā interneta resursā muzikālo gultu, sazinājās ar Gunāru un lūdza tādu uztaisīt. Pēc youtube.com redzētā parauga Gunārs tādu arī uzmeistaroja, pēc tam katru nākamo eksemplāru pilnveidoja.

Pēc būtības tā ir plakana koka virsma, uz kuras patiesi var atgulties, un tai apakšā ir uzvilktas un noteiktā tonalitātē uzskaņotas stīgas. Rezultātā mūzikas skaņa tiek ne tikai sadzirdēta ar ausi, bet arī praktiski ievibrēta jūsu ķermenī. Šis process ir ļoti nomierinošs un atslābinošs, uzlabo pašsajūtu.

Muzikālā gulta
Publicitātes foto

Tas var līdzēt cilvēkiem, kam kāds nerva gals ir atraisījies un pazaudējis saiti ar centrālo nervu sistēmu. Mierīga, harmoniska vibrācija plus laiks var palīdzēt tiem diviem nervu galiem atkal sastapties – palīdz atgūt kustības rokai, kājai, arī onkoloģijā.

Vai arī īpašo bērnu vecākiem, kam ir nepārtraukti un gadiem ilgi jābūt nomodā par savas atvases vajadzībām… Ja izdodas, ka bērns nomierinās uz stundu vai vismaz uz 30 minūtēm – daudziem tas jau ir liels sasniegums un cerība.

Arī psihologu cunftes pārstāvji ir interesējušies par muzikālo gultu ar to pašu mērķi – palīdzēt mūsdienu stresa nomāktajam cilvēkam nomierināties. Un tad jau viņš ir gatavs arī kaut ko uzklausīt no speciālista teiktā.

Arī Rēzeknes novada Gaigalavā pie Gunāra muzejā tagad ir tāda gulta kā eksponāts. Var uz vietas izmēģināt. Cits uzreiz saka: viņam tādu pašu vajagot, kādam tā atziņa atnāk ar laiku.

Krīzes laiku mācības

Gunārs īsi un kodolīgi raksturo uzņēmējdarbības pamatprincipu Latvijā: sākumā iemācies  pabarot sevi, tad valsti –nomaksāt visus nodokļus – un tikai tad vari kļūt par uzņēmēju un riskēt kādu pieņemt darbā.

Covid-19 laiks ir īpaši grūts mazajam uzņēmējam. Gunārs neslēpj, ka visus darbiniekus bija spiests atlaist. Vēl pērn uz Ziemassvētkiem bija pasūtījumi, bet janvārī tikai varējis nomaksāt algu sev un attiecīgi nodokļus par sevi valstij. Tagad pasūtījumu pavisam maz.

Mūzikas instrumentu darināšana ir gana šaura niša. Piemēram, skolā tie kalpos 10–20 gadu, tas nav kā ar datoru, kurš jāmaina ik pēc 3–5 gadiem. Ar savu produkciju Gunārs jau paguvis pa šiem gadiem apgādāt gana plašu auditoriju. Tagad tiek plānots vairākus mūzikas instrumentus no tīmekļvietnes izņemt un nedaudz sašaurināt piedāvājuma klāstu.

Publicitātes foto

Vēl jau jāņem vērā, ka pieaugusi konkurence. Piemēram, kokļu meistari Latvijā savulaik bijuši tikai kādi pieci, tagad Gunārs saskaitījis pat septiņpadsmit.

Starp citu, baltharmonia.lv vēl joprojām piedāvā pasūtīt un iegādāties arī dažādas bērnu koka rotaļlietas – konstruktorus, mazas virtuvītes… Apskatiet, novērtējiet un pasūtiet! Jā, tas arī nav pavisam lēts prieks, bet tā arī nav Ķīnas plastmasa.

Gunārs nodarbojas ar akordeonu remontēšanu. Tajos mūsdienās arī jau daudz plastikāta salikts, bet vecajiem – detaļas pamatā no buka (dižskābarža). Ķimerīgs darbs esot ar tiem akordeoniem, taču cenu starpība ir ļoti būtiska: jauns maksā vairākus tūkstošus, lietots ar defektiem – pāris simtus. Vajag saregulēt balsis, salabot mehāniku, un tāds atkal var ilgus gadus labi kalpot.

Diemžēl Gunārs kā mūziķis tagad arī nevar nekur spēlēt. Tiek gaidīta tūrisma sezona – lielā mērā ar cerību uz sava veida glābiņu. Pērn vasarā bijis daudz vietējo ceļotāju, kas Vidusjūras salas beidzot nomainīja pret Latgales ezeriem. Zināms, ka lielie autobusi braukt nevarēja, toties mašīnas zumēja kā bites. Tūrisma uzņēmējam darba vairāk, naudas mazāk, toties klientiem iespēja saņemt daudz personiskāku attieksmi.

Gunārs pauž savas domas, ka mazos lauku uzņēmējus šajā krīzes laikā izvilka tieši pašu Latvijas tauta – pilsētnieki, kas beidzot sadūšojās dzimto zemi apskatīt. Redzēs, kā būs ar ierobežojumiem šovasar…

Publicitātes foto

Gunāra Igauņa filozofija

Gunārs gatavs izteikt skarbu kritiku par valdības darbu, lai arī reizē pats filozofiski skatās uz pasaules norisēm un, cik var, cenšas visu izvērt caur joku. Citādi nevar.

Vai tad mūsu senčiem bijis viegli? Mūzika vienmēr iet talkā. Ne velti agrākos laikos kokli taisīja zemnieks pats – kādu dēli dabūja, stīgas tik piemeistaroja un jau varēja strinkšķināt priekš sevis. Ne jau koncertam. Ziemas vakarā tā varējis pameditēt, labi apdomāt, kurā laukā ko labāk sēt, kā tālāk darīt. Ne velti ir senais teiciens: «Kūkle nu Dīva, skrypka (vijole) nu valna, bungys nu suņa.» Ja kāds nezina, tad tieši šī dzīvnieka āda biežāk izmantota bungu pārvilkšanai.

Lai vijoli spēlētu, ir pamatīgi jātrenējas, kā lociņu turēt, kā stīgas valdīt, – tas vairāk skatuvei. Agrāk bijusi cita filozofija – pāris akordu noķer uz garmoškas (ermoņikām) un jau kādai dziesmai pavadījumu vari nospēlēt, tad vēl kādai… Tad prakse tiek iegūta kartupeļu talkās un cūku bērēs, līdz arī kādu gabalu vietējā večerinkā un tad jau visas kāzas varēja nospēlēt.

Arī Gunārs savus arodus apguvis pašmācības ceļā. Lasījis grāmatas, prasījis padomu. Jauno frēzi lietot iemācījās pa tālruni – caur paziņām dabūjis viena lietpratēja tālruņa numuru, tas veicis instruktāžu attālināti.

Gunārs ir pārliecināts, ka galvenais, lai cilvēkam ir iztēle. Skaistuma izjūta un loģiskais prāts. Agrāk jau nebija nekādu tehnikumu, kur amatu apgūt. Apsēdās, izdomāja un uztaisīja. Nu jā, protams, vēl svarīgi, lai rokas augtu no pareizās vietas. Augstskolas diploms nedod gudrību, tikai indulgenci kļūdu taisīšanai. Dzīves pieredze ir daudz svarīgāka.

Gunārs dzīvē daudzas lietas ir sācis no nulles. Tā teikt: nav baidījies lēkt nezināmajā. Savulaik arī piekritis trīs gadus nostrādāt Saeimā.

«Ja tev piedāvā kādu darbu, tātad tu vari to paveikt! Vismaz viens cilvēks tam jau tic, jānotic tev pašam, un tad jau puse darba būs padarīta. Un, ja tas ir jēgpilni, tad ir jādara!» tā skan Gunāra viedie vārdi.

Publicitātes foto

Savas uzņēmējdarbības sākumā Gunārs šajā pusē pirmais bankā dabūja kredītu kā mūziķis. Amata brāļiem tas bijis liels pārsteigums, un nu viņam nācās veikt arī bankas konsultanta funkcijas.

Plašā seno mūzikas instrumentu kolekcija atnākusi lielā mērā pati – «pie miskastes vectēva bajānu žēl nomest, labāk atvedīs Gunāram». Tad pamazām arī piemeklējis klāt ko interesantāku, braucis pat uz Liepāju pēc retākiem eksemplāriem un ja cena demokrātiska.

Pirms pāris gadiem apkārtnē salasīti arī šmakoukas aparāti (citur Latgalē saka arī šmakovka – lai tas jūs nemulsina). Ciemiņiem uzreiz āķis lūpā. Ja jau mūzikas instrumentus var iemēģināt, gribas arī nogaršot kaut ko no vietējā šķidrā kulinārā mantojuma.

Nācās atkal visu izpētīt – kā licenci dabūt, kā akcīzes nodoklis maksājams, PVN, ienākuma nodoklis… Ja neražo cisternām, tad nekāda peļņa nesanāk, bet tūrismam gan der ļoti labi un tagad pat vietējā pagasta veikalā var nopirkt Bykovas šmakouku (tas ir senais Gaigalavas nosaukums).

Ja sanāk braukt garām un neviena no Igauņu saimes nav uz vietas, vismaz ieskrieniet vietējā bodē un paņemiet vietējo mantu skumju remdēšanai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 45
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 132
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 89
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 5
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 101
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 12
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 32
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 5
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”?
15:52
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna
15:26
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
15:19
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 25
3 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 29
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 76
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 54
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 10
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 45
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 5
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 3
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Baltkrievijas režīma darbību atzīst par hibrīduzbrukumu 35
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Austrumu slimnīcas darbinieku ģērbtuvē izcēlies ugunsgrēks 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
BKUS speciāliste: Dažiem bērniem veselības problēmas saglabājas arī pēc Covid-19 pārslimošanas 15
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 89
8 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Cerība, ka šī Saeima pieņems referendumu likumu, kas neizdevās pieciem iepriekšējiem sasaukumiem 16
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 92
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 70
23 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
18 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos! 18
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 10
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 256
1 diena