Dzīvnieku apgrauzti kociņi.
Dzīvnieku apgrauzti kociņi.
Foto no Agro Tops arhīva.

Praktiski ieteikumi jaunaudžu aizsardzībai no briežu dzimtas dzīvniekiem 1

Jaunaudžu aizsardzības pasākumi un veidi ir dažādi, tie atkarīgi no koku augstuma, kā arī meža īpašnieka izvēles un spējām. LVM jaunaudžu aizsardzībai lielākoties izmanto augu aizsardzības līdzekļus (AAL) jeb repelentus ar dzīvniekiem nepatīkamu aromātu vai garšu, ko dzīvnieks sajūt, apēdot apstrādāto stādu, gan dažādus mehāniskus aizsarglīdzekļus, kas galvenokārt kalpo kā šķērslis, lai dzīvnieks netiktu pie aizsargātās kociņa daļas. LVM vairāk nekā 90% aizsardzības pasākumu veic tieši priežu jaunaudzēs.

Atjaunoto platību aizsardzība

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 67
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 90
20 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 56
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Teritorijās, kur meža dzīvnieku ir daudz, jaunaudzes aizsardzība ir jāveic jau pirmajā gadā no kociņu iestādīšanas līdz brīdim, kad tas ir sasniedzis tādu augstumu, kāds briežu dzimtas dzīvniekam vairs nav interesants.

Rudenī jau domājam par pavasarī iestādītas priedītes aizsargāšanu. Primāri nepieciešams aizsargāt centrālā dzinuma pumpuru. To nokožot, tiek apdraudēta kociņa tālāka augšana, tādējādi tas var iznīkt. Tāpēc kociņu galotnes apstrādā ar repelentiem. Aizsardzībai tiek izmantoti divu veidu līdzekļi – ar nepatīkamu smaržu un nepatīkamu garšu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Centrālā dzinuma pumpuru ieteicams aizsargāt līdz brīdim, kad kociņš ir sasniedzis 1–1,5 m augstumu. Šāda augstuma kociņu aizsardzībai no briežu dzimtas dzīvnieku bojājumiem izmanto repelentus Cervacol Extra un WAM Extra, kurus uz koka galotnes uzklāj ar roku, vai arī Plantskydd un Trico, kurus uz kociņa uzsmidzina ar rokas vai muguras miglotāju.

Jaunaudžu stumbru aizsardzība

Jaunaudzēs, kuru vidējais augstums ir 2 metri un augstākas, aizsargā mērķa jeb nākotnes kokus. Koku aizsardzībai var izmantot gan repelentus, gan dažādus mehāniskos aizsardzības līdzekļus. LVM praktizē aizsargāt priežu stumbrus ar repelentu Trico, to uzpūšot starp zaru mieturiem, kā arī stumbru aizsargspirāles. Tās tiek uztītas uz koka stumbra bezzaru daļas, neļaujot piekļūt stumbra mizai. Šādi aizsardzības uzvalki neļauj briežiem un aļņiem atstāt savu zobu nospiedumus koka stumbrā.

LVM praktizē priežu jaunaudžu aizsardzību aptuveni līdz divu triju metru augstumam. Briežu dzimtas dzīvniekiem zūd interese par augstākiem kokiem, jo tiem no apakšas veidojas kreves miza, kura nešķiet pievilcīga no barības viedokļa.

Dažāda augstuma audžu aizsardzība

Gadījumos, kad audzes augšana noritējusi nevienmērīgi, vienā platībā nepieciešams aizsargāt gan centrālā dzinuma pumpuru, gan garākiem kokiem tā stumbru. Jaunajam kokam atsevišķās stumbra vietās vairs nav skuju, tāpēc briežu dzimtas dzīvniekiem arvien vairāk interesē tieši koka miza un sānu dzinumi, nevis centrālais pumpurs. Šādam aizsardzības veidam vispiemērotākie repelenti ir tie, kurus uz kociņa uzklāj, izmantojot rokas vai muguras smidzinātājus, un tie atbaida briežu dzimtas dzīvniekus no platības ar savu smaržu.

Pieejamie AAL jeb repelenti

Pašlaik LVM lieto visus četrus Latvijā reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus – Cervacol extra, WAM Extra, Trico un Plantskydd.

Cervacol ekstra (attēlā) un WAM Extra ir smērējamas pastas, kuru sastāvā ir līmviela un silikāta smiltis, kas dzīvniekam, to nobaudot, rada nepatīkamu sajūtu – smilts klātbūtni mutē, tādējādi dzīvnieks neturpina postīt jaunaudzi. Ar repelentu apstrādā centrālo galotnes dzinumu aptuveni 5–10 cm no augšas. To lieto 2–3 kg uz 1000 stādiem atkarībā no koku sugas. Uz kociņiem tas saglabājas no apstrādes brīža līdz nākamā veģetācijas perioda vidum. Repelentu lieto rudenī pēc veģetācijas beigām ik gadu, kamēr kociņi izaug līdz pusotram metram.

Plantskydd (attēlā) sastāvā ir sausās asinis – pulveris. Līdzeklis atbaida dzīvniekus ar specifisku smaku, kas tiem asociējas ar plēsēju klātbūtni. Ar 1 kg pietiek 1000 kociņu aizsardzībai.

Aizsardzības līdzeklis Trico (attēlā)ir lietošanai gatava ūdens emulsija uz aitu tauku bāzes. Preparāts darbojas kā atbaidīšanas līdzeklis, balstoties uz izmantotajām smaržvielām un garšas piedevām. Lieto 10–20 litrus uz hekt­āru atkarībā no kociņu izmēra.

Visi AAL jaunaudzēs tiek izmantoti vairākus gadus pēc kārtas, tādā veidā pasargājot platībās augošos kokus no bojājumiem un nokošanas.

Alternatīva – aitas vilna, klipši un žogs

Jau ierasto repelentu vietā vairākās LVM teritorijās tika izmēģināta jauna metode, aizgūstot to no Polijas mežsaimniecības prakses, – aitas vilnas uzlikšana uz centrālā pumpura vai lielākās jaunaudzēs starp mieturiem. Aitas vilnai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar repelentiem – to var uzklāt jebkuros laikapstākļos, tā nezaudēs efektivitāti un ir lēta. Savukārt klasiskie AAL ir jālieto sausā laikā ar gaisa temperatūru virs 0 °C.

Aitas vilna tika izmēģināta vairākos LVM reģionos pārdesmit hektāru platībās un dažāda augstuma jaunaudzēs. Lielākā problēma izrādījās tās nostiprināšana uz koka, visgrūtāk to ir uzlikt vienu divus gadus vecās jaun­audzēs. Tomēr pēc pirmajiem novērojumiem ir apstiprinājusies tās efektivitāte, jo vilnas matiņu klātbūtne mutē dzīvniekiem nepatīk, tāpat arī nepatīk vilnas specifiskais aromāts.

Vēl viens no iespējamiem risinājumiem stādu galotņu aizsardzībai ir dažādu krāsu plastmasas klipši. Tos var viegli uzlikt, un, kopjot jaunaudzes, tie ir viegli pamanāmi. Turklāt tos varot lietot vairākkārt. Pārsvarā klipšus izmanto tieši egļu jaunaudžu aizsardzībai.

Efektīvs, bet samērā dārgs jaunaudžu aizsardzības paņēmiens ir platību iežogošana. Vērtējot atjaunoto platību lielumu un dzīvnieku bojājumu risku, LVM pēdējos gados ir ierīkojis trīs aizsargžogus.

Eksperiments ar galotņu sietu

Arvien tiek meklētas jaunas un efektīvākas metodes un veidi, lai pasargātu jaunos kokus no bojājumiem. Tā LVM Dienvid­kurzemes reģionā tika pārbaudīta jauna metode jaunaudžu aizsardzībai – rudenī tika uzvilkts aizsargsiets mazo priedīšu galotnēm.

Pavasarī apsekojot eksperimentālo platību, secinājām, ka brieži šeit ir viesojušies, jo sānu zari jaunajām priedītēm vietumis bija apkosti, tomēr galotnītes aizsargsiets bija nosargājis un jaunie dzinumi veiksmīgi varēs turpināt augt, veidojot veselīgu koku. Pirmās atziņas par šīs metodes efektivitāti ir pozitīvas.

Eksperimentam turpinoties, pievienojas secinājumi pēc vasaras, kas vairs nav tik pozitīvi, jo iepriekšējā rudenī uz priežu galotnītēm uzvilktos sietus vasaras saule bija saēdusi, sieti daļēji sadrupuši. Lai gan priedītes no briežu bojājumiem bija pasargātas, aizsardzība nostrādājusi tikai vienu ziemu. Pašlaik mežkopji meklē līdzīgus sietus, bet no biezāka materiāla, jo optimāli būtu, ja šādi sieti kalpotu 2–3 gadus, tādā veidā reizē arī nodrošinot stumbru aizsardzību starp apakšējiem mieturiem.

Mežsaimnieciskie pasākumi jauno stādījumu aizsardzībai

Meža īpašnieks var ierobežot dzīvnieku bojājumus, ne tikai veicot atjaunoto platību aizsardzības pasākumus, bet arī īstenojot vairākas mežsaimnieciskās darbības, ilgtermiņā radot papildu barības bāzi meža dzīvniekiem un pasargājot mērķa kokus no bojājumiem.

Piemēram, veicot jaunaudžu kopšanu, saglabā līdz 2 metrus augstas pameža koku un krūmu sugas (pīlādži, kārkli, ozoli, oši, liepas, kļavas u. c.), kas netraucē mērķa sugas koku augšanai. Šos kokus dzīvnieki bieži bojā, tāpēc tie atkal izdzen jaunus dzinumus, kurus atkārtoti apkož.

Vēl viens veids – veicot priežu jaunaudžu kopšanu, saglabā mērķa sugas bojātos kokus, kas netraucē mērķa sugas veselo koku augšanai. Šos bojātos kokus meža dzīvnieki mēdz atkārtoti apgrauzt, tādā veidā var mazināt bojājuma risku pārējiem audzē augošiem veselajiem kokiem.

Arī veicot krājas kopšanas cirtes, iesaka saglabāt pameža un paaugas kokus, krūmu grupas vai joslas (pīlādži, apses, kārkli, ozoli, oši, liepas, kļavas u. c.), kas neapdraud mežizstrādes darba drošību un kvalitāti. Šādas koku un krūmu grupas vai joslas kalpo gan kā papildu barības bāze, gan kā patvērums dzīvniekiem.

Savukārt veicot vienlaidus atjaunošanas cirti no oktobra līdz martam, sagatavotās enerģētiskās koksnes zaru kaudzes ir vērtīgi saglabāt cirsmās nepievestas līdz pavasarim. Bieži novērots, ka medījamie dzīvnieki regulāri barojas ar kaudzēs sakrautiem zariem, īpaši apšu un priežu, tos vēlams atstāt virspusē.

Problēmas risinājums – daudzpusībā

LVM apsaimniekotajā teritorijā 2019. gadā atjaunoto meža platību aizsardzība pret meža dzīvnieku postījumiem veikta vairāk nekā 16 000 ha lielā platībā, jaunaudžu stumbru aizsardzības pasākumi – teju 3500 ha platībā. Ar katru gadu platību skaits, ko nepieciešams apstrādāt pret dzīvnieku bojājumiem, palielinās. Nodarītie bojājumi pieaug proporcionāli dzīvnieku populācijas pieaugumam, bet, palielinot nomedījamo dzīvnieku skaitu vien, problēma netiks atrisināta. To jācenšas atrisināt daudzpusīgi – izmantojot pēc iespējas efektīvākus augu aizsardzības līdzekļus, izglītojot un motivējot medniekus un padarot efektīvāku arī pašu mežsaimniecības procesu.

Pieredze liecina, ka aizsardzības līdzekļi palīdzēs aizsargāt jaunaudzes gadījumos, kad meža dzīvnieku blīvums būs optimāls. Tādēļ meža īpašniekiem jāsadarbojas ar vietējiem mednieku kolektīviem un jānoslēdz medību tiesību nodošanas vai nomas līgumi. Tikai kopīgiem spēkiem varēs pasargāt jaunaudzes no meža dzīvnieku bojājumiem.

Visefektīvākais risinājums dzīvnieku skaita regulēšanai ir medības, ievērojot gan mednieku, gan mežkopju intereses.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 12
1 diena
LA
LA.LV
Laukos
Mēslojuma deficīts pavasarī var apgrūtināt darbu lauksaimniekiem un samazināt ražu 12
2 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 11
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 8
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 67
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 90
19 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 56
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 126
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 252
2 dienas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 56
Nedēļa
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 55
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
25. novembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
24. novembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 5
23. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
23. novembris, 2021
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem
40 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lidosta “Rīga” pakāpeniski atsāk darbu 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kur Latvijā snidzis visvairāk un konstatēta biezākā sniega sega?
34 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
1 stunda
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu
54 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 10
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Sestdien Latvijā gaidāma neliela līdz mērena snigšana 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 183
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 60
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 126
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 15
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 8
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
22 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 29
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pirmo reizi vēsturē galvaspilsētā izsludināts sarkanais brīdinājums par ekstremāli stipru snigšanu 48
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska
12:01
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts
11:43
LE
LETA
Ziņas
Kur Latvijā snidzis visvairāk un konstatēta biezākā sniega sega?
11:20