Foto: Bankrx/SHUTTERSTOCK

Kā pārdot kopīpašumu. Vai kaimiņiem pieder pirmpirkuma tiesības vai arī var ar viņiem nerēķināties? 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Man pieder pusmāja ar tai piegulošo zemi. Vēlos to pārdot. Juridiski skaitās kopīpašums. Vai man šo savu pusmāju ir pienākums vispirms piedāvāt kaimiņiem?

Vai viņiem pieder pirmpirkuma tiesības vai arī varu ar kaimiņiem nerēķināties un pārdot citam interesentam?
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja man ir pienākums savu pusmāju piedāvāt vispirms kaimiņiem, kā to pareizi izdarīt – vai pietiek ar mutisku uzprasīšanu? VALDEMĀRS K.

Sertificēta nekustamā īpašuma aģente, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas biedre Vineta Pčelina skaidro, ka šādos gadījumos pirmpirkuma tiesību izmantošanā piemērojams vispārējais regulējums, kas noteikts Civillikuma 2060.–2063. pantā. “Tas nozīmē, ka sev piederošo nekustamo īpašumu varat brīvi piedāvāt iegādāties jebkuram interesentam.

Kad ar pircēju būsiet vienojušies par nekustamā īpašuma pārdošanas noteikumiem un parakstījuši pirkuma līgumu, tad gan ir pienākums piedāvāt to iegādāties pārējiem kopīpašniekiem.

Piedāvāt nopirkt jūsu kopīpašuma daļu kopīpašniekiem varat pats, katram kopīpašniekam pret parakstu iesniedzot parakstītā pirkuma līguma kopiju vai palūdzot to izdarīt zvērinātam notāram, kas kopā ar pavadvēstuli to pa pastu nosūtīs pārējiem kopīpašniekiem uz viņu deklarētajām dzīvesvietas adresēm.”

Ja kāds no kopīpašniekiem vēlas savas tiesības izmantot, viņam jāizpilda tie paši nosacījumi, ko piedāvā jaunais pircējs, jo pirmpirkuma tiesības nedod nekādas priekšrocības pirmpirkuma tiesīgajam attiecībā uz pirkuma cenu vai citiem pārdošanas nosacījumiem.

“Kopīpašnieks šo tiesību var izmantot, par to paziņojot pārdevējam divu mēnešu laikā pēc tam, kad saņemts piedāvājums īpašumu izpirkt. Ja atbilde šajā termiņā netiek saņemta, tas nozīmē, ka kopīpašnieki savas tiesības zaudē. Gadījumā ja jūs savu īpašuma daļu pārdosiet un par to neinformēsiet pārējos kopīpašniekus, viņiem ir tiesības gada laikā pēc pircēja īpašuma tiesību reģistrācijas zemesgrāmatā izmantot savas izpirkuma tiesības uz pārdoto kopīpašuma daļu,” stāsta Vineta Pčelina.

Ja kopīpašumam būtu veikta faktiskā sadale un tie Valsts zemes dienestā un zemesgrāmatā tiktu reģistrēti kā atsevišķi īpašumi, tad pārējiem īpašniekiem pirmpirkuma tiesības nebūtu jājautā. “Tāpat, ja ar pārējiem kopīpašniekiem būtu parakstījuši koplietošanas līgumu, kurā noteiktu kopīpašuma lietošanas kārtību, kā arī būtu iekļāvuši punktu, ka gadījumos, kad notiek kādas kopīpašuma daļas atsavināšana (pārdošana) trešajām personām, kas nav kopīpašnieks, visi atsakāties no pirmpirkuma tiesībām un reģistrējuši šo līgumu zemesgrāmatā, tad nebūtu jāgaida pārējo kopīpašnieku atteikums,” skaidro nekustamā īpašuma aģente.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.