Shutterstock ilustrācija

Kā pareizi šķirot atkritumus? 7 padomi, ko vajadzētu ievērot 0

Daļai Latvijas iedzīvotāju atkritumu šķirošana jau kļuvusi par ierastu ikdienas darbību, savukārt tikko šķirot sākušajiem parasti rodas dažādi jautājumi. Tad lieti noderēs padomi, ko tieši drīkst mest šķirojamos konteineros.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
TV24
Tavars: “Bailēs no militāriem draudiem pietiekoši situētas ģimenes pieņem lēmumu pārcelties tālāk no iespējamās frontes līnijas”
“Neviens nezina, kā viņu ārstēt…” izmisusi ģimene lūdz sabiedrības atbalstu mazā Roberta ārstēšanai
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk neizpratni un jautājumus rada dažādu veidu plastmasas un stikla izstrādājumu šķirošana, kā arī atkritumu sagatavošana izmešanai konteinerā, norāda vides speciāliste Rudīte Vesere. Lūk, 7 padomi, ko vajadzētu ievērot.

1. Šķiroto atkritumu konteinerā nedrīkst iemest netīru iepakojumu. Galvenais priekšnosacījums, lai atkritumus varētu pārstrādāt, – tiem jābūt tīriem. Slapjš, netīrs papīrs vai trauki ar ēdiena pārpalikumiem pārstrādei nederēs. Iepakojumi ar pārtikas paliekām ne vien rada nepatīkamu smaku, bet arī var sabojāt visu konteinera saturu. Netīrs, taukains vai samircis papīrs pārstrādes procesā var ietekmēt jaunā produkta kvalitāti – pārstrādātais papīrs var kļūt pleķains vai pat caurs.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Atkritumi jāsaplacina. Šķirotos atkritumus saplacinot, tiek ieekonomēta vieta mājās un konteinerā, līdz ar to konteineru iespējams retāk iztukšot, nav jāpārvadā gaiss. Piemēram, vienas nesaplacinātas dzēriena pudeles vietā var uzglabāt četras saplacinātas, līdz ar to atkritumus no mājām varēs nest četras reizes retāk.

3. Atkritumi jāiepako caurspīdīgā maisā. Ja dalītās vākšanas konteinerā izmests aizsiets necaurspīdīgs maiss, veicot pirmpārbaudi, atkritumu savācējs nevar pārliecināties par tā saturu. Lai izvairītos no šādiem pārpratumiem, šķirotos atkritumus vislabāk izmest caurspīdīgā vaļējā maisā vai sakrāt lielā somā, pie konteineriem sašķirot, bet somu izmantot atkārtoti.

4. Stikla konteinerā nedrīkst mest saplēstus traukus. Drīkst mest stikla pudeles, burkas bez vāciņiem, mēbeļu un fotorāmīšu stiklu, bet nedrīkst: traukus, logu stiklus un smaržu pudelītes, jo tiem tiek pievienotas piedevas, kas stiklu padara izturīgāku un dzidrāku, bet pārstrāde ir apgrūtināta.

5. Papīra konteinerā – bez sulas un piena pakām. Šķirojot papīru, svarīgi atcerēties, ka pārstrādei nav derīgs laminēts papīrs un lielākā daļa dzērienu iepakojumu, jo tie parasti ir kompozītmateriāli, kas pārstrādes procesā nav izmantojami. Dzērienu paku korķīšus un iestrādātās plastmasas daļas ieteicams atdalīt un izmest plastmasai paredzētajā konteinerā. Savukārt par skavām nav jāuztraucas – tās tiks atdalītas pārstrādes gaitā.

6. Foliju pie skārdenēm nedrīkst. Plastmasai paredzētajos konteineros drīkst izmest arī skārdenes, konservu kārbas, burku vāciņus, atslēgas un citus metāla izstrādājumus, bet nedrīkst – foliju, kas diemžēl nav pārstrādājams materiāls. Arī lielākā daļa čipsu paku tāpat kā folija nav pārstrādājamas.

7. Rotaļlietas nedrīkst mest plastmasas konteinerā. Rotaļlietas un citus sadzīves priekšmetus bieži vien nav iespējams izmantot atkārtotai pārstrādei. Lai saprastu, vai plastmasas izstrādājums tiek pieņemts pārstrādei, ieteicams noskaidrot plastmasas materiāla veidu – tas norādīts uz iepakojuma ar īpašu marķējumu: no bultiņām veidotā trijstūrī ietverts cipars, zem kura var būt arī materiāla nosaukuma apzīmējums. Visbiežāk pārstrādei pieņem 1 (PET), 2 (HDPE) un 4 (LDPE) apzīmējuma materiālus. Pārstrādāt iespējams arī citus plastmasas veidus: 3 (PVC), 5 (PP), 6 (PS), 7 (OTHER).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.