Foto: Marcela Novotna/SHUTTERSTOCK

Kā vispareizāk uzbūvēt melno pirti? 3

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Kā vispareizāk uzbūvēt melno pirti? AIGARS K.

Pirts celtniecība ir vienlaikus gan sarežģīts, gan samērā vienkāršs process, īpaši melnās pirts gadījumā, kur šķietami vienkāršā konstrukcija jāsamēro ar ugunsdrošību. Melnās jeb dūmu pirts gadījumā dūmi no apkures ierīces – akmeņu krāvuma izplūst tieši pērtuves telpā un no pirts izplūst pa durvīm, speciālu lūku sienas augšējā daļā vai jumtā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jebkuras ēkas, arī melnās pirts celtniecība jāsāk ar plānošanu un vietas izvēli. Savulaik šādas pirtis cēla pie dīķīša vai upītes un pietiekami drošā attālumā no dzīvojamajām un saimniecības ēkām. Līdzīgi būtu jārīkojas arī mūsdienās.

Guļbaļķu vai koka karkass

Nākamā izvēle – guļbaļķu vai koka karkasa būve. Pirmajā gadījumā pirtiņas būvniecību vislabāk uzticēt kādam uzņēmumam, kas izgatavo un uzstāda guļbūves konstrukcijas. Baļķu apstrādei un montāžai nepieciešamas specifiskas zināšanas un iemaņas, kā arī atbilstīga tehnika. Līdz ar to ēka būs droša, kvalitatīva un funkcionēs, kā tas paredzēts.

Otra iespēja – izvēlēties koka karkasa būvi, kurā karkasu apšuj ar dēļiem un piepilda ar elpojošu siltinājuma materiālu.

Lai kāda būtu pirts konstrukcija, bez pērtuves noteikti jāparedz telpa, kur noģērbties un atstāt apģērbu.

Jumta segums

Būtisks ir arī jumta segums. Ņemot vērā ēkas specifiku, nevajadzētu izraudzīties sintētiska materiāla jumta segumu, jo lielākoties tie ir degoši un sakarstot izdala veselībai kaitīgas vielas. Tradicionāli melnajai pirtiņai klāj koka lubiņu jumtu. Taču labs risinājums ir arī betona vai keramikas dakstiņi, vienīgi šie materiāli ir smagi, tāpēc nepieciešamas atbilstīgas nestspējas jumta konstrukcijas.

Pareizi ierīkoti pamati

Kā jebkurai citai būvei, arī pirtiņai nepieciešami pamati. Jāielāgo, ka pamatam, uz kura būs pirts akmeņu krāvums, jābūt stabilam un nesasaistītam ar pirts pamatiem dažādas termiskās slodzes dēļ. Betonētais krāvuma pamats nedrīkst saņemt tiešu karstumu no kurtuves un akmeņiem.

Šajā vietā jābūt, piemēram, šamota ķieģeļu oderējumam. Labs risinājums – uz betonētās virsmas ierīkot māla un šamota ķieģeļu kurtuves vietu, virs kuras metāla rāmī veido akmens krāvumu. Nepieciešams arī čuguna katls, kurā uzkarsīs ūdens.

Reklāma
Reklāma

Akmeņu krāvumam jābūt norobežotam, lai nejauši nepieskartos uzkarsētajiem akmeņiem.

Grīda – klona vai betona

Melnajā pirtī tradicionāli nav elektrības un ūdensvada. Ūdeni pienes un mazgāšanās notiek turpat pērtuvē. Šajā gadījumā ūdens līst uz grīdas, tāpēc grīdai jābūt ar kritumu un ūdens izvadu no pirts telpas. Protams, var ierīkot māla klonu, caur kuru ūdens iesūksies gruntī. Uz grīdas jānovieto koka redeles, lai nesaltu kājas.

Tradicionāli melnajām pirtīm ieejas durvīs ierīko augstus sliekšņus, kas veicina vēlamo dūmu cirkulāciju. Tāpat durvis ir salīdzinoši zemākas, lai kavētu siltuma izplūšanu no telpas. Konstrukcijā virs kurtuves var paredzēt dūmu uztvērēju, kas palīdz dūmiem izkļūt no ēkas caur tam paredzēto lūku sienā vai griestos.

Pirts akmeņi

Ļoti svarīga ir arī akmeņu izvēle. Pirtnieks Ojārs Bistrovs no Lielvārdes iesaka nepārcensties ar pirtskrāsns un līdz ar to akmens krāvuma izmēriem. Tiem jābūt samērojamiem ar pērtuves platību. Ja krāsns un akmens krāvums būs par lielu, pērtuvē nevarēs uzturēties – tajā vienkārši būs par karstu.

Ja plānots akmeņus salasīt uz lauka vai izcelt no ūdens, jāizvēlas akmeņi ar iespējami smalkāku struktūru. Tie būs blīvāki, smagāki un labāk saglabās siltumu. Piemēram, lielgraudu granīta gabali nebūs piemēroti – tie plīsīs un drups, ātris atdzisīs.

Nav ieteicams izvēlēties akmeņus ar dažādu citu minerālu ieslēgumiem, dzīslām. Dažādi minerāli karstumā izplešas atšķirīgi, un šāds ieslēgums var akmeni pārplēst.

PADOMS

Ir vairākas metodes, kā noteikt, vai akmens der pirtij. Piemēram, der akmeņi, kas vēlā vakarā pēc saulainas dienas vēl ir silti. Var nolikt akmeņus zālē un no rīta vērot, uz kura ātrāk nožūs rasa. Vajadzīgs akmens, kurš uzsilst un pēc iespējas ilgāk saglabā siltumu.

KONSULTĒJIS SIA VIDZEMES KOKA MĀJAS VALDES LOCEKLIS JĀNIS BROKĀNS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.