Foto – Zanda Birze

Kad ir labākais laiks ceriņu krūmu apgriešanai 0

“Kad un kā labāk apgriezt ceriņu krūmus, lai tie būtu kompaktāki, kuplāki un vairāk ziedētu, – tagad izaugušas garas maikstes ar dažiem ziediņiem galos.” Antra Gulbenē

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

– Šādiem pāraugušiem ceriņiem vajadzīga atjaunojošā griešana. To dara pavasarī pirms pumpuru plaukšanas, – skaidro dārzniece Maruta Kaminska.

Kā pirmo darbu dārzniece iesaka izretināt mazos, sīkos dzinumus, jo šie nīkuļi tikai atņem krūmam spēku, apgrūtina kopšanu un nekādi ziedētāji nebūs. Cerā atstāj kādus piecus spēcīgākos stumbrus. Izvēlas tā, lai uz visām pusēm veidotos harmonisks krūms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stumbrus negriež līdz zemei, bet atstāj 30–40 cm augstus, tad krūms atjaunosies ātrāk. Populāra kļūda ir nocirpt visus dzinumus līdz zemei. Tas augam ir milzīgs stress. Ar laiku šādi apstrādāts ceriņš ataugs, taču tas notiks daudz lēnāk, dzinumi nāks daudz un vārgi, cits citu nomāks. Vecs krūms var arī neatjaunoties.

Pēc atjaunojošās griešanas tajā gadā ziedu nebūs. Skaista ziedēšana gaidāma pēc gada vai diviem.

– Jārēķinās, ka ceriņam regulāra vainaga veidošana nepatīk, – novērojusi dārzniece. Ziedēšanu skaistāku padarīs arī tas, ja vecos ziedus izgriezīs (gan glītāk izskatīsies, gan sēklu veidošanās augam neatņems spēku). Ja vēlas saglabāt kompaktāku vainagu, tad garākajiem dzinumiem tūliņ pēc noziedēšanas augšējo zaru dakšiņu izgriež, lai labāk attīstās apakšējie blakusdzinumi. Skaistākie ziedi veidojas no galotņu pumpuriem.

Acotajiem ceriņiem zema apgriešana nederēs. Nogriežot pārāk zemu, nāks potcelma atvases, turklāt tā var nogriezt to auga daļu, kur uzpotēta šķirne. Vecus acotos ceriņus atjauno, atstājot krietnu gabalu virs koku savienojuma vietas (1–1,5 m augstu atkarībā no šķirnes lieluma), vainagu veido no dzinumiem, kas nāks no snaudošajiem pumpuriem.

Šādi par koku var padarīt arī patsakņu ceriņkrūmu, atstājot tikai vienu stumbru un pārējās atvases, kas nāk no zemes, regulāri nopļaujot. Veci, eleganti savērpušies ceriņstumbri ar veidotiem vainagiem redzami arī skaistākajos Rīgas skvēros (piemēram, pie Operas un baleta teātra, aiz Nacionālā mākslas muzeja).

Reklāma
Reklāma

Nereti aizmirst, ka arī ceriņiem vajag mēslojumu, lai tie augtu spēcīgi un ziedētu. Krūma apdobei pavasarī ieteicams uzlikt kompostu. Noteikti mēslo pēc atjaunojošās apgriešanas. Vislabāk augiem patiks organiskais mēslojums. Ja tāda nav, var lietot pavasarī lietojamos kompleksos mēslus.

‘Sensation’. Foto – Sandra Ruska
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.