Demonstrācija pret dīzeļauto aizliegumu Štutgartē 19. janvārī ar saukļiem: “Apturiet darba vietu slepkavu!”
Demonstrācija pret dīzeļauto aizliegumu Štutgartē 19. janvārī ar saukļiem: “Apturiet darba vietu slepkavu!”
Foto: Abdelwaheb Omar/IMAGESLIVE/SCANPIX

Kam nekaitē dīzelis: plaušām vai autokoncerniem? 0

Atsevišķas Vācijas pilsētas pakāpeniski ievieš iebraukšanas ierobežojumus veciem dīzeļauto, lai mazinātu gaisa piesārņojumu. Tikmēr plaušu ārstu grupa pauž šaubas par ES noteiktajām slāpekļa dioksīda normām: tās esot par bargu, kaitīgums veselībai pārspīlēts.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Vai gaidāms masveida dīzeļdzinēju aizliegumu vilnis, kas no Vācijas pārsviedīsies uz citām valstīm, ievadot revolūciju autoindustrijā un strauju dīzeļdzinēju galu?

Šādas bažas pagājušā gada sākumā daudzviet Eiropā uzjundīja Vācijas Federālās administratīvās tiesas lēmums dīzeļdzinēju lietā. Tiesa apstiprināja, ka Vācijas pašvaldībām ir tiesības savā teritorijā liegt iebraukt automobiļiem ar dīzeļmotoriem, ja citi paņēmieni slāpekļa dioksīda piesārņojuma mazināšanai ir izsmelti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienpadsmit mēnešus pēc sprieduma pasludināšanas var secināt: lai gan to pilsētu un ielu skaits, kurās tiek ieviesti vai plānoti dīzeļdzinēju ierobežojumi, pamazām pieaug, prognozes par aizliegumu masveidību nav piepildījušās.

Vienīgā Vācijas pilsēta, kurā līdz šim pilnvērtīgi ieviesti dīzeļdzinēju ierobežojumi, ir Hamburga – turklāt arī tur tikai divās ielās. Kopš 2018. gada jūnija pa tām liegts pārvietoties vieglajām un kravas automašīnām, kas neatbilst “Euro 6” emisijas standartiem.

Savukārt vienīgā pilsēta, kur stājies spēkā ierobežojums vecākām dīzeļdzinēju automašīnām iebraukt ne tikai atsevišķās ielās, bet gan visā pilsētas centrā jeb tā dēvētajā vides zonā, ir Štutgarte. Patlaban ierobežojums vēl attiecas tikai uz iebraucējiem jeb autovadītājiem, kuri nav Štutgartes pastāvīgie iedzīvotāji. No aprīļa, kad beigsies pārejas periods, tas skars visu dīzeļauto saimniekus, kuru spēkratu emisijas atbilst vien “Euro 4” vai zemākam standartam vai neietilpst kādā no izņēmumu kategorijām. Pārkāpēji vēl netiek sodīti ar naudas sodu, bet vien brīdināti.

 

Tiesājas, ievieš, plāno, nogaida

Turpretī citās pilsētās vēl arvien valda nenoteiktība. Ir pašvaldības, piemēram, Darmštate, Bonna, Berlīne, kur plānots, ka vecāku dīzeļ­auto iebraukšanas aizliegumi dažās noslogotajās ielās stāsies spēkā šī gada vidū. Ķelnē savukārt plānoti ierobežojumi visā pilsētas centra vides zonā no 2019. gada aprīļa. Tikmēr citviet, kā Maincā, noteiktas ielas vecākiem dīzeļauto tiks slēgtas no septembra. Ir pašvaldības, kas vēl arvien tiesājas ar vides aizsargiem vai izstrādājušas jaunus gaisa piesārņojuma mazināšanas plānus, iekļaujot citus pasākumus, bet ne dīzeļdzinēju aizliegumu.

Kādēļ tieši Vācijā pilsētas ir tās, kas tik ļoti uztraucas par dīzeļdzinēju radīto piesārņojumu, ka ievieš daļējus vai pilnīgus aizliegumus? Vai tam pamatā būtu izteiktās rūpes par iedzīvotāju veselību vai īpaši augsts piesārņojuma līmenis, kāda nav citās valstīs? Atbilde: drīzāk ne viens, ne otrs.

Pieļaujamā slāpekļa dioksīda koncentrācijas robežvērtība gaisā visās ES valstīs ir vienāda: kopš 2010. gada tā noteikta 40 mikrogrami uz kubikmetru. Taču lielākā daļa valstu šo normu neievēro. Līdzīgi kā Štutgartē, Berlīnē, Minhenē, Hamburgā standarts tiek būtiski – pat vairāk nekā divas reizes – pārsniegts arī Parīzē, Marseļā, Londonā, Birmingemā, kā arī citās Eiropas lielpilsētās. Līdzīgas pienākumu neizpildes lietas kā pret Vāciju, Franciju un Lielbritāniju, Eiropas Komisija sākusi arī pret Austriju, Čehiju, Dāniju, Itāliju, Poliju, Portugāli utt. Tomēr līdz šim tikai attiecībā uz Vāciju, Franciju un Rumāniju EK gājusi tik tālu, ka par standartu ignorēšanu iesniegusi prasības Eiropas Savienības Tiesā. Vēl pagājušā gada sākumā, cenšoties pēdējā brīdī paglābties no tiesāšanās, Vācijas valdība iesniedza EK jaunu pasākumu plānu piesārņojuma mazināšanai, tajā viens no galvenajiem risinājumiem – bezmaksas sabiedriskā transporta testēšana. Šis pasākumu kopums gan EK nepārliecināja.

 

Aizliegumi – vides aizsargu nopelns

Taču to, ka piesārņojuma līmeni atsevišķas pilsētas šobrīd spiestas risināt tieši ar dīzeļdzinēju aizliegumiem, panākusi ne tik daudz EK, cik vides aizsardzības kustība “Deutsche Umwelthilfe”. Šī samērā nelielā organizācija jau vairākus gadus sistemātiski vienu pēc otras sūdz administratīvajā tiesā tās Vācijas pilsētas, kurās konstatēti slāpekļa dioksīda normu pārsniegumi. Lai gan lielākajai daļai pašvaldību ir detalizēti piesārņojuma mazināšanas plāni, kas ietver elektromobilitātes veicināšanu vai jaunu transporta sistēmu izbūvi, vides aizsardzības organizācija argumentē: plāni, protams, ir lieliska lieta, taču tie iedarbosies tikai ilgtermiņā. Kamēr efekts vēl nav iestājies, kaut kas ir jādara, lai piesārņojumu samazinātu īstermiņā. Ja nav iespējams citādi, tad jāsamazina dīzeļauto skaits. Kā stāsta “Deutsche Umwelthilfe” pārstāve Doroteja Zāra, līdzīgi tiesu procesi kā Vācijā notikuši arī Lielbritānijā, sūdzības iesniegtas arī Čehijā un Nīderlandē. Tomēr nekur tie neesot bijuši – no vides sargu perspektīvas – tik veiksmīgi kā Vācijā.

Jāņem gan vērā: tiesu spriedumi automātiski neuzliek pašvaldībām pienākumu uz karstām pēdām ieviest dīzeļdzinēju ierobežojumus. Piemēram, Diseldorfa, pat par spīti zaudējumam tiesā pret “Deutsche Umwelthilfe”, vēl arvien negrasās piekāpties un apņēmusies pret piesārņojumu cīnīties ar citiem līdzekļiem. Savā jaunajā 60 punktu plānā apņēmusies triecientempā nomainīt gandrīz visus sabiedriskos dīzeļautobusus pret modeļiem, kas atbilst “Euro 5” standartam, ieviest jaunu elektroautobusu līniju, kā arī pazemināt sabiedriskā transporta cenas.

 

Sēj šaubas par kaitīgumu

Tikmēr pēdējās nedēļās diskusija par dīzeļdzinēju ierobežojumiem ievirzījusies gluži jaunā gultnē. Arvien skaļāk izskan šaubas par pašu ES noteikto slāpekļa dioksīda robežlīniju zinātnisko pamatotību un līdz ar to nepieciešamību tās vispār ievērot.

Kā uzsver EK, noteiktā slāpekļa dioksīda robežvērtība 40 mikrogrami uz kubikmetru esot balstīta uz zinātniskiem atzinumiem, kurus sniegusi Pasaules veselības organizācija. Pierādīts, ka slāpekļa dioksīda piesārņojums kairina elpceļus un izraisa to iekaisumu. Parasti, aizstāvot normu noteikšanu, EK piesauc arī vairākus desmitus tūkstošu cilvēku, kuri Eiropas Savienībā mirstot no šī piesārņojuma izraisītām slimībām.

“Pašreizējo slāpekļa dioksīda un cieto daļiņu piesārņojuma robežvērtības pārsniegšana ir pilnīgi nekaitīga un nevienu nenogalina,” tā turpretī apgalvo plaušu ārsts Dīters Kēlers, bijušais Vācijas Pneimoloģijas un elpināšanas sabiedrības prezidents. Atklātajā vēstulē, kuru līdz ar viņu parakstījuši vēl vairāk nekā simts plaušu ārstu, viņš pieprasa pārskatīt pieļaujamās slāpekļa dioksīda piesārņojuma robežvērtības. Līdzšinējie pētījumi par dīzeļdzinēju atgāzu kaitīgumu esot metodoloģiski apšaubāmi.

D. Kēlera atziņas ievērību guvušas demonstrantu vidū, kas, tērpušies dzeltenās vestēs, protestēja pret dīzeļdzinēju ierobežojumiem Štutgartē.

 

Zinātnisks vai politisks strīds?

Tiesa, lai gan bulvārlaikraksts “Bild” un citi mediji šo paziņojumu lasītājiem sākotnēji priekšstatīja kā “ekspertu strīdu” jeb uzvirmojušās viedokļu atšķirības starp it kā divām zinātnieku nometnēm, vēlāk noskaidrojās, ka abas “nometnes” ir ar ļoti atšķirīgu svaru. Meklējot atklātās vēstules parakstītājus, Kēlers uzrunājis vairāk nekā 4000 plaušu ārstus. Tikai nedaudz vairāk par 100 jeb vien niecīga daļa no viņiem bijuši ar mieru pievienoties šai skeptiskajai nostājai. Tāpat organizācija “LobbyControl” izpētījusi, ka plaušu ārstu uzsaukuma izstrādāšanā esot piedalījušies arī vairāki transporta zinātņu pētnieki, kuri saistīti ar auto ražotājiem.

Kēlera viedoklis ir arī pretējs tam, kādu pauž Vācijas Pneimoloģijas un elpināšanas sabiedrības pašreizējā vadība. Vēl pērn decembra beigās tā norādīja uz veselības apdraudējumiem, kurus rada slāpekļa dioksīda piesārņojums, pamatojoties uz Minhenes Helmholcas Vides medicīnas institūta pētījumu. Statistiski salīdzinot pilsētu un lauku iedzīvotāju saslimstību ar plaušu un citām slimībām, institūts konstatējis korelāciju ar slāpekļa dioksīda piesārņojuma līmeni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 35
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 42
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Horvātijas futbolisti izšķirošajā spēlē uzvar Skotiju, nodrošinot iekļūšanu astotdaļfinālā
00:05
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
00:02
LE
LETA
Ziņas
Irāna: ASV nobloķējušas Irānas mediju tīmekļa vietnes 1
22:52
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 4
7 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ryanair” izpilddirektors atklāj, kāpēc nolemts atvērt lidmašīnu bāzi Rīgā pandēmijas laikā 18
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 4
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 85
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 41
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 2
16 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kur bij’ plūkt jāņuzāli, kur bij’ jautri palīgoti: kur svinēt un lasīt jāņuzāles, lai neiekultos nepatikšanās? 5
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Horvātijas futbolisti izšķirošajā spēlē uzvar Skotiju, nodrošinot iekļūšanu astotdaļfinālā
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
18 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 28
19 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
22 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 20
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 59
22 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
16 stundas