No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kategoriski pret potēšanos un gatavi pamest darbu. Kāpēc skolotāji negrib vakcinēties? 305

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Daudzi izglītības jomā strādājošie ne tikai kavējas ar vakcinēšanos pret Covid-19, bet ir kategoriski pret to. Tā liecina dati, ko apkopojusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), divu dienu laikā – no 13. jūlija līdz 15. jūlijam – veicot pedagogu, augstskolu mācībspēku un izglītības iestāžu tehnisko darbinieku aptauju par obligātu izglītības nozarē nodarbināto vakcinēšanu pret Covid-19.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Neskaidros apstākļos no šautas brūces miris prokurors Ļeļevs 21
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 282
1 diena
Lasīt citas ziņas

Uz anketā ietvertajiem jautājumiem atbildēja vairāk nekā 6838 respondenti, parādot skaudru ainu: vairāk nekā trešdaļa jomā strādājošo negrib vakcinēties. Jāpiebilst, ka kopā izglītības nozarē darbinieku Latvijā ir krietni vairāk (pēc neoficiāliem datiem – apmēram 100 tūkstoši), bet, piemēram, tieši pedagogu skaits vispārizglītojošajās dienas skolās, pēc statistikas datiem, pagājušajā mācību gadā bijis 28,5 tūkstoši.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzskata, ka dati nav pārsteidzoši: bijusi nojauta, ka apmēram tik daudz skolu darbinieku nevēlas vakcinēties. Viņa gan uzskata, ka šo nostāju iespējams mainīt ar dažādiem motivējošiem pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu aicinājums ir nekritizēt aptaujas rezultātus, bet pieņemt to kā realitāti un visiem kopā meklēt risinājumus, lai iedrošinātu un skaidrotu,” saka I. Vanaga.

Iemesli, kāpēc skolu darbinieki nevēlas vakcinēties, ir dažādi. Pirmkārt, 35% aptaujāto šaubās par Latvijā pieejamo vakcīnu drošumu. Otrkārt, no atbildēm var secināt, ka ar ģimenes ārstu par vakcināciju runājusi tikai mazāk nekā puse aptaujāto.

Kaut arī publiskajā telpā ārsti un citi eksperti pārsvarā runā par vakcinācijas nepieciešamību, liela daļa aptaujāto izglītības jomas darbinieku uzskata, ka ārsti un eksperti patiesībā ir pret vakcīnām. Šādam apgalvojumam pilnībā piekrīt 27,6% aptaujāto, bet 18,3% tam “vairāk piekrīt nekā nepiekrīt”.

Tāpat 42% aptaujāto sakās zinot gadījumus, kad ģimenes ārsts vai cits mediķis neiesaka vakcinēties pret Covid-19. Tas norāda uz ārstu attieksmes lielo nozīmi, saka I. Vanaga.

Iespējams, daļai aptaujāto joprojām trūkst informācijas par vakcīnu iespējamo ietekmi uz organismu. To apliecina tas, ka vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto piekrituši, ka nepieciešama individualizēta informācija, ko varētu gūt valsts finansētās konsultācijās par vakcinēšanos.

Gan bail, gan esot laba imunitāte

Kopumā anketās minētie nevakcinēšanās iemesli ir ļoti dažādi. Cita starpā minētas bailes no blaknēm, komplikācijām, veselības problēmām pēc vakcīnas; uzskats, ka vakcīna ir eks­perimentāla, nav pietiekami pārbaudīta; negatīva, pretrunīga un pret vakcinēšanos vērsta publiskā informācija, neticība vakcīnas efektivitātei (vakcinētie tāpat slimo, pārnēsā), vakcīnu drošībai, nevakcinēšanās kā pretreakcija valdības un sabiedrības spiedienam, esošās veselības problēmas; uzskats, ka pietiek ar dabisko imunitāti, novērojums, ka apkārtējie neslimo smagi; strādājot klātienē, saslimstība bijusi ļoti maza vai nav bijusi; uzskats, ka nepietiek ar pedagogu vakcināciju, arī vecākiem un bērniem jābūt vakcinētiem. Daļa atzinuši, ka ir izslimojuši, kaut slimība nav tikusi oficiāli apstiprināta, organismā ir antivielas.

Iespējams, arī tiek gaidīti kādi “burkāni”. Piemēram, gandrīz puse aptaujāto atzinuši, ka vakcinēšanos veicinātu viena apmaksāta brīva diena pēc vakcinēšanās.

Potes esot nepatīkamas

LIZDA noskaidroja arī respondentu attieksmi vispār pret vakcinēšanos kā tādu un konstatēja, ka 28% aptaujāto iebilst pret vakcinēšanos kā procedūru. 40% arī atzinuši, ka viņiem vispār nepatīk apmeklēt medicīnas iestādes un potēšanas procedūras.

Kāpēc vispār pieaugušiem cilvēkiem uzdots jautājums, vai patīk potes? I. Vanaga atbild, ka iedvesma daļai jautājumu gūta kādā SKDS aptaujā, kurā par vakcināciju aptaujāta plašāka sabiedrība. Turklāt iekļauti arī dažādi apgalvojumi, kas cirkulē publiskajā telpā. “Kādam tas varbūt liekas provokatīvi, bet gribējām aptvert reālo situāciju,” skaidro LIZDA vadītāja.

Negatīvu attieksmi pret to, ka visiem izglītības jomas darbiniekiem būtu obligāti jāvakcinējas, aptaujā pauduši 55%.

Pametīs darbu?

Satraucoši, ka 26,8% atzina, ka gatavi pamest darbu izglītības iestādē, ja vakcinēšanās būs obligāta, bet 11,3% šim apgalvojumam vairāk piekrita nekā nepiekrita. I. Vanaga atzīst, ka ne jau visi, kas šobrīd draud pamest darbu skolā, to patiešām darītu, ja vakcinācija būtu obligāta. “Tomēr vairāki simti pedagogu no skolas aizietu. Pie tā pedagogu trūkuma, kas ir pašreiz, mēs arī vairākus simtus pedagogu nevaram atļauties zaudēt,” tā I. Vanaga.

Sabiedrība gaida klātienes mācības

LIZDA turpināšot iestāties par brīvprātīgu vakcināciju, bet kopā ar Slimību profilakses un vakcinācijas centru un citiem speciālistiem gatavošot informatīvo kampaņu par vakcināciju, kas būs vērsta tieši uz pedagogiem un citiem izglītības iestādēs strādājošajiem. “Es pati esmu vakcinējusies, aicinu arī citus vakcinēties, taču nevaru neņemt vērā atšķirīgu viedokli,” teic I. Vanaga.

Ja skolotāji pietiekamā skaitā nevakcinēsies, vai tas nozīmē, ka jāturpina attālinātās mācības?

“Es domāju, ka tas būtu diezgan neiespējami. Sabiedrība tam nepiekritīs,” atbild I. Vanaga. “Arī mūsu biedri mūs nav informējuši, ka gribētu turpināt strādāt attālināti. Ja kāds grib, tas noteikti ir izņēmums.”

Maza daļa pedagogu ir gatavi maksāt par kovida testiem, taču citi uzskata, ka tie nebūtu pašiem jāapmaksā. Nevarot izslēgt arī to, ka klasē visiem būs jāsēž maskās, jo skolotājam nepatīk potes.

Skolotāja: Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni!

Una Anaite, Rīgas 9. vidusskolas bioloģijas, ķīmijas un veselības mācības skolotāja: “Es kā biologs uzticos vakcīnām. Mēs taču vakcinējamies pret ērču encefalītu un daudzām citām slimībām. Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni, kas mums var atņemt dzīvību? Ir jāvakcinējas!

Tas, manuprāt, ir pats par sevi saprotams. Protams, ir kolēģi, kam ir cits viedoklis, un savu gribu viņiem nevaru uzspiest, taču esmu skaidrojusi, kāpēc vajag vakcinēties un kāpēc var uzticēties vakcīnām. Protams, informācija ik pa laikam mainās.

Piemēram, es vakcinējos, tiklīdz tas bija iespējams, un tobrīd vēl nebija atļauts vakcinēties pirmajā reizē ar vienu vakcīnu, bet otrajā ar citu. Tagad tas ir atļauts un ārsti runā, ka pat ieteicams, jo tad iegūst plašāka spektra aizsardzību.

Vērtējot skolu darbinieku aptauju, jāsaka, ka laikam vismaz daļa pedagogu ir ļoti pašpārliecināti un spītīgi. Daļa kolēģu jūtas, ka vakcinācija tiek uzspiesta, pat ja tā vēl nav noteikta kā obligāta. Taču nav jau runa tikai par skolotājiem: pazīstu arī citus izglītotus ļaudis, kas bez racionāla pamatojuma spītīgi neiet un nevakcinējas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāņem arī vērā, ka ne visiem pedagogiem ir lieliska veselība, daļai, pēdējos divos gados pārsvarā sēžot pie datora, pieaudzis svars. Viņi baidās, ka vakcīna var pastiprināt kādas esošās veselības problēmas. Varbūt bažījas, ka ne tikai “AstraZeneca”, bet arī citas vakcīnas var veicināt trombozes riskus.

Ja nevakcinēto dēļ skolā būs jāstrādā ar masku, mani tas pat sevišķi neuztrauktu, jo maska pasargā arī no citām vīrusu saslimšanām: varbūt retāk būs iesnas un citas veselības problēmas. Tomēr uzskatu, ka obligāti ir jāvakcinējas visiem, ne tikai skolotājiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Neskaidros apstākļos no šautas brūces miris prokurors Ļeļevs 21
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 282
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“”Pfizer” tiesā zaudēja 2,3 miljardus, “Johnson & Johnson” opioīdu dēļ nomira pusmiljons amerikāņu,” Mendziņš par to, ka vakcīnu ražotāji atbildību neuzņemas 258
26. maijs, 2021
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
1 diena
Lasīt citas ziņas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 1
59 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Neskaidros apstākļos no šautas brūces miris prokurors Ļeļevs 21
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 7
3 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē
26 minūtes
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē
20:23
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 1
19:51
JD
Jūlija Dibovska
Ziņas
Jāņa Baltvilka balva 2021 jau pavisam tuvu. Kuri būs labākie no labākajiem?
19:13
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 98
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 36
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Leģendāra vasara! Šogad pārspēti jau vairāk nekā 100 karstuma rekordi 7
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Konflikts ar īsti dienvidnieciskām kaislībām: zemnieks cīņā pret “Sadales tīklu” ķeras pie motorzāģa 27
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA iesaka apstiprināt “Moderna” vakcīnas pret Covid-19 lietošanu arī jauniešiem no 12 līdz 17 gadiem 19
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
12 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Nekas nav tik pastāvīgs kā pagaidu risinājums!” Piena paviljons – uz neatgriešanos 21
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 7
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Visticamāk, tālu nav laiks, kad olimpiskās medaļas dalīs e-sporta jeb datorspēļu entuziasti 2
6 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimpiskās spēles ārkārtas situācijā: bez līdzjutējiem, netālu no Fukušimas un ar cerību uz Latviju pārvest medaļas 7
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas mediķi: Migrantu bērni no Baltkrievijas saindēti ar psihotropajām vielām 10
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpilī autovadītājs uzbraucis gājējai, kura no gūtajām traumām slimnīcā mirusi
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
“Nomelnojot Rietumu vakcīnas, Kremļa propagandisti iešāvuši paši sev kājā!” Saruna ar Mārci Balodi 20
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas pilsētiņas iedzīvotāji protestē pret plāniem izmitināt tur nelegālos migrantus 10
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
1971.gads kļuva par svarīgu leģendārās grupas “Menuets” vēsturē 16
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai vajadzīga tautas nobalsošana par obligātu vakcināciju atsevišķās profesijās?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 282
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kādā rītā Mare uzzina, ka pilsētai tuvojas miega migla…” Kovidlaika miega trūkums iedvesmo aizraujošai bērnu grāmatai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu vakcinēta, bet nav ne interneta, ne glauna telefona. Kā saņemt sertifikātu?!” jautā iedzīvotāja 29
23 stundas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 27
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nepārdomāta, greiza un necilvēcīga reforma,” Dombrovskis aicina valdību atcerēties, ka aiz skaitļiem tabulās ir reāli, godīgi cilvēki 66
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kumeļš un desmit govis pagalam!” No dunduru izplatītās bīstamās kaites krīt lopi 64
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Lauvām: labākie mēneši vēl tikai priekšā!
12 stundas