No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kategoriski pret potēšanos un gatavi pamest darbu. Kāpēc skolotāji negrib vakcinēties? 305

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Daudzi izglītības jomā strādājošie ne tikai kavējas ar vakcinēšanos pret Covid-19, bet ir kategoriski pret to. Tā liecina dati, ko apkopojusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), divu dienu laikā – no 13. jūlija līdz 15. jūlijam – veicot pedagogu, augstskolu mācībspēku un izglītības iestāžu tehnisko darbinieku aptauju par obligātu izglītības nozarē nodarbināto vakcinēšanu pret Covid-19.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

Uz anketā ietvertajiem jautājumiem atbildēja vairāk nekā 6838 respondenti, parādot skaudru ainu: vairāk nekā trešdaļa jomā strādājošo negrib vakcinēties. Jāpiebilst, ka kopā izglītības nozarē darbinieku Latvijā ir krietni vairāk (pēc neoficiāliem datiem – apmēram 100 tūkstoši), bet, piemēram, tieši pedagogu skaits vispārizglītojošajās dienas skolās, pēc statistikas datiem, pagājušajā mācību gadā bijis 28,5 tūkstoši.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzskata, ka dati nav pārsteidzoši: bijusi nojauta, ka apmēram tik daudz skolu darbinieku nevēlas vakcinēties. Viņa gan uzskata, ka šo nostāju iespējams mainīt ar dažādiem motivējošiem pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu aicinājums ir nekritizēt aptaujas rezultātus, bet pieņemt to kā realitāti un visiem kopā meklēt risinājumus, lai iedrošinātu un skaidrotu,” saka I. Vanaga.

Iemesli, kāpēc skolu darbinieki nevēlas vakcinēties, ir dažādi. Pirmkārt, 35% aptaujāto šaubās par Latvijā pieejamo vakcīnu drošumu. Otrkārt, no atbildēm var secināt, ka ar ģimenes ārstu par vakcināciju runājusi tikai mazāk nekā puse aptaujāto.

Kaut arī publiskajā telpā ārsti un citi eksperti pārsvarā runā par vakcinācijas nepieciešamību, liela daļa aptaujāto izglītības jomas darbinieku uzskata, ka ārsti un eksperti patiesībā ir pret vakcīnām. Šādam apgalvojumam pilnībā piekrīt 27,6% aptaujāto, bet 18,3% tam “vairāk piekrīt nekā nepiekrīt”.

Tāpat 42% aptaujāto sakās zinot gadījumus, kad ģimenes ārsts vai cits mediķis neiesaka vakcinēties pret Covid-19. Tas norāda uz ārstu attieksmes lielo nozīmi, saka I. Vanaga.

Iespējams, daļai aptaujāto joprojām trūkst informācijas par vakcīnu iespējamo ietekmi uz organismu. To apliecina tas, ka vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto piekrituši, ka nepieciešama individualizēta informācija, ko varētu gūt valsts finansētās konsultācijās par vakcinēšanos.

Gan bail, gan esot laba imunitāte

Kopumā anketās minētie nevakcinēšanās iemesli ir ļoti dažādi. Cita starpā minētas bailes no blaknēm, komplikācijām, veselības problēmām pēc vakcīnas; uzskats, ka vakcīna ir eks­perimentāla, nav pietiekami pārbaudīta; negatīva, pretrunīga un pret vakcinēšanos vērsta publiskā informācija, neticība vakcīnas efektivitātei (vakcinētie tāpat slimo, pārnēsā), vakcīnu drošībai, nevakcinēšanās kā pretreakcija valdības un sabiedrības spiedienam, esošās veselības problēmas; uzskats, ka pietiek ar dabisko imunitāti, novērojums, ka apkārtējie neslimo smagi; strādājot klātienē, saslimstība bijusi ļoti maza vai nav bijusi; uzskats, ka nepietiek ar pedagogu vakcināciju, arī vecākiem un bērniem jābūt vakcinētiem. Daļa atzinuši, ka ir izslimojuši, kaut slimība nav tikusi oficiāli apstiprināta, organismā ir antivielas.

Iespējams, arī tiek gaidīti kādi “burkāni”. Piemēram, gandrīz puse aptaujāto atzinuši, ka vakcinēšanos veicinātu viena apmaksāta brīva diena pēc vakcinēšanās.

Potes esot nepatīkamas

LIZDA noskaidroja arī respondentu attieksmi vispār pret vakcinēšanos kā tādu un konstatēja, ka 28% aptaujāto iebilst pret vakcinēšanos kā procedūru. 40% arī atzinuši, ka viņiem vispār nepatīk apmeklēt medicīnas iestādes un potēšanas procedūras.

Kāpēc vispār pieaugušiem cilvēkiem uzdots jautājums, vai patīk potes? I. Vanaga atbild, ka iedvesma daļai jautājumu gūta kādā SKDS aptaujā, kurā par vakcināciju aptaujāta plašāka sabiedrība. Turklāt iekļauti arī dažādi apgalvojumi, kas cirkulē publiskajā telpā. “Kādam tas varbūt liekas provokatīvi, bet gribējām aptvert reālo situāciju,” skaidro LIZDA vadītāja.

Negatīvu attieksmi pret to, ka visiem izglītības jomas darbiniekiem būtu obligāti jāvakcinējas, aptaujā pauduši 55%.

Pametīs darbu?

Satraucoši, ka 26,8% atzina, ka gatavi pamest darbu izglītības iestādē, ja vakcinēšanās būs obligāta, bet 11,3% šim apgalvojumam vairāk piekrita nekā nepiekrita. I. Vanaga atzīst, ka ne jau visi, kas šobrīd draud pamest darbu skolā, to patiešām darītu, ja vakcinācija būtu obligāta. “Tomēr vairāki simti pedagogu no skolas aizietu. Pie tā pedagogu trūkuma, kas ir pašreiz, mēs arī vairākus simtus pedagogu nevaram atļauties zaudēt,” tā I. Vanaga.

Sabiedrība gaida klātienes mācības

LIZDA turpināšot iestāties par brīvprātīgu vakcināciju, bet kopā ar Slimību profilakses un vakcinācijas centru un citiem speciālistiem gatavošot informatīvo kampaņu par vakcināciju, kas būs vērsta tieši uz pedagogiem un citiem izglītības iestādēs strādājošajiem. “Es pati esmu vakcinējusies, aicinu arī citus vakcinēties, taču nevaru neņemt vērā atšķirīgu viedokli,” teic I. Vanaga.

Ja skolotāji pietiekamā skaitā nevakcinēsies, vai tas nozīmē, ka jāturpina attālinātās mācības?

“Es domāju, ka tas būtu diezgan neiespējami. Sabiedrība tam nepiekritīs,” atbild I. Vanaga. “Arī mūsu biedri mūs nav informējuši, ka gribētu turpināt strādāt attālināti. Ja kāds grib, tas noteikti ir izņēmums.”

Maza daļa pedagogu ir gatavi maksāt par kovida testiem, taču citi uzskata, ka tie nebūtu pašiem jāapmaksā. Nevarot izslēgt arī to, ka klasē visiem būs jāsēž maskās, jo skolotājam nepatīk potes.

Skolotāja: Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni!

Una Anaite, Rīgas 9. vidusskolas bioloģijas, ķīmijas un veselības mācības skolotāja: “Es kā biologs uzticos vakcīnām. Mēs taču vakcinējamies pret ērču encefalītu un daudzām citām slimībām. Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni, kas mums var atņemt dzīvību? Ir jāvakcinējas!

Tas, manuprāt, ir pats par sevi saprotams. Protams, ir kolēģi, kam ir cits viedoklis, un savu gribu viņiem nevaru uzspiest, taču esmu skaidrojusi, kāpēc vajag vakcinēties un kāpēc var uzticēties vakcīnām. Protams, informācija ik pa laikam mainās.

Piemēram, es vakcinējos, tiklīdz tas bija iespējams, un tobrīd vēl nebija atļauts vakcinēties pirmajā reizē ar vienu vakcīnu, bet otrajā ar citu. Tagad tas ir atļauts un ārsti runā, ka pat ieteicams, jo tad iegūst plašāka spektra aizsardzību.

Vērtējot skolu darbinieku aptauju, jāsaka, ka laikam vismaz daļa pedagogu ir ļoti pašpārliecināti un spītīgi. Daļa kolēģu jūtas, ka vakcinācija tiek uzspiesta, pat ja tā vēl nav noteikta kā obligāta. Taču nav jau runa tikai par skolotājiem: pazīstu arī citus izglītotus ļaudis, kas bez racionāla pamatojuma spītīgi neiet un nevakcinējas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāņem arī vērā, ka ne visiem pedagogiem ir lieliska veselība, daļai, pēdējos divos gados pārsvarā sēžot pie datora, pieaudzis svars. Viņi baidās, ka vakcīna var pastiprināt kādas esošās veselības problēmas. Varbūt bažījas, ka ne tikai “AstraZeneca”, bet arī citas vakcīnas var veicināt trombozes riskus.

Ja nevakcinēto dēļ skolā būs jāstrādā ar masku, mani tas pat sevišķi neuztrauktu, jo maska pasargā arī no citām vīrusu saslimšanām: varbūt retāk būs iesnas un citas veselības problēmas. Tomēr uzskatu, ka obligāti ir jāvakcinējas visiem, ne tikai skolotājiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 82
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 145
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
15 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
20 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 12
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz pirmdienas rītam saglabāsies mierīgi laikapstākļi
12 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš koks šobrīd ir vispieprasītākais tirgū? 2
19 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais sporta skolas “Spars” direktors pārsūdzējis piespriesto cietumsodu saistībā ar zēna noslīkšanu peldbaseinā 4
9 stundas
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
18 stundas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim 2
19 stundas