No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
No vispārējās izglītības iestādēs strādājošajiem līdz šim vakcinējušies 61%, tomēr vakcinēšanās temps esot par lēnu, lai septembrī sasniegtu vēlamāku rezultātu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kategoriski pret potēšanos un gatavi pamest darbu. Kāpēc skolotāji negrib vakcinēties? 305

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Daudzi izglītības jomā strādājošie ne tikai kavējas ar vakcinēšanos pret Covid-19, bet ir kategoriski pret to. Tā liecina dati, ko apkopojusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), divu dienu laikā – no 13. jūlija līdz 15. jūlijam – veicot pedagogu, augstskolu mācībspēku un izglītības iestāžu tehnisko darbinieku aptauju par obligātu izglītības nozarē nodarbināto vakcinēšanu pret Covid-19.

EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Uz anketā ietvertajiem jautājumiem atbildēja vairāk nekā 6838 respondenti, parādot skaudru ainu: vairāk nekā trešdaļa jomā strādājošo negrib vakcinēties. Jāpiebilst, ka kopā izglītības nozarē darbinieku Latvijā ir krietni vairāk (pēc neoficiāliem datiem – apmēram 100 tūkstoši), bet, piemēram, tieši pedagogu skaits vispārizglītojošajās dienas skolās, pēc statistikas datiem, pagājušajā mācību gadā bijis 28,5 tūkstoši.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga uzskata, ka dati nav pārsteidzoši: bijusi nojauta, ka apmēram tik daudz skolu darbinieku nevēlas vakcinēties. Viņa gan uzskata, ka šo nostāju iespējams mainīt ar dažādiem motivējošiem pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu aicinājums ir nekritizēt aptaujas rezultātus, bet pieņemt to kā realitāti un visiem kopā meklēt risinājumus, lai iedrošinātu un skaidrotu,” saka I. Vanaga.

Iemesli, kāpēc skolu darbinieki nevēlas vakcinēties, ir dažādi. Pirmkārt, 35% aptaujāto šaubās par Latvijā pieejamo vakcīnu drošumu. Otrkārt, no atbildēm var secināt, ka ar ģimenes ārstu par vakcināciju runājusi tikai mazāk nekā puse aptaujāto.

Kaut arī publiskajā telpā ārsti un citi eksperti pārsvarā runā par vakcinācijas nepieciešamību, liela daļa aptaujāto izglītības jomas darbinieku uzskata, ka ārsti un eksperti patiesībā ir pret vakcīnām. Šādam apgalvojumam pilnībā piekrīt 27,6% aptaujāto, bet 18,3% tam “vairāk piekrīt nekā nepiekrīt”.

Tāpat 42% aptaujāto sakās zinot gadījumus, kad ģimenes ārsts vai cits mediķis neiesaka vakcinēties pret Covid-19. Tas norāda uz ārstu attieksmes lielo nozīmi, saka I. Vanaga.

Iespējams, daļai aptaujāto joprojām trūkst informācijas par vakcīnu iespējamo ietekmi uz organismu. To apliecina tas, ka vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto piekrituši, ka nepieciešama individualizēta informācija, ko varētu gūt valsts finansētās konsultācijās par vakcinēšanos.

Gan bail, gan esot laba imunitāte

Kopumā anketās minētie nevakcinēšanās iemesli ir ļoti dažādi. Cita starpā minētas bailes no blaknēm, komplikācijām, veselības problēmām pēc vakcīnas; uzskats, ka vakcīna ir eks­perimentāla, nav pietiekami pārbaudīta; negatīva, pretrunīga un pret vakcinēšanos vērsta publiskā informācija, neticība vakcīnas efektivitātei (vakcinētie tāpat slimo, pārnēsā), vakcīnu drošībai, nevakcinēšanās kā pretreakcija valdības un sabiedrības spiedienam, esošās veselības problēmas; uzskats, ka pietiek ar dabisko imunitāti, novērojums, ka apkārtējie neslimo smagi; strādājot klātienē, saslimstība bijusi ļoti maza vai nav bijusi; uzskats, ka nepietiek ar pedagogu vakcināciju, arī vecākiem un bērniem jābūt vakcinētiem. Daļa atzinuši, ka ir izslimojuši, kaut slimība nav tikusi oficiāli apstiprināta, organismā ir antivielas.

Iespējams, arī tiek gaidīti kādi “burkāni”. Piemēram, gandrīz puse aptaujāto atzinuši, ka vakcinēšanos veicinātu viena apmaksāta brīva diena pēc vakcinēšanās.

Potes esot nepatīkamas

LIZDA noskaidroja arī respondentu attieksmi vispār pret vakcinēšanos kā tādu un konstatēja, ka 28% aptaujāto iebilst pret vakcinēšanos kā procedūru. 40% arī atzinuši, ka viņiem vispār nepatīk apmeklēt medicīnas iestādes un potēšanas procedūras.

Kāpēc vispār pieaugušiem cilvēkiem uzdots jautājums, vai patīk potes? I. Vanaga atbild, ka iedvesma daļai jautājumu gūta kādā SKDS aptaujā, kurā par vakcināciju aptaujāta plašāka sabiedrība. Turklāt iekļauti arī dažādi apgalvojumi, kas cirkulē publiskajā telpā. “Kādam tas varbūt liekas provokatīvi, bet gribējām aptvert reālo situāciju,” skaidro LIZDA vadītāja.

Negatīvu attieksmi pret to, ka visiem izglītības jomas darbiniekiem būtu obligāti jāvakcinējas, aptaujā pauduši 55%.

Pametīs darbu?

Satraucoši, ka 26,8% atzina, ka gatavi pamest darbu izglītības iestādē, ja vakcinēšanās būs obligāta, bet 11,3% šim apgalvojumam vairāk piekrita nekā nepiekrita. I. Vanaga atzīst, ka ne jau visi, kas šobrīd draud pamest darbu skolā, to patiešām darītu, ja vakcinācija būtu obligāta. “Tomēr vairāki simti pedagogu no skolas aizietu. Pie tā pedagogu trūkuma, kas ir pašreiz, mēs arī vairākus simtus pedagogu nevaram atļauties zaudēt,” tā I. Vanaga.

Sabiedrība gaida klātienes mācības

LIZDA turpināšot iestāties par brīvprātīgu vakcināciju, bet kopā ar Slimību profilakses un vakcinācijas centru un citiem speciālistiem gatavošot informatīvo kampaņu par vakcināciju, kas būs vērsta tieši uz pedagogiem un citiem izglītības iestādēs strādājošajiem. “Es pati esmu vakcinējusies, aicinu arī citus vakcinēties, taču nevaru neņemt vērā atšķirīgu viedokli,” teic I. Vanaga.

Ja skolotāji pietiekamā skaitā nevakcinēsies, vai tas nozīmē, ka jāturpina attālinātās mācības?

“Es domāju, ka tas būtu diezgan neiespējami. Sabiedrība tam nepiekritīs,” atbild I. Vanaga. “Arī mūsu biedri mūs nav informējuši, ka gribētu turpināt strādāt attālināti. Ja kāds grib, tas noteikti ir izņēmums.”

Maza daļa pedagogu ir gatavi maksāt par kovida testiem, taču citi uzskata, ka tie nebūtu pašiem jāapmaksā. Nevarot izslēgt arī to, ka klasē visiem būs jāsēž maskās, jo skolotājam nepatīk potes.

Skolotāja: Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni!

Una Anaite, Rīgas 9. vidusskolas bioloģijas, ķīmijas un veselības mācības skolotāja: “Es kā biologs uzticos vakcīnām. Mēs taču vakcinējamies pret ērču encefalītu un daudzām citām slimībām. Kā var nevakcinēties pret tādu šausmoni, kas mums var atņemt dzīvību? Ir jāvakcinējas!

Tas, manuprāt, ir pats par sevi saprotams. Protams, ir kolēģi, kam ir cits viedoklis, un savu gribu viņiem nevaru uzspiest, taču esmu skaidrojusi, kāpēc vajag vakcinēties un kāpēc var uzticēties vakcīnām. Protams, informācija ik pa laikam mainās.

Piemēram, es vakcinējos, tiklīdz tas bija iespējams, un tobrīd vēl nebija atļauts vakcinēties pirmajā reizē ar vienu vakcīnu, bet otrajā ar citu. Tagad tas ir atļauts un ārsti runā, ka pat ieteicams, jo tad iegūst plašāka spektra aizsardzību.

Vērtējot skolu darbinieku aptauju, jāsaka, ka laikam vismaz daļa pedagogu ir ļoti pašpārliecināti un spītīgi. Daļa kolēģu jūtas, ka vakcinācija tiek uzspiesta, pat ja tā vēl nav noteikta kā obligāta. Taču nav jau runa tikai par skolotājiem: pazīstu arī citus izglītotus ļaudis, kas bez racionāla pamatojuma spītīgi neiet un nevakcinējas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāņem arī vērā, ka ne visiem pedagogiem ir lieliska veselība, daļai, pēdējos divos gados pārsvarā sēžot pie datora, pieaudzis svars. Viņi baidās, ka vakcīna var pastiprināt kādas esošās veselības problēmas. Varbūt bažījas, ka ne tikai “AstraZeneca”, bet arī citas vakcīnas var veicināt trombozes riskus.

Ja nevakcinēto dēļ skolā būs jāstrādā ar masku, mani tas pat sevišķi neuztrauktu, jo maska pasargā arī no citām vīrusu saslimšanām: varbūt retāk būs iesnas un citas veselības problēmas. Tomēr uzskatu, ka obligāti ir jāvakcinējas visiem, ne tikai skolotājiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
15 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš dod divas nedēļas, lai vienkāršotu epidemioloģiskos noteikumus. Par ko nobažījies premjers? 53
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Katrs trešais bīstams! Valsts kontrole ceļ trauksmi tiltu drošību pašvaldībās 12
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 28
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Staķis piekopj Ušakova slikto praksi? Rīgas domei jānovērš sistemātiski pārkāpumi 13
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iebraukšanai Jūrmalā caurlaides būs nepieciešamas visu gadu
10:34
LE
LETA
Ziņas
Noraida rosinājumu, ka pietiktu ar Covid-19 antivielām sertifikāta un pakalpojumu saņemšanai
10:31
LE
LETA
Ziņas
Rēzeknes pašvaldība saņem sūdzības par “Bolt” elektrisko skrejriteņu neatbilstošu lietošanu
10:28
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums ir vēlme sasniegt kaut kādus mākslīgus skaitļus,” Ošlejs uzskata, ka esam iesprūduši attieksmē pret Covid-19 39
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rēvalds: Mirt no Covid-19 nozīmē lēnām un briesmīgi noslāpt 20
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaidāms neliels lietus. Laika prognoze ceturtdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Grūti iedomāties, ka politiski būs jauda un gatavība mainīt nodokļu slogu 15
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 5
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 19
3 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
“Ja politiskais režīms neietekmē cilvēku ikdienu, viņi var to paciest ilgu laiku!” Kremlis gatavo vēlēšanu izrādi 60
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 400 gadiem Zviedrijas karalis caur Šāļu vārtiem jeb gar RTU korpusu iejāja Rīgā 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Elpu aizraujošs skats! Suns Ouka kopā ar saimnieku paraplānā laižas pāri kalniem 1
4 stundas
SM
Signe Mengote
Ziņas
No ambiciozas pilsētnieces par dāmu, kurai kājās zābaki vai galošas: daudzas jaunas ģimenes uz laukiem pārcelties mudina kovids 5
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 36
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš dod divas nedēļas, lai vienkāršotu epidemioloģiskos noteikumus. Par ko nobažījies premjers? 53
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers paziņo par drosmīgām pārmaiņām: “Vecais Kašers ir “miris”! Es jūtos kā jauns cilvēks!” 47
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiek ievēlēti cilvēki, kuri pieņem absurdus lēmumus,” Circene par neuzticību un jauno partiju “bumu” 39
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“30 gadus valdība ir šķēlusi sabiedrību un cilvēki no tā ir noguruši,” Ģirģens par nacionālās drošības apdraudējumu 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Kinozvaigzne Bens Afleks pagrūž uzmācīgu fanu, kurš vēlējās “selfiju” ar aktieri 1
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es cēlos kājās un mācījos staigāt”: latviešu mūziķis Igo atklāti par pastāsta par pārdzīvoto pēc traģiskās autoavārijas 8
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā palielinājusies vidējā mēnešalga. Mūrniece skaidro savu variantu, no kurienes iegūta nauda 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 11 maz zināmi fakti par princi Hariju: viss ir mazliet citādi, nekā izskatās 4
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
15 stundas