Arī somu meiteņu prieks vasaras saulgriežos atgādina: svarīgākais ir nevis dzīties pēc laimes, bet izdzīvot pašam būtiskas norises, cilvēkattiecības – tad laime radīsies kā blakusprodukts.
Arī somu meiteņu prieks vasaras saulgriežos atgādina: svarīgākais ir nevis dzīties pēc laimes, bet izdzīvot pašam būtiskas norises, cilvēkattiecības – tad laime radīsies kā blakusprodukts.
Foto: Publicitātes/REUTERS/SCANPIX/LETA

Kā ir iespējams, ka valsts ar vienu no augstākajiem pašnāvības līmeņiem, atkal un atkal atzīta par pasaulē laimīgāko? 10

Gunta Paavola, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
 

Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā 119
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks 59
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami… 51
Lasīt citas ziņas

Jau trešo gadu pēc kārtas, pēc ANO Pasaules laimes ziņojuma datiem, Somija ir pasaulē laimīgākā valsts. Pirmajā desmitniekā ir arī pārējās ziemeļvalstis, Šveice, Jaunzēlande, Austrija un Luksemburga.

Laime un pašnāvības vienuviet

CITI ŠOBRĪD LASA

Laimes ziņojumā apkopoti 2017.–2019. gadā veiktu aptauju dati no 156 valstīm, un laimes izvērtēšanā tiek ņemti vērā seši pamatfaktori: dzīves līmenis, sociālais atbalsts, veselīgo dzīves gadu skaits, personīgā brīvība, devīgums un korupcijas izskaušana.

Somijā ir augsta dzīves kvalitāte, plaši sociālie pakalpojumi, savukārt sabiedrības nevienlīdzības un nabadzības līmenis ir no zemākajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstu vidū.

Līdzsvarotākam skatam uz oficiāli vislaimīgāko Somiju ir vērts atcerēties arī to, ka Somijā ir viens no augstākajiem pašnāvības līmeņiem ES un ka Somija sievietēm ir otrā visbīstamākā valsts Eiropas Savienībā: gandrīz katra otrā sieviete virs 15 gadu vecuma Somijā ir pieredzējusi fizisku vai seksuālu vardarbību.

Arī depresijas līmenis valstī ir augsts, tāpat garīgās veselības problēmu dēļ priekšlaicīgā pensijā aizgājušo jauniešu daudzumam ir tendence jūtami pieaugt. Garīgās veselības traucējumu dēļ darba nespējas pensiju saņemošo cilvēku skaits kopš 2016. gada ir pieaudzis par 20%, ziņo YLE.

Kā ir iespējams, ka valsts ar visām minētajām problēmām un tumšiem, gariem rudeņiem, aukstām ziemām un nerunīgiem iedzīvotājiem turklāt tiek atkal un atkal atzīta par pasaulē laimīgāko?

Pašiem jāizdomā darbs

Atsijāsim Kārļa Skalbes “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” interpretāciju par Somiju kā pasakā minēto Laimes zemi.

Atmetīsim arī toreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas 2016. gadā teikto, ka Somija ir vislaimīgākā valsts pasaulē, jo tajā ir visvairāk smagā metāla grupu uz vienu cilvēku.

Atbilde drīzāk meklējama somu apņēmībā veidot savu valsti.

Par laimes klātbūtni liecina daudzi it kā nesaistīti fakti.

Mazo saldumu rūpnīcai šovasar izdevās iekļūt Ginesa rekordu grāmatā ar somu iecienītajiem lakricas saldumiem.

Rekorda sasniegšanai saražotos saldumus neizmeta, bet gan pārdeva un par iegūtajiem līdzekļiem aicināja darbā strādnieku, bonusā solot īpašumā 40 m2 dzīvokli. Somi ir lieli lakricas un arī sāļās lakricas “salmiakki” cienītāji: no abu veidu lakricām Somijā tiek gatavoti gan saldi, gan sāļi ēdieni un pat alkoholiskie dzērieni.

Savukārt Rietumsomijas pilsētiņas Loimā pašvaldība nosprieda, ka darbam vasarā atlasītos 68 tikko pamatskolu beigušos jauniešu bez darba nevar atstāt arī pandēmijas laikā, un viņu algošanai paredzēto summu piešķīra šiem jauniešiem ar noteikumu, ka vispārīgi noderīgs darbs jāizdomā pašiem. Jaunieši šovasar skalda malku, veic iepirkumus, pļauj zāli, strādā lauksaimniecībā vai remontdarbos un pieskata bērnus.

Cīņa par paklāju mazgāšanas vietām

Kāds puisis, piemēram, mazgā paklājus pašvaldības iedzīvotājiem, papildus pašvaldības maksātajai 650 eiro pamatalgai no klientiem saņemot dzeramnaudu saldumu un cepumu formā.

Paklāju mazgāšana ar priežu ziepēm un dārzeņu mazgājamo suku vasarā zem klajas debess tam īpaši paredzētās vietās pie ūdeņiem daudziem ir ikvasaras tradīcija.

Iespēja piekopt šo tradīciju somiem ir tik svarīga, ka tad, kad Kouvolas pilsētā Dienvidaustrumsomijā tika plānots nojaukt sešas paklāju mazgāšanas vietas, pilsētas domes tālrunis sāka zvanīt. Kouvolas pašvaldības teritorijā pavisam ir 19 paklāju mazgāšanas vietu, kuru uzturēšana kopā izmaksā ap 35 000 eiro gadā aprīkojuma uzturēšanai, kā arī par ūdeni un elektrību. Par laimi, iedzīvotāju aktivitāte pilsētas domē ir pamanīta un paklāju mazgāšanas vietas tikšot saglabātas pilnā skaitā.

Taureņu spārni iedvesmai

Uz lauriem nesnauž arī zinātnieki. Oulu universitātes fiziķiem ir izdevies atrast nanotehnoloģisku risinājumu jūtami efektīvākai saules enerģijas izmantošanai, izpētot deviņu melnspārnainu sugu tauriņu spārnu zvīņas. NANOMO laboratorijas pētnieki pierādīja, ka, jūtami samazinot atstarojumu, elementu maksimālā strāva pieaug par 66%. Parasti saules paneļi atstaro apmēram 35% gaismas, bet jaunā veida paneļi – tikai 5%.

Vēl kāda somu vasaras tradīcija ir publiskie āra baseini, kuri tiek atvērti maijā un darbojas līdz augusta vidum, kad Somijā atsākas mācības skolās. Šogad lielākā daļa āra baseinu tika atvērti tikai jūnijā un to apmeklētāju skaits tika ierobežots.

Arī somiem pašsaprotamās saunas jūnijā vēl netika atvērtas peldētāju lietošanai. Šķiet, visneparastākais āra baseins ir atrodams Lahti slēpju lēkšanas tramplīna pakājē.

Laimes ziņojuma rezultātiem Somijā pievērsa vislielāko uzmanību 2018. gadā, kad Somija pirmo reizi iekļuva pirmajā vietā.

Psiholoģijas goda profesors Marku Ojanens, Somijā saukts arī par laimes profesoru, ziņu dienestam YLE skaidroja, ka somu laimīgums pēdējo gadu desmitu laikā nav attīstījies. Profesors somu laimīgumu sāka pētīt 1969. gadā un uzskata, ka kopš tiem laikiem Somijas iedzīvotāju laimes līmenī lielas izmaiņas nav notikušas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Profesors uzskata, ka svarīgāk par dzīšanos pēc laimes ir dzīvot labu dzīvi, darot labus darbus, rūpējoties vienam par otru un liekot pirmajā vietā cilvēku savstarpējās attiecības.

Par to intervijā valsts ziņu dienestam YLE atgādināja arī Somijā populārais laimes pētnieks, filozofs Franks Martela: “Laime ir viena labas dzīves sastāvdaļa. Ir vērts padomāt, kādas lietas katram pašam ir svarīgas un kā ir iespējams radīt saikni ar citiem cilvēkiem. Ir vērts pievērst uzmanību šīm lietām un ļaut, lai laime rodas mazliet kā blakusprodukts.” Visticamāk, šī arī ir galvenā atbilde uz jautājumu, kādēļ tieši Somija ir laimīgākā valsts pasaulē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
Lasīt citas ziņas
Šnore: Krievu valodas nepārtraukta uzspiešana bērniem ir cūciska! Kāpēc izdabājam okupācijas kopienai?
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Trešdien Latvijā pūtīs brāzmains vējš līdz pat 22 m/s un daudzviet līs
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Dārzs
Idejas rudens košumam dārzā – krāsainas kompozīcijas dzīvespriecīgiem saimniekiem
07:20
Spānijas sikspārņu alā atrasti vecākie zināmie apavi Eiropā – no zāles pītas sandales
07:15
“Zemūdens munīcija izdala toksīnus.” Baltijas jūras dzelmē nogremdētas 300 000 tonnas kara laika ieroču, kas kaitē jūras ekosistēmām
07:08
“Zemūdens munīcija izdala toksīnus.” Baltijas jūras dzelmē nogremdētas 300 000 tonnas kara laika ieroču, kas kaitē jūras ekosistēmām
Spānijas sikspārņu alā atrasti vecākie zināmie apavi Eiropā – no zāles pītas sandales
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Receptes
Gardas un vienkāršas! Laiks gatavot ķirbju sukādes
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
Naudas sods līdz 3,1 miljonam eiro…Atbalsta grozījumus Krimināllikumā par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā
Turpina meklēt Krāslavas novadā pazudušo sievieti un viņas mazo meitiņu
Tie, kas bēg no Putina režīma, saka – jums te pašiem ir Kremļa aģentūra. “Te pat spiegus noķer reti!” tā Viļums
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
VIDEO. “Ukraiņu desants Krimā…” Atpūtniekus pludmalē pārsteidz no jūras ārā lecošā mežacūka!
Kokteilis
Šodien tu vari sajusties tā, it kā tu būtu vāvere, kas skrien ritenī! Horoskopi 4.oktobrim
Ivars Āboliņš par šodienas tiesas lēmumu atstāt spēkā 8500 eiro sodu TVNET: “Dezinformatoru mērķis nav nostrādājis, tiesiskums ir uzvarējis”
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
Mājas
Ko par tevi liecina mājas apģērbs
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
“Bijām gājuši pāris minūtes, kad saklausīju, ka kāds mežā lauž zarus…” mednieks Jānis Lubānas pusē nomedī ārkārtīgi neparastu alni
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
VK: Tikai divus no 11 biežāk sastopamajiem vēža veidiem Latvijā ārstē atbilstoši pasaules praksei. Pārējos?..
Viedoklis
FOTO. Latviešu slavenākā rokgrupa “Dzelzs vilks” jubilejas koncertā Siguldā uzdāvina fantastiskas emocijas
“Šāds samazinājums var būt katastrofāls mūsu zvejniekiem. Mēs cīnīsimies ar Eiropas Komisiju!” Saruna ar zemkopības ministru Armandu Krauzi