Izrādē “Jūsmotāji” piedalās Dailes teātra aktieri Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa, Ģirts Ķesteris, Mārtiņš Upenieks, Kaspars Dumburs un Vita Vārpiņa. Lugas iestudēšana norisinās interneta platformā “Skype”, rezultātu filmējot.
Izrādē “Jūsmotāji” piedalās Dailes teātra aktieri Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa, Ģirts Ķesteris, Mārtiņš Upenieks, Kaspars Dumburs un Vita Vārpiņa. Lugas iestudēšana norisinās interneta platformā “Skype”, rezultātu filmējot.
Ekrānuzņēmums no Dailes teātra Youtube konta

Kas teātri padara par teātri? 0

Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojums Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” Latvijas teātriem nozīmēja pilnīgi visu izrāžu atcelšanu. Savukārt šo teātru aktieriem un radošajiem direktoriem šis laiks nozīmē iespēju parādīt visu savu izdomu un talantu, meklējot jaunas izrāžu formas, kā arī ceļus teātru kolektīva gara un aktieru misijas uzturēšanai. Jau divas dienas vēlāk pirmie uz sociālās distancēšanās izaicinājumu reaģēja Jaunā Rīgas teātra un teātra trupas “Kvadrifrons” aktieri, piedāvājot grāmatu lasījumus.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 40
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 59
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: diskrimināciju dēļ pret nevakcinētajiem cilvēkiem, būs ļoti daudz tiesas procesu 153
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Viens no jautājumiem, ko vēlos uzdot sev un lasītājiem šai apskatā: kas teātri padara par teātri? Kad aktieris nav uz skatuves?

Kad nav vairs iespējama publikas – aktiera klātienes sinerģija?
CITI ŠOBRĪD LASA

Grāmatu priekšā lasīšanas akcija vispirmām kārtām bija sociālas ievirzes pasākums ar mērķi teātrim un aktieriem apliecināt sabiedrības solidarizēšanas misiju apjukuma brīdī. Taču šajā iniciatīvā ir meklējami arī radoši momenti, piemēram, grāmatu izvēlē JRT aktieri apliecina savu erudīciju un gaumi: Baiba Broka lasa Valentīnas Freimanes “Ardievu, Atlantīda!”, Kaspars Znotiņš lasīšanai izvēlējies Kārļa Skalbes “Mazās piezīmes”, Ģirts Krūmiņš lasa Andras Neiburgas stāstu utt.

Vēl viens svarīgs moments, kas saglabā teātrī būtisko “te un tagad” sajūtu – katram no JRT aktieru lasījumiem ir arī noteikts sākuma laiks, līdz ar to skatītājam/klausītājam ir iespēja to piedzīvot reizē ar aktieri.

Pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas veidu, kā pabeigt aizsāktos sporta turnīrus, spēlējot tukšā zālē, žūrijai un tiešraides kamerām, bija atraduši sportisti. Līdzīga pieredze jau bija apgūta arī mūzikas jomā: Berlīnes filharmonijas digitālā koncertzāle vēl pirms distancēšanās laika piedāvāja koncertu abonementus cienītājiem visā pasaulē.

Taču pandēmijas laiks piedāvā gluži jaunu pieredzi.

Dienu pēc ārkārtas stāvokļa izsludināšanas Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris tukšā zālē atskaņoja Gustava Mālera Piekto simfoniju. Vai sports var pastāvēt bez līdzjutēju klātienes? Vai mūziķi spēlē citādi tukšā zālē? Tas, kas patiesi pārsteidza, bija interneta klikšķu skaits: LNSO mājas lapā atrodama informācija, ka minēto koncertu pāris dienu laikā bija noskatījušies seši tūkstoši!

Intervijā LTV raidījumā “1:1” aktieris Andris Keišs atklāja, ka Alvja Hermaņa iestudētās izrādes “Revidents” arhīva ierakstu bija klikšķinājuši 40 000 (!) visā pasaulē.

Šobrīd, kad internets izrādes un koncertus padarījis pieejamus neatkarīgi no skatītāju finansiālā stāvokļa un ģeogrāfiskās atrašanās vietas, šie skaitļi no jauna liek aizdomāties par kultūras pieejamību Latvijā.

Pirmie, kas atkal sāka pārdot biļetes uz dzīvajā spēlētu izrādi, bija Liepājas kultūras nams “Wiktorija”,

25. martā translējot Goda teātra izrādi “Bļitka”. Vai translēta izrāde pielīdzināma pilnvērtīgai teātra pieredzei? Vai uz to var pārdot biļetes? Jau LTV projektā “Teātris. ZIP” skatītais liecina, ka filmēta un dzīva izrāde ļoti atšķiras, taču ne vienmēr tas ir iznīcinoši.

Pieredze rāda, ka vinnē viena vai nedaudzu aktieru pieticīgā scenogrāfijā spēlētas, uz runātā teksta balstītas izrādes.

Šim raksturojumam izcili atbilst režisora Dž. Dž. Džilindžera 2016. gadā iestudētā Rasas Bugavičutes-Pēces luga “Bļitka”. Vīru sarunas uz Liepājas kanāla ledus, ievelkoši aktieri – Kaspars Gods un Egons Dombrovskis. Savu garšu izrādei piešķīra arī sajūtas, kādās dzīvojām pāris dienas pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas, kad visa informācija bija tikai par un ap jauno vīrusu, gaisā neziņa, un tas radīja lielu emocionalitāti.

Redzēju tikai sociālajos tīklos publicētu tiešraides fragmentu, attēla kvalitāte bija nevainojama, taču izrāde kļuva par notikumu, jo paši skatītāji lepojās ar iespēju turpināt baudīt kultūras notikumus – “iet” uz teātri.

Gandrīz vienlaikus klajā nāca arī “Dirty Deal Teatro” ar savām izrādēm-instrukcijām.

Jāatzīmē, ka aktīvāki, pielāgojoties jaunajai situācijai, izrādījušies tieši nevalstiskie teātri,

un te es negribētu sākt apgalvot, ka viņu radošo garu veicināja finansiāli nedrošākā situācija. Diemžēl pandēmijas laikā tapušās izrādes nevienam no teātriem nav peļņas vai vismaz pietiekamas peļņas iespēja.

Kā milzu priekšrocība drīzāk jānorāda neatkarīgo teātru līdzšinējie radošie meklējumi. DDT jau vairākus gadus rīko meistarklases, meklē jaunas dramaturģijas, režisoru darba formas, un Jāņa Baloža izrāde, kas aizsāka šo ciklu, bija dzimusi vienā no šādām reizēm. Viņa radītā izrāde-instrukcija vienlīdz labi īstenojama gan uz skatuves, gan videozvanā, gan mājās, tā pieejama arī angliski. Divi “aktieri” sēž viens otram pretim un sarunājas, izmantojot iepriekšdotus jautājumus.

Teatralitāte drīzāk meklējama dramaturga prasībā vienkāršo sarunu uzturēt 20 līdz 25 minūtes.

Tapušas pavisam piecas internetā joprojām pieejamas izrādes-instrukcijas. Linda Rudene radījusi izrādi, kas izspēlējama vienatnē pie grāmatu plaukta, klausoties skaņas failus, izpildot noteiktas darbības. Stilistiski līdzīga ir Lailas Burānes izrāde “Sienas” – tā notiek tava dzīvokļa sienās, apmeklējot noteiktu telpu un izstāstot savam viedtālrunim vai planšetdatoram, kurā iepriekš atvērta skaņas ieraksta funkcija, sajūtas, kas saistās ar šo telpu. Izrādes otrajā daļā tiek dāvāta iespēja klausīties citu stāstus.

Visu šo izrāžu pamatuzdevums – izmantojot teātra spēlēšanu raksturojošo distancēšanos, ikdienas pieredzi pārvērst pašrefleksijā, piedzīvot jaunā rakursā.

Atšķirīga, taču ne visai labi izstrādāta, ir Anetes Konstes izrāde, kurā skatītājam jāiejūtas Kafkas cienīgā situācijā, kurā viņš tiek pratināts par kādu visai absurdu noziegumu.

Kā baudāmāko es gribētu nosaukt Valtera Sīļa izrādi-instrukciju,

kurā viņš turpina kopt 2012. gadā kopā ar dramaturgu Jāni Balodi radītajā izrādē “Mārupīte” lietoto pastaigas formu. Tikai šajā gadījumā pastaiga notiek ar “google maps” starpniecību, virtuālā vide ļauj viegli pārcelties no Ņujorkas uz Pikadilli laukumu Londonā, tad uz Murmansku vai pazemes birojtelpu.

Arī izrādes skaņas failus ierunājis nevis aktieris, kā tas ir citās izrādēs, bet robots – ieraksts tapis valodas tehnoloģiju platformā “Hugo.lv”.

Kad Ģertrūdes ielas teātris paziņoja par režisora Mārtiņa Eihes 2016. gada izrādes “Taņas dzimšanas diena” pielāgošanu internetvidei, biju pārliecināta, ka viņi ies kultūras nama “Wiktorija” ceļu, piedāvājot tiešraidi. Taču ZOOM lietotnē bija tapusi pilnīgi jauna izrāde!

Skatījos un skaitīju priekšrocības:

šāda videozvanā spēlēta izrāde ir pieejama jebkurā pasaules vietā, šīs izrādes skatītāja, piemēram, bija Austrālijā dzīvojoša latviete. Dramaturģes Lailas Burānes radītajā “Taņas dzimšanas dienā” notiek dalīšanās atmiņās, skatītājiem tiek uzdoti vienkārši jautājumi. Kad pirmoreiz skūpstījāties? Kas ir deficīts?

Taču saruna mērķtiecīgi tiek virzīta, konfrontējot Taņas radu saimes latviešu un krievu daļu.

Esmu izrādi redzējusi arī teātrī, tāpēc videozvanā mani īpaši pārsteidza skatītāju gatavība stāstīt, man šķita, ka videozvana situācijā tiek mazināta polaritāte aktieri – skatītāji, skatuve – zāle. Sevišķi interesanti stāsti izvērtās, ja izrādi kopā skatījās ģimene (biļete derīga visam dzīvoklim), dažādas paaudzes.

Šobrīd “Taņas dzimšanas diena” ieņēmusi stabilu vietu Ģertrūdes ielas teātra repertuārā, teātra vadītāja Maija Pavlova prognozē, ka līdzīgi iestudējumi varētu tapt arī turpmāk.

Šobrīd teju katra teātra mājas lapā arhīva vētīšanas iespēju nomainījis podkāsts, literārs lasījums vai kāda cita nesen radīta ideja.

Jautājums, kas būtu jāuzdod: cik no šīm iniciatīvām varam uzskatīt par pilnvērtīgām teātra izrādēm vai vismaz jaunu izrāžu formu ideju aizmetņiem, cik ir ne vairāk kā krīzes laika risinājumi?

Noslēgt šo rakstu gribu ar savu nelokāmu pārliecību, ka enerģiju, ko dod dzīva aktierspēle, mūzikas instrumenta skaņa, kopējas skatītāju emocijas, nevar aizstāt pat tehniski vispārliecinošākā translācija.

Taču caur “mazajiem ekrāniem” mēs varam turpināt sarunāties, un tas ir būtiski,

pat apzinoties, ka šo sarunu uzvedības noteikumus un skatītāja uztveri lielā mērā iedvesmo atmiņas par dzīvā teātra baudīšanas pieredzi.

Uzziņa

• Jaunais Rīgas teātris šovasar gatavojas sākt sava TV seriāla “Aģentūra” filmēšanu, kura režisors būs Alvis Hermanis, bet scenārists – Jānis Joņevs. Tā darbības vieta būs Latvija, 2020. gads, un notikumi risināsies kādas Rīgas reklāmu aģentūras darbinieku un viņu līdzcilvēku vidē.

Stāsts būs par pasauli, kura pēkšņi mainās, kā arī par cilvēku mūžīgo un aizkustinošo vēlmi manipulēt ar citiem cilvēkiem. Žanrs – kaut kas pa vidu psiholoģiskam trillerim un detektīvam. Lomās – visi JRT trupas aktieri un JRT studijas audzēkņi. Filmēšanai tiks piemērota JRT ēka bijušajā Tabakas fabrikā.

• Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs nācis klajā ar ieceri veidot daudzsēriju melno komēdiju ar pagaidu nosaukumu “Smiļģa lāsts”, kuras dramaturģiju veidos Justīne Kļava un Artūrs Dīcis, un režisori būs Viesturs Kairišs un Gatis Šmits.

SAISTĪTIE RAKSTI

Stāsta centrā būs teātra darbinieki, kuri, ignorējot apkārt valdošos force majeure apstākļus, spītīgi cenšas pildīt savu kultūras darbinieku misiju, lai iestudētu ilgi plānoto “Simtgades izrādi”. Darbu traucē ārkārtas apstākļi, varas spēles, teātra iekšējās intrigas, māņticība, kā arī aizdomas par teātra dibinātāja Eduarda Smiļģa uzlikto lāstu. Darbu plānots filmēt reālā vietā – Dailes teātra telpās.

• 1. maijā plkst. 19 Dailes teātra mājaslapā un “Youtube” kanālā būs skatāma daudzsēriju tiešsaistes izrādes “Jūsmotāji” 4. sērija – jūtu psihoanalīze uz metafizikas robežas, kas tapusi pēc Roberta Mūzika lugas. Režisors un idejas autors Viesturs Kairišs; piedalās Dailes teātra aktieri Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa, Ģirts Ķesteris, Mārtiņš Upenieks, Kaspars Dumburs un Vita Vārpiņa.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 40
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 59
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: diskrimināciju dēļ pret nevakcinētajiem cilvēkiem, būs ļoti daudz tiesas procesu 153
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi pārsteidz ar pirmajām prognozēm Līgo vakaram un Jāņu dienai 6
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 81
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Lems par Lemberga ievēlēšanu mēra amatā. Opozīcijas deputātiem cits viedoklis – “nevar iedomāties, kā pilsētu varētu vadīt no cietuma” 28
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: diskrimināciju dēļ pret nevakcinētajiem cilvēkiem, būs ļoti daudz tiesas procesu 153
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: Iekšlietu ministrijas parlamentārās sekretāres dēla firma tiek pie 2,6 mijonu pasūtījuma IeM Informācijas centra 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārste Liene Čupāne: septembrī Latvijā pret Covid-19 varētu sākt vakcinēt bērnus, kas ir jaunāki par 12 gadiem 149
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksme tev būs blakus, tiesa, tikai tādā gadījumā, ja tu pats veltīsi kaut mazliet pūles! Horoskopi 14.jūnijam
23:41
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: Iekšlietu ministrijas parlamentārās sekretāres dēla firma tiek pie 2,6 mijonu pasūtījuma IeM Informācijas centra 7
22:02
Raivis Šveicars
Ziņas
“Termoss” rīdziniekiem jeb ko mums dos Baltijas valstīs lielākā siltuma akumulācijas tvertne
21:42
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 40
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Pirmā raķete Džokovičs otro reizi karjerā uzvar Francijas atklātajā čempionātā 5
5 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Baltijas premjeri vienādi nopietni par Krievijas radītajiem draudiem 34
9 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Sibīrijā mēs bijām tik ilgi, kamēr gandrīz tur nomirām no bada”: latviešu profesore, ārste Renāte Ligere atceras pirms 80 gadiem piedzīvoto deportāciju 60
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 81
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā puse Latvijā reģistrēto automašīnu vecums ir no 11 līdz 29 gadi 35
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kaspars Upaciers: Jebkuras nodokļu izmaiņas šobrīd nav prāta darbs! 24
12 stundas
ER
Elvita Ruka
Stāsti
Bērzes dzirnavu atdzimšana: te filmēts arī seriāla sākums, Anglijas skati. Bijis grūts ceļš noiets, lai kaut stūris izskatītos pēc estētiski sapucētās Anglijas – tagad grūti noticēt!
12 stundas
AB
AINĀRS BAMBALS
Stāsti
“Atvērtajās durvīs svešs vīrietis ar ieroci rokās!” Pirms 80 gadiem tautu izkāva ar brutālu teroru
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi pārsteidz ar pirmajām prognozēm Līgo vakaram un Jāņu dienai 6
14 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Domāju, ka arī šis vīruss ir cilvēka paša radīts izaicinājums!” Saruna ar aktieri Rihardu Rudāku 22
Intervija 17 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Ja vīruss izplatās arī gaisā, tad ar skubu jāķeras pie ventilācijas nodrošināšanas skolās un bērnudārzos, kur cirvi var pakārt 3
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Izpurgātās” ielas Rīgas centrā pēc “velojoslu revolūcijas”: ātrā palīdzība spiesta braukt pa ietvi, lai piekļūtu durvīm 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 20
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Šadurskis: Vislielākā diskriminācija ir tas, ka darba vietās prasa izglītību 108
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Būs šoks un neapmierinātība, kad cilvēks saņems 500 eiro rēķinu. Eksperte par jauno nodokļu sistēmu 100
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigfrīds, Ainārs un Uva
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noticis pārpratums! Aktrise Dārta Daneviča tomēr nebūs Eglīša preses sekretāre 38
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Piecu tablešu vietā nākotnē dzersim vienu, bet maksāsim par to vairāk!” Pēteris Apinis par to, kas notiek pasaules un Latvijas farmācijā 40
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Gulašs! Otrā dienā – vēl labāks 4
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš labi dzīvo, tāpēc nesaprot, ka 80% Latvijas iedzīvotājiem kovida laiks bija neizturams!” Šuplinska par kretīnisku rīcību valdībā 234
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Maz prieka no puķēm, ja tās nesmaržo: kuriem vasaras ziediem piemīt izcila smarža? 5
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ nav ieteicams ņemt kredītus, aizņemties vai aizdot naudu! Horoskopi no 14. līdz 20. jūnijam
12 stundas