Foto: LA.LV

Latvijas zinātnieki aicina cilvēkus fotografēt izmaiņas dabā 0

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte un Latvijas Dabas fonds aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas kampaņā, iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus portālā un lietotnē “Dabasdati.lv“, portālam LA.LV pastāstīja pētniece Gunta Kalvāne.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Līdz šim 2020.gada ziema un agrais pavasaris ir bijuši siltākie Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Netipiski agri zied lazdas un sniegpulkstenītes – agrā pavasara vēstneši. Atgriezušies arī tādi pirmie migranti kā dzērves un lauku cīruļi.

Pētījumi liecina, ja pavasaris iestājas agri, augu attīstība notiek lēni, tomēr, lai labāk izprastu dabas norises netipisku un neraksturīgu laikapstākļu gadījumā, Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti uzņemt, un iesūtīt dabas attēlus portālā un lietotnē “Dabasdati.lv”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, var sūtīt foto, kuros redzama bērza lapu plaukšana, pirmās pienenes, pirmais ezis, oda kodiens, augļu koku un krāšņumkrūmu kā ceriņi, jasmīni ziedēšana un citas labi pamanāmas un atpazīstamas norises dabā.

Dabas ritmu jeb fenoloģiskie novērojumi arvien biežāk tiek izmantoti klimata pārmaiņu pētījumos, aprakstot paaugstinātās gaisa temperatūras, nokrišņu režīma izmaiņu ietekmi uz augu un dzīvnieku attīstību.

Piemēram, parastās lazdas ziedēšanas sākums Latvijas teritorijā ir mainījies vairāk nekā mēneša intervālā – lazda sāk ziedēt agrāk.

Viņa akcentē, ka sabiedrības iesaiste zinātnē ir plaši izplatīta prakse pasaulē, kura, pieaugot iegūto datu apjomam, kļūst arvien populārāka. Fenoloģisko jeb dabas ritmu fiksēšana ir viena no vissenākajām formām, kā sabiedrība iesaistījusies zinātnē.

Viens klikšķis un tu esi palīdzējis zinātniekiem, saka pētniece.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.