Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš
Foto: Anda Krauze

Krišjānis Kariņš: Nākotne pieder kooperācijai! 2

Krišjānis Kariņš, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
Lasīt citas ziņas

 

Latvijas lauksaimnieki, neraugoties uz izaicinājumiem, ir pratuši attīstīties. Redzam izaugsmi gan pēc ražoto produktu daudzumiem, gan arī naudas izteiksmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Atcerēsimies lauksaimniecības starta pozīciju pēc valsts neatkarības atjaunošanas, kad bija sagrauta tautsaimniecība, nebija privāto investīciju un kapitāla bāzes, un salīdzināsim to ar šābrīža sasniegumiem. 2004. gadā iekļāvāmies Eiropas Savienības tirgū, kur vāciešiem, nīderlandiešiem un dāņiem jau sen bija uzkrāts kapitāls un iespējas. Neraugoties uz to, mēs esam ļoti strauji attīstījušies. Nešaubos, ka, no saimniekošanas skatpunkta vērtējot, daudzu citu valstu lauksaimniekiem ir ko mācīties no latviešiem. Apbrīnojams spars ir mūsu cilvēkiem!

 

Zaļajā virzienā jādodas ar atvērtām acīm

Patlaban aktuāls ir Zaļais kurss. Protams, tā ir iespēja, tomēr kā visās lietās arī zaļajā virzienā ir jādodas ar atvērtām acīm. Nereti mēs, pilsētnieki, kļūstam ideoloģiski ļoti akli, varētu teikt, romantizējam grāmatās un žurnālos lasīto un tad cenšamies šo romantizēto modeli uzspiest citiem. Tas ir nedaudz bīstami. Es Zaļo kursu saprotu ļoti elementāri – brīvība no Krievijas, kas mums piedāvā naftas produktus un gāzi, potenciāli ogles, kas ir ne tikai dabu piesārņojošas un cilvēku veselībai kaitīgas fosilās izejvielas, bet tās ir arī atkarīgas no varmācīgā režīma.

Latvijā nav ne naftas, ne ogļu, un, jo vairāk ražosim paši sev, jo mazāk būsim atkarīgi no citiem. Attiecībā uz Zaļo kursu lauksaimniecībā – esmu vairākās saimniecībās redzējis, ka bioloģiskajai saimniekošanai ir liela jēga un atsevišķās nozarēs cilvēki, šķiet, ir apmierināti. Visticamāk, ikvienam saimniekam ir pašam jāizvēlas, kā, kur un ko ražot visizdevīgāk. Ja mēs Zaļo kursu vērtējam ar atvērtām, nevis ar puspievērtām ideoloģiskām acīm, tad tiksim tālu. Pilsētnieks, visticamāk, nezina, kā rēķina lauksaimnieka rentabilitāti, tāpēc, iespējams, publiski pauž pārmetumus. Šā iemesla dēļ ir svarīgi, kā mēs, politiķi, uzklausām ražotājus, tostarp lauksaimniekus, kuri saprot savu uzņēmējdarbību. Mums viņi ir jāspēj uzklausīt. Ja veidojas dialogs starp valdības pārstāvjiem un praktiķiem, mēs tiksim uz priekšu.

 

Darbaspēka deficīts ir liels izaicinājums

Latvijā daudzās nozarēs ir jūtams demogrāfisks izaicinājums, profesijās ienāk pārāk maz jauniešu. Jāsaprot, ka ir uzplūdi un atplūdi, un patlaban jaunam cilvēkam, kam ir galva uz pleciem un duka iekšā, ir iespējas attīstīties un augt. Darbaspēka nodrošinājums ir visas sabiedrības kopīgs izaicinājums. Gadiem ilgi valdība, tostarp iepriekšējā, ir runājusi par demogrāfiju, ieguldījusi visu nodokļu maksātāju naudu, un, iespējams, sasniegums ir, ka mūsu valstī darbinieku skaita kritums ir mazāks nekā daudzās citās Eiropas valstīs. Tomēr darbaroku mums vienalga nepietiek. Vācija, Dānija un Norvēģija iztrūkstošo demogrāfiju aizvieto ar migrantiem, tostarp latviešiem, kuri dodas strādāt uz šīm valstīm.

Mums Latvijā ir jāvērtē, kā šo robu aizpildīt. Ja nevaram to paveikt pilnībā saviem spēkiem, ir jāatrod efektīvs veids cilvēku piesaistīšanai. Protams, no tā izriet arī jautājumi par integrāciju un valodu. Tas viss ir pārvarams, tomēr mums vispirms pašiem kā sabiedrībai, es nerunāju par valdību vai politiskajām partijām, bet par sabiedrību, ir jāsaprot – ja mēs nopietni neatveram acis uz to, ka mums ir vajadzīgas papildu darbarokas un nesākam domāt par to piesaisti, arī par integrēšanu, tad mums cilvēku trūkuma dēļ tautsaimniecības nozarēs aizvien vairāk radīsies grūtības. Tas ir visas tautsaimniecības, tostarp arī lauksaimniecības, izaicinājums.

 

Bez kooperācijas nebūs izaugsmes

Visā pasaulē ir saprasts, ka vienam pašam darboties kļūst aizvien grūtāk. Ja saimniecībai pieder 1000 ha liels zemes īpašums, tad ir cita situācija un saimnieks var darboties arī viens. Redzam, ka lauksaimnieki kooperējas. Lauku saimnieki sen ir sapratuši, ka tas ir attīstības modelis, kas ļaus saglabāt ģimenes saimniecības, šo saimniecību neatkarību un arī sociālo funkciju. Un vienlaikus konkurēt pasaules tirgū. Mūsu saimnieki, kas kooperējas, aug un attīstās.

Viņu izvēle ir iesaistīties kooperatīvā, kam ir iespēja iegūt labāku pārdošanas cenu, jo, apvienojot savu un kolēģu veikumu, lielāks ir izaudzētās ražas vai citu produktu daudzums. Kooperatīvs par izdevīgāku cenu iepērk arī mēslojumu un citus apgrozāmos līdzekļus, kooperatīvi var algot ekonomistus, kas nodarbojas ar pārdošanu, lai saimnieki var darboties ar lauksaimniecību. Kooperācijas sadarbības forma ir izaugsmes virziens, kurā mēs sekmīgi darbojamies jau 20 gadu. Redzam plaisu starp saimniekiem, kuri to ir sapratuši un jau kooperējas, un tiem, kuri aizvien par šādu soli nav izlēmuši.

Ir ļoti svarīgi, ka Latvijā nozarēm, tostarp lauksaimniekiem, ir specializētie vai tematiskie plašsaziņas līdzekļi. Lai gan neesmu lauksaimnieks, esmu pārliecināts, ka tiem, kas šajā nozarē darbojas, ir svarīga iespēja iegūt aktuālāko informāciju, uzzināt jaunumus, salīdzināt kolēģu un savu pieredzi un vajadzības gadījumā sazināties. Jūsu žurnāla skaistajā jubilejā novēlu sekmīgi turpināt iesākto darbu, informējot un izglītojot gan esošos, gan topošos lauksaimniekus par nozarē aktuāliem jautājumiem! Lai izdodas!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asociācija: Šī vasara lauku tūrismam bija sliktāka nekā pandēmijas laikā 22
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 30
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 4
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
VIDEO. “Sauciet dakteri!”. LTV žurnāliste tiešajā ēterā zaudē samaņu, policijas priekšnieks Ruks rīkojas nekavējoties
Latviju sasniegs plaša nokrišņu zona. Laikapstākļu prognoze otrdienai
Lasīt citas ziņas
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 86
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 26
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
Saistībā ar draudiem valsts drošībai NEPLP anulē apraides atļauju “TV Rain” 36
Kuras ir trīs militāri spēcīgākas valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā?
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
“Krievi paliek krievi! Parādās sarkanās kartītes!” Soctīklotāji par NEPLP lēmumu TV programmai “Doždj”
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš
11:37
“Grāmatnīca pie Temzas” man ir īpaši tuva grāmata”
11:12
Kā trenēt savu enerģijas patēriņu?
11:07