Foto: Shutterstock

Nenodarīt pāri mežam un nekaitēt sev 0

Šogad septembra nogale padevusies silta un saulaina, un sinoptiķi sola, ka arī oktobris būšot mēreni silts, lai arī lietains. Tas nozīmē, ka sēņošanas un ogošanas cienītāji vēl var pagūt pavadīt ne vienu vien skaistu stundu mežā. Tomēr kā uzsver AS “Latvijas valsts meži” (LVM) mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde, arī baudot atpūtu mežā jāraugās, lai ar nepārdomātu rīcību nenodarītu tam pāri.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Mikologi zin teikt, ka sēņošanas sezona tā īsti nebeidzas nekad. Ja ilgstoši valda mitrs un silts laiks, sēnes mežā var atrast pat ziemas mēnešos. Protams, ja vien laukā nevalda aukstums un zemi neklāj sniega kārta. Tomēr aktīvā sēņošanas sezona ilgst līdz pat oktobrim, tādēļ Edmunda Lindes sniegtie ieteikumi vēl lieti noderēs.

Nekaitēt micēlijam un nevākt nepazīstams sēnes

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zinātnieki apstiprinājuši, ka saudzīgākais veids sēņu lasīšanai ir to izceļot no zemes ar visu pamatni. Tā nav sakne un micēlijam mēs tādējādi nevaram nodarīt kaitējumu. Sēņotni var sapostīt nevērīgi uzplēšot sūnas, taču tādu barbarismu neviens īsts sēņotājs gan neatļausies,” saka Edmunds Linde.

LVM mežkopības plānošanas vadītājs arī atgādina jau neskaitāmas reizes pausto“ābeces patiesību” — nepazīstamas sēnes grozā likt nedrīkst un lasīt var tikai tās, par kuru drošumu un nekaitīgumu esam pilnībā pārliecināti. “Diemžēl katru gadu mūsu valstī ir saindēšanās gadījumi, kuri notiek tādēļ, ka cilvēki indīgās sēnes sajauc ar ēdamajām. Tādēļ sēnes, par kurām neesam īsti pārliecināti, drīkst lasīt tikai un vienīgi uzticama un zinoša eksperta klātbūtnē, jo tikai tā varam būt pārliecināti, ka nenodarīsim kaitējumu savai veselībai,” viņš uzsver.

Vēl varam ievākt dzērvenes un brūklenes

Septembrī nogatavojas arī sārtvaidzes dzērvenes, vēl var ievākt arī brūklenes, kuru nedaudz rūgtenā, saldenskābā garša pēc pirmajām salnām kļūst vēl pilnīgāka. Tomēr Edmunds Linde norāda, ka, dodoties ogot, jāpārliecinās vai iecerētie dzērveņu purvi vai brūkleņu lasīšanas vietas neatrodas teritorijās, kurās var būt spēkā dažādi ogu vākšanas nosacījumi. “Kopumā Latvijas valsts mežos to var darīt brīvi, taču īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var būt atsevišķi ierobežojumi vai termiņierobežojumi un ogas drīkst lasīt tikai ar noteiktām atļaujām un noteiktā laika posmā. Vietējie iedzīvotāji parasti zina šīs teritorijas, tomēr tiem, kuri dodas ogot uz nepazīstamām vietām, ieteicams iepriekš papētīt LVM GEO mobilo lietotni, kur tās visas ir iezīmētas.”

Savukārt taujāts par pēdējos gados tik populārto ogu vākšanu ar speciāliem “kombainiem”, Edmunds Linde atzīst, ka to var darīt vien tad, ja šīs ierīces tiek izmantotas pietiekoši apzinīgi un tā, lai nenodarītu kaitējumu mētrām. “Mēs tomēr rekomendējam vākšanu ar rokām, kas ir daudz saudzīgāka,” viņš saka.

Reklāma
Reklāma

Jāatgādina, ka LVM GEO mobilā lietotne bez maksas ir pieejama iTunes un Google Play Store, ja iepriekš lejupielādē vajadzīgo kartes daļu, lietotne  darbojas arī vietās, kur mobilie sakari nav pieejami, un palīdz noteikt ne vien savu atrašanās vietu kartē attiecīgajā meža teritorijā, bet arī redzēt tuvākos autoceļus.

Uguns briesmas un Āfrikas cūku mēris

Lai arī vasaras svelme jau aiz muguras, tomēr mežā sausie apstākļi, pat neraugoties uz lietu, var turpināties. Tādēļ joprojām aicinām  ievērot nosacījumu — ugunskurus mežā kurināt tikai un vienīgi īpaši tam paredzētās vietās. LVM šim nolūkam speciāli ierīkojusi vairāk nekā 300 vietas, kuras “ugunskura piedzīvojuma” cienītāji viegli var atrast ar LVM GEO mobilās aplikācijas palīdzību.

Tāpat jāņem vērā, ka Latvijas mežos ir pieaugusi mežacūku populācija un līdz ar to arī Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatība. Lai arī cilvēkiem šī slimība nav bīstama, tomēr tā ir ārkārtīgi infekcioza, un pēc saskaršanās ar to izraisošo vīrusu var nākties izkaut visas saimniecībā esošās mājas cūkas. Tās tālākas izplatības ierobežošanai ne vien medniekiem un cūku fermu īpašniekiem, bet arī sēņotājiem un ogotājiem jāievēro nopteiktas biodrošības un higiēnas prasības.

Edmunds Linde saka, būtiski ir ievērot principu — visu, ko uz mežu atnesam, no tā arī jāaiznes. Jo īpaši tas attiecas uz dažādām uzkodām, pārtikas atliekām vai iepakojumu, vienreiz lietojamiem traukiem, urtml.

Pēc sēņošanas, ogošanas vai vienkārši pastaigas pa mežu jānotīra un jānomaina apģērbu un apavus, jo ar tiem infekciju var ļoti viegli izplatīt tālāk. Savukārt ja uz mežu esat devies ar velosipēdu, pēc atgriešanās mājās ar ūdeni jānoskalo tā riteņus. Tāpat nekādā gadījumā nevajadzētu mājdzīvniekus cienāt ar mežā veltēm — ogām, sēnēm vai to pārpalikumiem, kā arī ar medījuma gaļu.

Un, protams, ieraugot mežā, pļavā vai uz lauka beigtu mežacūku, par to nekavējoties jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.