Foto: Shutterstock

Nenodarīt pāri mežam un nekaitēt sev 0

Šogad septembra nogale padevusies silta un saulaina, un sinoptiķi sola, ka arī oktobris būšot mēreni silts, lai arī lietains. Tas nozīmē, ka sēņošanas un ogošanas cienītāji vēl var pagūt pavadīt ne vienu vien skaistu stundu mežā. Tomēr kā uzsver AS “Latvijas valsts meži” (LVM) mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde, arī baudot atpūtu mežā jāraugās, lai ar nepārdomātu rīcību nenodarītu tam pāri.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Lasīt citas ziņas

Mikologi zin teikt, ka sēņošanas sezona tā īsti nebeidzas nekad. Ja ilgstoši valda mitrs un silts laiks, sēnes mežā var atrast pat ziemas mēnešos. Protams, ja vien laukā nevalda aukstums un zemi neklāj sniega kārta. Tomēr aktīvā sēņošanas sezona ilgst līdz pat oktobrim, tādēļ Edmunda Lindes sniegtie ieteikumi vēl lieti noderēs.

Nekaitēt micēlijam un nevākt nepazīstams sēnes

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zinātnieki apstiprinājuši, ka saudzīgākais veids sēņu lasīšanai ir to izceļot no zemes ar visu pamatni. Tā nav sakne un micēlijam mēs tādējādi nevaram nodarīt kaitējumu. Sēņotni var sapostīt nevērīgi uzplēšot sūnas, taču tādu barbarismu neviens īsts sēņotājs gan neatļausies,” saka Edmunds Linde.

LVM mežkopības plānošanas vadītājs arī atgādina jau neskaitāmas reizes pausto“ābeces patiesību” — nepazīstamas sēnes grozā likt nedrīkst un lasīt var tikai tās, par kuru drošumu un nekaitīgumu esam pilnībā pārliecināti. “Diemžēl katru gadu mūsu valstī ir saindēšanās gadījumi, kuri notiek tādēļ, ka cilvēki indīgās sēnes sajauc ar ēdamajām. Tādēļ sēnes, par kurām neesam īsti pārliecināti, drīkst lasīt tikai un vienīgi uzticama un zinoša eksperta klātbūtnē, jo tikai tā varam būt pārliecināti, ka nenodarīsim kaitējumu savai veselībai,” viņš uzsver.

Vēl varam ievākt dzērvenes un brūklenes

Septembrī nogatavojas arī sārtvaidzes dzērvenes, vēl var ievākt arī brūklenes, kuru nedaudz rūgtenā, saldenskābā garša pēc pirmajām salnām kļūst vēl pilnīgāka. Tomēr Edmunds Linde norāda, ka, dodoties ogot, jāpārliecinās vai iecerētie dzērveņu purvi vai brūkleņu lasīšanas vietas neatrodas teritorijās, kurās var būt spēkā dažādi ogu vākšanas nosacījumi. “Kopumā Latvijas valsts mežos to var darīt brīvi, taču īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var būt atsevišķi ierobežojumi vai termiņierobežojumi un ogas drīkst lasīt tikai ar noteiktām atļaujām un noteiktā laika posmā. Vietējie iedzīvotāji parasti zina šīs teritorijas, tomēr tiem, kuri dodas ogot uz nepazīstamām vietām, ieteicams iepriekš papētīt LVM GEO mobilo lietotni, kur tās visas ir iezīmētas.”

Savukārt taujāts par pēdējos gados tik populārto ogu vākšanu ar speciāliem “kombainiem”, Edmunds Linde atzīst, ka to var darīt vien tad, ja šīs ierīces tiek izmantotas pietiekoši apzinīgi un tā, lai nenodarītu kaitējumu mētrām. “Mēs tomēr rekomendējam vākšanu ar rokām, kas ir daudz saudzīgāka,” viņš saka.

Jāatgādina, ka LVM GEO mobilā lietotne bez maksas ir pieejama iTunes un Google Play Store, ja iepriekš lejupielādē vajadzīgo kartes daļu, lietotne  darbojas arī vietās, kur mobilie sakari nav pieejami, un palīdz noteikt ne vien savu atrašanās vietu kartē attiecīgajā meža teritorijā, bet arī redzēt tuvākos autoceļus.

Uguns briesmas un Āfrikas cūku mēris

Lai arī vasaras svelme jau aiz muguras, tomēr mežā sausie apstākļi, pat neraugoties uz lietu, var turpināties. Tādēļ joprojām aicinām  ievērot nosacījumu — ugunskurus mežā kurināt tikai un vienīgi īpaši tam paredzētās vietās. LVM šim nolūkam speciāli ierīkojusi vairāk nekā 300 vietas, kuras “ugunskura piedzīvojuma” cienītāji viegli var atrast ar LVM GEO mobilās aplikācijas palīdzību.

Tāpat jāņem vērā, ka Latvijas mežos ir pieaugusi mežacūku populācija un līdz ar to arī Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatība. Lai arī cilvēkiem šī slimība nav bīstama, tomēr tā ir ārkārtīgi infekcioza, un pēc saskaršanās ar to izraisošo vīrusu var nākties izkaut visas saimniecībā esošās mājas cūkas. Tās tālākas izplatības ierobežošanai ne vien medniekiem un cūku fermu īpašniekiem, bet arī sēņotājiem un ogotājiem jāievēro nopteiktas biodrošības un higiēnas prasības.

Edmunds Linde saka, būtiski ir ievērot principu — visu, ko uz mežu atnesam, no tā arī jāaiznes. Jo īpaši tas attiecas uz dažādām uzkodām, pārtikas atliekām vai iepakojumu, vienreiz lietojamiem traukiem, urtml.

Pēc sēņošanas, ogošanas vai vienkārši pastaigas pa mežu jānotīra un jānomaina apģērbu un apavus, jo ar tiem infekciju var ļoti viegli izplatīt tālāk. Savukārt ja uz mežu esat devies ar velosipēdu, pēc atgriešanās mājās ar ūdeni jānoskalo tā riteņus. Tāpat nekādā gadījumā nevajadzētu mājdzīvniekus cienāt ar mežā veltēm — ogām, sēnēm vai to pārpalikumiem, kā arī ar medījuma gaļu.

Un, protams, ieraugot mežā, pļavā vai uz lauka beigtu mežacūku, par to nekavējoties jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 82
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 23
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Lasīt citas ziņas
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Brīnišķīgu bumbieru dārzs ar rekordražu; kā līdz tam nonākt. Intervija ar saimniekiem.
Trauksmes zvani! Bioloģiskā daudzveidība Latvijas ārēs nīkuļo 12
Gerhards: būt par ministru nav mans pašmērķis 8
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 22
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 130
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Latvijas futbola izlases treneru korpusā jaunākā pozīcija ir mentālais treneris
23:03
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57