
Nacionālā kultūras un mantojumu pārvalde sniedza atbildi, ka “Ieroči, lādiņi un citi priekšmeti, kas atrasti zemē, virs zemes vai ūdenī var tikt uzskatīti par kustamajiem vēstures pieminekļiem, kas likuma izpratnē, ja tiem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība. Toties nelikumīgas darbības regulē Krimināllikuma 229.1 pants. Minētās darbības var izpausties kā arheoloģisko senlietu aprite – nelikumīga iegūšana, glabāšana. pārvietošana, pārsūtīšana, atsavināšana, izvešana ārpus Latvijas Republikas vai ievešana Latvijas republikā.
Šis Krimināllikuma pants attiecas tikai un vienīgi uz Kultūrvēsturiskiem priekšmetiem līdz 17.gs. Kā 1. un 2. Pasaules kara priekšmeti var būt attiecināmi uz šo krimināllikuma pantu? Secinājums viens, – vai dažādu valsts un pašvaldību iestāžu vidu ir dažādi viedokļi?
Saskaņā ar ieroču aprites likuma 14.panta trešās daļas 5.punktu fiziskai personai, kura sasniegusi 18 gadu vecumu, ir tiesības iegādāties, glabāt, nēsāt un pārvaldīt deaktivizētus šaujamieročus, kas atbilst regulas 2015/2403 prasībām, pēc Valsts policijas izziņas saņemšanas glabāt, nēsāt un pārvadāt deaktivizētus šaujamieročus, kā arī pēc Valsts policijas izziņas vai apliecinājuma saņemšanas iegādāties, glabāt, pārvadāt deaktivizētus lielas enerģijas pneimatiskos ieročus.
Tikai nezin kāpēc, viss šis process ir pārvērties par biznesu. Agrāko 25 latu vietā, tagad par dezaktivācijas veikšanu un sertifikāta iegūšanu ir jāmaksā gandrīz 280 eiro kas ir nesamērīga naudas summa vienkāršam kolekcionāram.
Otrkārt, raktiem, korozijas sabojātiem ieročiem nemaz nevar uztaisīt dezaktivācijas sertifikātu.
Treškārt, atrodot vecā šķūnī, vecas mājas bēniņos šaušanas kārtībā ieroci, izsaucot policiju, pēc visu dezaktivācijas procesu veikšanas, ja arī atradējs to gribētu sev paturēt samaksājot to milzu naudu, tas nebūs iespējams, jo tas atrastais ierocis vienkārši ir “izkūpējis gaisā” pēc tam, kad ierocis ir pabijis Kriminālistikas pārvaldē.
Ceturtkārt, Eiropas savienības dezaktivācijas sertifikāts Latvijā nav derīgs (tā apgalvo Latvijas tiesa) , tā vai tā nāksies šķirties no milzu summas, vai pat no paša priekšmeta, kuru policija vienkārši nolemj neatgriezt.