
Putina sistēma “norij” savējos: no Krievijas armijas vadības līdz slimnīcas gultai – kas noticis ar ilggadējo Kremļa favorītu Šoigu? 0
Bijušais Krievijas aizsardzības ministrs un pašreizējais Krievijas Drošības padomes vadītājs Sergejs Šoigu, kurš gadu desmitiem tika uzskatīts par vienu no Krievijas diktatora Vladimira Putina tuvākajiem sabiedrotajiem, šķiet, nonācis lielās nepatikšanās. Viņa “klans” ir sagrauts, un viņš pats drīzumā var nonākt apsūdzēto sola.
Publiskajā telpā parādījušās baumas par strauju viņa veselības stāvokļa pasliktināšanos.
Viens no Krievijas Z-blogeriem Mihails Poļinkovs savā “Telegram” kanālā vēsta, ka Šoigu pirms 9. maija ticis izsaukts uz nopratināšanu, pēc kā viņš esot nonācis slimnīcā ar akūtu sirds mazspēju, , raksta “Dialog”
“Cilvēki no Šoigu tuvākā loka jau “sēž”. Ir informācija, ka pirms 9. maija viņš izsaukts uz nopratināšanu, un šobrīd atrodas slimnīcā ar akūtu sirds mazspēju,” Polinkovs raksta.
Lai gan šīs ziņas oficiāli nav apstiprinātas, taču fakts, ka Šoigu šogad nebija redzams 9. maija pasākumos – dienā, kad Krievijas vadība vienmēr demonstrē vienotību un spēku — tiek uzskatīts par zīmīgu signālu.
Par Šoigu krišanu nežēlastībā liecina arī simbolisks žests: no Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas goda zāles ir izņemti trīs bijušo ministru vārdi — tostarp arī Šoigu, kas savulaik bija šī resora pirmais vadītājs un viens no tā dibinātājiem.
Līdz ar viņu “izdzēsti” arī viņa ilggadējais vietnieks Ruslans Calikovs un bijušais ministrs Vladimirs Pučkovs. Tagad ministrijas vēsture sākas ar Jevgeņiju Ziničevu — Putina miesassargu, kurš vēlāk ieņēma ministra posteni.
Šoigu atcelšana no amata 2024. gada maijā un viņa aizstāšana ar tehnokrātisko ekonomistu Andreju Belousovu skaidri iezīmēja izmaiņas Krievijas varas hierarhijā.
Kremļa iekšienē notiek sistēmiska kadru tīrīšana — “vecā gvarde” tiek pakāpeniski aizvietota ar lojāliem un funkcionāliem izpildītājiem.
Šoigu “klanam” tiek pārmesta iesaiste daudzkārtējos korupcijas skandālos, tostarp līdzekļu izšķērdēšanā, kas bija paredzēti armijas apgādei Kremļa kara mērķu sasniegšanai Ukrainā.
Īpašs trieciens Šoigu bija viņa vietnieka – Timura Ivanova aizturēšana par plaša mēroga korupciju. Ivanovs tika uzskatīts par vienu no Šoigu “pelēkajiem kardināliem”.
Lai gan Šoigu joprojām saglabā formālu amatu Krievijas Drošības padomē, arvien vairāk signālu liecina, ka viņš ir zaudējis ietekmi un kļūst par sistēmas atstumto.
Ja baumas par nopratināšanu un iespējamām apsūdzībām apstiprināsies, tas būs viens no redzamākajiem režīma iekšējās tīrīšanas piemēriem pēdējo gadu laikā.