Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto-Shutterstock

Putnu gripas gadījumā PVD drīkstēs nekavējoties aizliegt mājputnu turēšanu laukā 0

Lai varētu straujāk reaģēt mājputniem bīstamās putnu gripas konstatēšanas gadījumā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) drīkstēs nekavējoties pieņemt lēmumu par bioloģiskās drošības pasākumiem, piemēram, aizliegumu mājputnus turēt ārā, paredz valdības pieņemttie noteikumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šajos 5 datumos dzimušas īstas kompānijas dvēseles, viņi burtiski izstaro gaismu visur, kur iet
Kokteilis
FOTO. “Neizsakāmi lepojamies!” Madaras Raabes un Kiviča meita godam pārstāvējusi Latviju starptautiskā līmenī
13 pazīmes, kas liecina – tavs partneris ir “toksisks” un zog tavu laimi 9
Lasīt citas ziņas

Tā kā augsti patogēnās putnu gripas vīruss izplatās ļoti strauji, iespējams, var būt nepieciešams nekavējoties pieņemt lēmumu, nosakot mājputnu turētājiem konkrētus pasākumus noteiktā periodā, tādējādi mazinot augsti vīrusa pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem un citiem nebrīvē turētiem putniem. Tādēļ jāparedz tiesības PVD ar rīkojumu noteikt periodu, kurā jāievēro aizliegums mājputnus turēt laukā.

Vienlaikus noteikumu projektā noteikts, ka augsti patogēnās slimības ierobežojumu periodā, ja dienests ir izvērtējis īstenotos bioloģiskās drošības pasākumus, var tikt izsniegta atļauja mājputnus turēt ārā. To var darīt tad, ja dzīvnieku īpašnieks mājputnus baro un dzirdina novietnes telpās vai zem nojumes, kas ir pietiekami liela, lai atturētu savvaļas putnus no nolaišanās un nepieļautu to piekļūšanu mājputniem paredzētajai barībai un ūdenim. Dzīvnieku īpašniekam ir noteiktas divas iespējas – vai nu putnus barot novietnes telpās, vai nojumē, kas ir pietiekami liela, lai savvaļas putni nevarētu piekļūt mājputniem paredzētajai barībai un ūdenim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai uzlabotu putnkopju un citu putnkopības nozarē iesaistīto personu informētību par augsti patogēnās putnu gripas izplatības draudiem un pasākumiem, Zemkopības ministrija savā tīmekļvietnē ir izveidojusi atsevišķu putnu gripas jautājumiem paredzētu sadaļu “Putnu gripa”.

Tajā ir publicēta svarīgākā informācija par normatīvajiem aktiem, kas nosaka putnu gripas uzraudzības un apkarošanas kārtību, kā arī bioloģiskās drošības prasības novietnēm, kurās tur putnus.

Noteikumu projekta tiesiskais regulējums attiecas uz lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekiem un turētājiem, kas audzē un tur putnu sugas dzīvniekus. Pēc Lauksaimniecības datu centra tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2018.jūlijā bija reģistrēts 4981 mājputnu īpašnieks un 80 fazānu un strausu īpašnieki (novietnes, kurās dzīvnieki tiek turēti gan komerciāliem nolūkiem, gan pašpatēriņam).

Noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Jau ziņots, ka 2017.gadā putnu gripas dēļ no 1.marta līdz 31.maijam mājputnus tika uzdots turēt slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem, kā arī ir bija aizliegta izbraukumu tirdzniecību ar mājputniem un olām.

Savukārt pērn šāds aizliegums netika noteikts.

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.