Lai pasargātos no “Covid-19” vīrusa, eksperti iesaka nēsāt FFP2 respiratorus, kas dod augstāku aizsardzību. Jebkurā gadījumā maskas jānēsā pareizi – tām jāaizsedz gan mute, gan deguns.
Lai pasargātos no “Covid-19” vīrusa, eksperti iesaka nēsāt FFP2 respiratorus, kas dod augstāku aizsardzību. Jebkurā gadījumā maskas jānēsā pareizi – tām jāaizsedz gan mute, gan deguns.
Foto: Timurs Subhankulovs

Izsargāšanās no vīrusa var kļūt vēl dārgāka. Vai būs jālieto respiratori mutes aizsegu vietā? 78

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Sejas maskas – respiratori vairāk pasargā iedzīvotājus no saslimšanas, norāda eksperti. Taču respiratoru dārdzība varētu būt viens no iemesliem, kāpēc tie līdz šim nav ieviesti kā obligāta prasība lietošanai ikdienā.

Pieaugot saslimšanai ar bīstamo koronavīrusu, daļa iestāžu un organizāciju jau noteikuši kārtību, kādas sejas maskas jālieto obligāti.

CITI ŠOBRĪD LASA
Piemēram, Bērnu slimnīca pirmdien brīdināja, ka, atrodoties slimnīcas telpās, drīkst lietot tikai ķirurģiskās sejas maskas, bet auduma maskas pašlaik izmantot nedrīkst.

Maska obligāti jānēsā visiem pieaugušajiem, kā arī bērniem no septiņu gadu vecuma, taču slimnīca mudina masku nēsāt ikviena vecuma bērnu. Pirms stingrās mājsēdes ieviešanas arī visos kultūras pasākumos kā obligāta tika noteikta prasība pilnīgi visiem apmeklētājiem lietot FFP2 tipa respiratoru. Bet ekspertu priekšlikums noteikt, ka visiem sabiedriskajā transportā jālieto šīs maskas – respiratorus, ir saglabājies tikai kā ieteikums.

Tikmēr Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš aicina: “Lūdzu, uzrakstiet lieliem burtiem, ka maskas jāvalkā pareizi!”

Sabiedriskajā transportā respiratorus iesaka

Oktobra vidū arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits iedzīvotājus mudināja iegādāties un ikdienā izmantot FFP2 maskas, it īpaši sabiedriskajā transportā. Linkaits sociālajā vietnē “Twitter” uzsvēra, ka epidemioloģiskā situācija ir nopietna un pastiprināta piesardzība kontaktos ar apkārtējiem ir mūsu pašu interesēs.

“Veselības ministrijas eksperti iesaka ikdienā lietot FFP2 maskas, kas esot daudz kvalitatīvākas,” publiski izteicās ministrs.

Viens no Veselības ministrijas priekšlikumiem bijis noteikt kārtību visiem sabiedriskajā transportā lietot šīs maskas – respiratorus, tiesa, ar nosacījumu, ja tās ir pieejamas veikalos un tās iespējams izdalīt maznodrošinātajiem. Daudzi iedzīvotāji gan raizējās, kur tādas var nopirkt, jo ne visur tās esot pieejamas.

Jārēķinās, ka respiratoru cenas ir augstākas nekā ķirurģisko masku cenas.

Vaicājām Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvjiem, vai pašlaik šis jautājums vēl ir aktuāls vai noņemts no darbakārtības. Satiksmes ministra padomniece komunikācijas jautājumos Baiba Ābelniece vakar skaidroja, ka ar eks­pertiem ir bijusi diskusija par iespēju noteikt respiratoru lietošanu kā obligātu sabiedriskajā transportā, lai uzlabotu epidemioloģisko drošību. Pašlaik šis ir saglabājies kā ieteikums.

Reklāma
Reklāma

Cenas būtiski atšķiras

“Latvijas Avīze” veica nelielu izpēti par respiratoru pieejamību un cenām. Šonedēļ vietnē “respiratori.lv” iepakojums ar desmit Lietuvā ražotajiem respiratoriem FFP2 bez vārsta maksā 8,90 eiro, savukārt iepakojumā pa divi – 0,85 eiro ar PVN.

Tādā pašā cenā ir viens respirators ar vārstu “Prāna Ko” veikalā Iļģuciemā, kur maskas brīvi pieejamas plašā klāstā. SIA “Prāna Ko” darbojas arī kā vairumtirgotājs, pircējiem piedāvājot dažāda veida medicīniskas preces, tostarp arī sejas aizsargmaskas. Uzņēmuma pārstāve skaidroja, ka vairumā šie respiratori ir pieejami.

Savukārt Lietuvas ražotāja “Baltic Masks” interneta veikalā desmit FFP2 maskas bez vārsta maksā 5,10 eiro ar PVN. Daudz dārgāka šo respiratoru cena ir vietējās aptiekās. Piemēram, desmit FFP2 respiratoru “Mēness aptiekas” e-veikalā maksāja 17,27 eiro, bet otrdien tie aptiekas noliktavā vairs nebija pieejami. Līdzīga cena desmit FFP2 filtrējošām maskām bija “Benu aptiekas” piedāvājumā, savukārt “A aptieku” tīklā – 8,68 eiro par desmit masku iepakojumu.

Skaidrs, ka, pasūtot respiratorus ar piegādi mājās, jārēķinās ar vairāku eiro papildu izmaksām, ja vien pasūtījums nav apjomīgs, kad tiek nodrošināta bezmaksas piegāde.

Arī sociālo tīklu lietotāji norādīja uz būtiskām cenu atšķirībām un to, ka ne visās aptiekās tās iespējams iegādāties.

Liepāja var apgādāt Baltiju

Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Uldis Sesks publiskajā telpā iepriekš vērsa uzmanību, ka “Laumas Fabrics” noliktavās esot vairāk nekā miljons FFP2 respiratoru. Sesks sociālajā vietnē “Twitter” pavēstīja, ka “Lauma Fabrics” ražo FFP2 maskas ļoti lielā apjomā un noliktavās ir pietiekami daudz masku, lai varētu nodrošināt Latviju un visas Baltijas valstis kopā.

Sazinoties ar “Laumas Fabrics” pārstāvi Dinu Treinovsku, noskaidrojām, ka šī informācija nav pilnībā korekta. Proti, uzņēmums respiratorus pats neražo, bet piedāvā tirdzniecībā vairumtirgotājiem. Viena respiratora cena ir 0,15 eiro, bet tās tiek piedāvātas iepakojumā pa divām.

“Paši neražojam, bet mums ir prece noliktavā, ko varam piedāvāt visiem interesentiem. Visus, kas interesējas, varam nodrošināt. Maskas piedāvājam tiem, kas strādā ar aptiekām, slimnīcām. Esam vienojušies, ka minimālais pārdošanas apjoms ir viena palete jeb 12 960 maskas,” stāsta Dina Treinovska. Spriežot pēc respiratoru pieejamības dažādās tirdzniecības vietās un e-veikalos, var secināt, ka tie ir sabiedrībai pieejami.

“Valkājiet maskas pareizi!”

Medicīniskās maskas pasargā citus, bet respirators – pašu cilvēku. Paaugstināta riska profesijās, piemēram, veselības un sociālajā aprūpē, iesakāmi ir respiratori.
Foto: Timurs Subhankulovs

Par FFP2 lietošanu kā obligātu diskusijas nav mazinājušās. Skaidrs, ka tas ir cilvēku veselības un drošības nolūkos. Laikā, kad sabiedriskajā transportā jo­projām daudzi pārvietojas uz savām darbavietām, jāatgādina pareiza to lietošana.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš aicina sabiedrību maskas lietot pareizi. “Lūdzu, uzrakstiet lieliem burtiem, ka maskas jāvalkā pareizi. Ja pārdevēja, sēžot kasē, noņem savu masku un, parādoties pircējiem, uzliek uz mutes, tas neko neatrisina.

Vīruss, kā minimums, gaisā ir divas līdz trīs stundas.

Turklāt šis vīrusa paveids ir daudz lipīgāks par iepriekšējo. Jāsaprot, ka slēgtā telpā maska jālieto visu laiku,” uzsver speciālists.

Viņš atgādina, ka medicīniskās maskas pasargā citus, bet respirators – pašu cilvēku. Vanadziņš uzskata, ka ikdienā cilvēkiem būtu jālieto medicīniskās maskas, bet paaugstināta riska profesijās, piemēram, veselības un sociālajā aprūpē, – respiratorus FFP2. Nezināmas izcelsmes auduma maskas vispār būtu izskaužamas.

Bijusī veselības ministre Anda Čakša vakar sociālajā vietnē “Twitter” jautāja, kā būtu, ja tā vietā, lai pacientus – vecus, jaunus, mazus, lielus – nostādītu rindā pie poliklīnikas un testētu, labāk liktu visiem lietot FFP2 respiratoru, kas būtu krietni lētāk un vienkāršāk.

Sazinoties ar bijušo veselības ministri, viņa uzsvēra, ka prasība lietot respiratorus ir Vācijā un tiem ir aug­stāka aizsardzība. “Ja mērķis ir pasargāt ārstniecības personas vai iedzīvotājus, tad FFP2 respiratoru nēsāšana ir efektīvāks veids nekā testēšana,” sacīja Čakša. Turklāt šobrīd testiem ceļas cenas, bet respiratori ir lētāki.

Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šnei­ders vakar skaidroja – šobrīd nav noteikts, ka publiskajās telpās būtu jālieto FFP2 respiratori.

Šobrīd nav arī plānots noteikt, ka kādā no šīm vietām būtu jālieto respiratori.

Diskusijas par FFP2 bijušas Operatīvās vadības grupā, runājot par iespēju lietot FFP2 sabiedriskajā transportā, bet šāds lēmums nav pieņemts. Šneiders atgādina, ka svarīgi maskas nēsāt atbilstošā veidā tur, kur tas ir noteikts, kā arī ievērot distancēšanos un citus piesardzības pasākumus.

Aptauja, ko šomēnes veica “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, parādīja – vairākums cilvēku atbalsta sejas masku lietošanu. Proti, sejas masku lietošanu sabiedriskās vietās arī pret Covid-19 vakcinētām personām atbalsta divreiz lielāks skaits, nekā pret to iebilst, proti, 40% to atbalsta, savukārt 19% ir pret. Tikai 5% iedzīvotāju uzskata, ka sejas maskas sabiedriskās vietās nebūtu jānēsā iedzīvotājiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pār­slimošanas sertifikātu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.